YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'ya sürpriz ziyaret
NATO Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Oramiral James Stavridis sürpriz bir şekilde Ankara’ya geldi... NATO komutanının bir önceki durağı ise İsrail'di.
Ankara'ya sürpriz ziyaret
27 Eylül 2011 / 09:03 Güncelleme: 27 Eylül 2011 / 09:06

Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı’yla biraraya gelecek olan Stavridis, Başbakan Erdoğan’dan da randevu talep etti.

Çantasında, füze kalkanından terörle mecadeleye, Doğu Akdeniz'deki gerginlikten sondaj krizine kadar pek çok dosya olan NATO komutanının bir önceki durağı ise İsrail'di.

İlk olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’i karargahta ziyaret edecek olan Stavridis, ardından Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’la görüşecek. Talebinin kabul görmesi durumunda Stavridis’in son durağı Başbakanlık olacak.

Sürpriz konuğun Ankara ziyaretin önceki durağı da dikkat çekiciydi. Oramiral Stavridis, bir süredir İsrail’de çeşitli temaslarda bulunmuştu. İşte bu nedenle Ankara’daki randevularda İsrail ile Türkiye arasında yaşanan gerilim, Doğu Akdeniz’de yaşanan askeri hareketliliğin de gündeme gelmesi, Stavridis’in israil yetkilileriyle yaptığı temaslardan edindiği izlenimleri Ankara’ya aktarması bekleniyor.

İsrail uzun süredir Brüksel’de NATO irtibat bürosu açmayı talep ediyor ancak bu talep Türkiye tarafından veto ediliyor. Bu konu, Stavridis’in temaslarında gündeme gelecek konular arasında.

Yine Akdeniz’de sondaj krizi ve füze savunma sistemine ilişkin teknik detaylar da masada olacak.

Stavridis’in Ankara’daki duraklarında, Amerika ile yürütülen istihbarat paylaşımı, devam etmekte olan hava harekatları ve olası kara harekatına ilişkin verilerin de değerlendirilmesi bekleniyor.  (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler