YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'nın su ihtiyacını karşılayan 7 barajdaki doluluk oranı artıyor
Ankara'nın su ihtiyacını karşılayan 7 barajdaki doluluk oranı artıyor
Ankara'nın su ihtiyacını karşılayan 7 barajdaki doluluk oranı artıyor
17 Mart 2009 / 14:31 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, son yağmur ve karlarla barajlarda 300 milyon metreküp su biriktiğini belirterek, "Kurtboğazı Barajı'na bağlanan 3. derenin de devreye girmesiyle günde 176 bin metreküp suyu daha kazanmış olduk" dedi.


Kılıç, başkentte 2.5 aydır devam eden yağışların, barajlardaki doluluk oranını arttırdığını belirtti. Geçen yıl Ankara'nın içme suyu ihtiyacını karşılayan barajlardan kot altından pompalar yardımıyla su alındığını hatırlatan Kılıç, bu yılın başından beri barajlara 258 milyon metreküp su geldiğini bildirdi.


Barajlardaki kullanılabilir toplam su miktarının 300 milyon metreküpe ulaştığını, toplamda ise 360 milyon mektreküp su rezervi olduğunu kaydeden Kılıç, barajları besleyen havzalarda bulunan karların da erimesiyle 150-200 milyon metreküp suyun daha barajlara gelmesini beklediklerini ifade etti.


Ankara'nın su ihtiyacını karşılayan 7 barajdaki doluluk oranının yüzde 22.72 olduğuna dikkati çeken Kılıç, yağışların sürmesi halinde başkentin 2 yıllık ihtiyacını karşılayacak su rezervine ulaşılabileceğini belirtti.


Kılıç, Başkent'teki su sıkıntısının 2007 yılında hayata geçirilen Kızılırmak Projesi ile 20 yıl süreyle çözümlendiğini ifade etti. Geçen yıllarda Çubuk 2, Bayındır, Kurtboğazı, Çamlıdere, Eğrekkaya, Akyar ve Kavşakkaya barajlarından kuraklık nedeniyle tam kapasiteli su alamadıklarını hatırlatan Kılıç, "Barajlarımızın yeniden dolmasının ardından Kızılırmak hattını devreden çıkararak, tekrar bu barajlarımızından su vermeye başladık. Ayrıca bu barajlarımızı besleme imkanına sahip, boşa akan dere ve çayları da barajlarımıza bağladık. Bunlardan geçen yıl bağlanan Kirmir ve Berçin çayları ve yeni bağlantısı yapılan Devret Deresi ile günde ortalama 176 bin metreküp su Kurtboğazı'na aktarılıyor"dedi.


Barajlardaki son durum


Başkentin kış aylarındaki günlük su tüketiminin kış aylarında 750 bin, yaz aylarında ise 1 milyon metreküpün üzerine çıktığına işaret eden Kılıç, Ankara'nın su gereksiniminin tek başına üçte ikisini karşılayan Çamlıdere Barajı'ndaki su rezervinin 193 milyon metreküp olduğunu bildirdi.


Kılıç, Kurtboğazı'nda 29 milyon, Eğrekkaya'da 55 milyon, Çubuk 2'de 12 milyon, Akyar'da 41,7 milyon, Kavşakkaya'da ise 23.9 milyon metreküp su rezervi bulunduğunu ifade etti.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler