YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'nın sarayı mı daha pahalı onlarınki mi?
Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinden tartışmalar sürerken DESAV Başkanı Prof. Ünsal Ban, Ankara'nın sarayını diğer ülke sarayları ile kıyasladı
Ankara'nın sarayı mı daha pahalı onlarınki mi?
16 Kasım 2014 / 15:01 Güncelleme: 16 Kasım 2014 / 15:03

Prof. Dr. Ünsal Ban, Beştepe'de yapılan yeni Cumhurbaşkanlığı konutu için yapılan harcamayı eleştirenlere cevap niteliğinde bir yazı kaleme aldı.

Bazı ülkelerin başkanlık konutları için yapılan harcamaları rakamları ile ortaya koyan Yeni Şafak yazarı Prof. Dr. Ünsal Ban "Yeni yapılan Cumhurbaşkanlığı konutu üzerinden oy bekleyenler boşuna heveslenmesin." dedi.

Ünsal Ban, dünya devletlerinin başkanlık saraylarının değerlerini tek tek sıraladı.

İşte DESAV Başkanı Prof. Dr. Ünsal Ban'ın, Cumhurbaşkanlığı konutu ile ilgili dikkat çeken mukayesesi:

“Konut’un maliyeti akla hayale sığmayacak kadar çokmuş…

Çok diyorsun da arkadaş, “Neye” göre çok ?..

Ölçün ne ?..

Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in ifade ettiği üzere, Cumhurbaşkanlığı Konutu’nun inşaat maliyeti 500 milyon dolar civarında...

Bu çok mu, az mı, normal mi?..

Elmalarla elmalar, armutlarla armutlar, konutlarla da konutlar…

İngilizlerin Buckingham Sarayı’nın bugünkü değeri  5 milyar doların üzerinde.

ABD’deki Beyaz Saray’ın bugünkü değeri ise 1,4 milyar dolar civarında.

Almanya’da ise 1938 yılında yapılan başkanlık konutunun o zamanın parası ile 90 milyon Alman Markı’na (bugünkü değeri 2-2,5 milyar dolar) mâl olduğunu biliyoruz.

Türkiye gibi “gelişmekte olan ülkeler” sınıfında yer alan Rusya’nın ana başkanlık konutu Kremlin Sarayı’nın müthiş değeri bir yana…

Ülkenin Krasnodar Krai bölgesinde, Rusya Başkanı Putin’e özel olarak yapılan başkanlık konutunun inşaat giderleri 1 milyar doları aşıyor!..

Kuzey Kore’de 1976 yılında inşa edilen ve 1994 yılında restorasyonu gerçekleştirilen başkanlık konutunun maliyetinin, bugünün fiyatları ile 900 milyon dolar düzeyinde olduğu belirtiliyor.

İsmini nadiren duyduğumuz Brunei’de 1984 yılında yapılan başkanlık konutunun maliyeti 442 milyon dolar.  (Bugünün 1,5 milyar dolarına eşit).

Bu ülkenin 1984’te 3,8 milyar dolar olan  GSYİH’sinin %11’ine denk bir para bu.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Konutu'nun yapımı için harcanan tutar, GSYİH’mizin sadece %0,06’sına karşılık geliyor, kıyas kabul etmez.

Misale devam;  1700’lü yıllarda Fransa’da yapılan Élysée başkanlık konutuna paha biçilemiyor, sadece bir yıllık gideri ise 113 milyon dolar (90 milyon euro).

Fransa’da başkanlık konutunun 4,5 yıllık gideri ile Türkiye’de yapılan başkanlık konutunun maliyetinin eşit olduğunu görüyoruz, Türkiye’ye bu kadarı da mı çok!..

Güney Afrika’nın başkanlık konutu olan Mahlamba Ndlopfu’nun sadece içinin yenilenmesi için 500 milyon dolar harcanmış olması, en üst düzeyde kabullerin yapıldığı başkanlık konutlarının ülkelerin temsili açısından ne denli önem taşıdığını gözler önüne seriyor.

Diğer ülkelerde yer alan başkanlık konutlarının değerleri bu seviyelerdeyken, başını yabancı medya kuruluşlarının çektiği bir grubun, oklarını Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’a çevirmiş olmaları dikkat çekici.

Bu seçim öncesinde de böylesine “ucuz” bir malzemeye sarılmış durumdalar.
Öyle görülüyor ki, “emsal bedeli” gayet uygun bir “Konut” üzerinden saldıran bu odaklar, seçim yaklaştıkça dozu iyice arttıracaklar.

Başka başka tezgâhlar da gelecek gündemimize…

Bu belli…

Belli olan bir şey daha var:

“Bu aziz millet olan biteni görüyor, neyin ne olduğunu biliyor ve vakti geldiğinde de mesajlarını çatır çatır veriyor.”
*
“Konut” meselesi istismardan oy bekleyen boşuna heveslenmesin.

O “Konut”u ülkemize kazandıran “değer”e  yine sahip çıkacaktır bu aziz millet!..."

 // Av. Goktug sa
Amerikanin ya da Almanyanin gsyih si ile karsilastirma yapar misiniz ben brunei ile yarisan bir ulke oldugumuza inanmak istemiyorum. O zaman belki daha realist bir tutum sergilemis olursunuz...
02 Ekim 2015 14:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler