YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'nın raporu Esad'ı yakacak
MİT’İN Şam Rejimi’nin, kimyasal silah kullandığını belgeleyen raporu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı, “İnsanlığa karşı suç”tan yargılayacak deliller içeriyor.
Ankara'nın raporu Esad'ı yakacak
10 Mayıs 2013 / 08:04 Güncelleme: 10 Mayıs 2013 / 08:08

Başbakan Erdoğan’ın 16 Mayıs günü ABD Başkanı Barack Obama’ya vereceği rapor ayrıca BM İnsan Hakları Komisyonu”na da sunulacak.

Esad, bu zamana kadar Rusya ve Çin’in de BMGK’daki vetoları sayesinde, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevkedilmekten kurtulmuştu. Ancak hukukçulara göre, Suriye muhalefetine RICIN gazıyla kimyasal saldırıların düzenlendiğinin ispatlaması, yargı yolunu açacak diğer yöntemleri gündeme getirdi.

Suriye, 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesine göre, “Savaş Suçlusu” ilan edilebilir. 1948 Soykırım Anlaşması da devreye sokularak Esad yönetiminin “insanlığa karşı suç” ve “soykırım suçu” gibi suç türleri açısından bireysel cezai sorumlulukları olacak.

Esad için üç farklı seçenek

1 - Kaddafi ve Daffur örneği: Roma Statüsü’ne taraf olmasa bile, Statü kapsamında yer alan suçları nedeniyle, BMGK tarafından UCM’nin yargı yetkisi harekete geçirilebiliyor. Bu durum, Libya’nın devrik lideri Kaddafi örneğinde de yaşanmıştı. BMGK, 26 Şubat 2011’de Kaddafi ve diğer yetkililerini UCM’ye sevk edilmesine karar vermişti. Aynı şekilde, BMGK 31 Mart 2005’te aldığı karar ile Darfur’daki 1 Haziran 2002 tarihinden itibaren gelişen durumu UCM Savcılığı’na havale etmişti.

2 - Saddam Örneği: İkinci alternatif, Esad’ın devrildikten sonra, tıpkı Saddam Hüseyin örneğindek olduğu gibi, Suriye mahkemelerinde yargılanması.

3 - Sierra Leone Örneği: Son seçenek ise, Sierra-Leone’örneği. Özel mahkemeler 16 Ocak 2002’de, BM ile Sierra-Leone arasındaki özel bir anlaşma ile kurulmuştu. Melez Mahkeme olarak anılan bu modelde yerel hakimlerle birlikte uluslararası yargıçlar de görev yapıyor.

 

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler