YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'yı hareketlendiren karar
Ankara'yı hareketlendiren karar
04 Haziran 2010 08:49
Terör örgütü PKK'nın misilleme eylemlerini etkin kullanma kararı alması Ankara'yı hareketlendirdi. Bakanlar Kurulu üyeleri, hem fiziki hem de elektronik koruma altına alınacak.

Bakanların evlerinin Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden Başbakanlık Koruma Başkanlığı’na devredilmesinden sonra güvenlik konseptinde önemli değişikliğe gidildi. Önümüzdeki günlerden itibaren kabine üyelerinin evleri hem fiziki hem de elektronik koruma altını alınacak...

PKK’nın 1 Haziran’dan itibaren sözde “misilleme” eylemlerini daha etkili bir şekilde kullanma kararı almasından sonra Bakanlar Kurulu üyeleri sıkı şekilde korumaya alınıyor. Daire Başkanlığı’na dönüştürülen Başbakanlık Koruma Müdürlüğü’nün talebi üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü 22 bakanın evinin önüne konulacak güvenlik kabini (kulübesi) için ihale açtı.

TESLİMAT BAŞLADI

Bakanların güvenliğini sağlayacak koruma polislerinin 24 saat “nöbet” tutacağı kulübelerin ihalesine üç firma katıldı. Firmalardan biri 1 milyon TL, ikincisi 700 bin TL+KDV teklifi verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSTON A.Ş. 460 bin+KDV’lik teklifi ile ihaleyi kazandı. Firma güvenlik kabinlerini Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim etmeye başladı. WC’li ve lavabolu güvenlik kabinleri 22 bakanın Ankara’nın çeşitli semtlerinde bulunan evlerinin önüne konuluyor.

YER SIKINTISI YAŞANDI

Kabinlerin montajı sırasında yer ve kanalizasyondan kaynaklanan altyapı sorunları da gündeme geldi. Mütevazı apartman ya da sitelerde oturan bazı bakanların evlerinin önünde güvenlik kulübelerinin konulacağı uygun alan bulunamadı. Kulübelerde WC-lavabo olmasını açıklayan bir yetkili, “Görevli polisin nöbet değişimine kadar bir an bile yerinden ayrılmaması için modern kabinler tasarlattık. Polisler insani ihtiyaçlarını başka bir yere gitmeden giderebilecekler. Bu sayede güvenlik zafiyeti de yaşanmayacak” dedi.

KAMERALAR BAŞBAKANLIK'A BAĞLI OLACAK

Güvenlik kameraları doğrudan Başbakanlık’taki sistem odasına bağlı çalışacak ve kayıt yapacak. Başbakanlık korumaları 26 bakanın evini 24 saat adeta “BBG evinde” olduğu gibi izleyecek. Herhangi bir şüpheli durumda ya da ihbarda önce nöbet tutan koruma polisi uyarılacak ve en yakın polis ekipleri bölgeye sevk edilecek. Olası terörist saldırı ya da suikast girişimine karşı kabine üyeleri hem fiziki hem de elektronik koruma altına alınacak. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Çukurambar semtindeki evini gözetleyen Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı’nda görevli bir albay ile binbaşı ihbar üzerine suçüstü yakalanmıştı.
Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler