YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'dan Putin'e net mesaj!
Ankara'dan Putin'e net mesaj!
11 Haziran 2015 23:48
Türkiye; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı 24 Nisan’da Ermenistan’ın başkenti Erivan’daki soykırım törenine katılmasından dolayı ortaya koyduğu resmi tavrı bu akşam da sembolik düzeyde sürdürdü.

Ankara;  aynı zamanda Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Putin’in muhtemel ikili görüşmeleri öncesinde de 1915 olayları konusunda Türkiye’nin hassasiyetini yansıtan simgesel bir mesaj vermiş oldu.

Mayıs ayında Rusya’nın, o dönemdeki adıyla Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) 2. İkinci Dünya Savaşı'nda dönemin Nazi Almanya’sına karşı elde ettiği zaferin 70. yıldönümü nedeniyle Kızıl Meydan'da tören düzenlenmişti. Törene, çok sayıda ülkenin lideri katılmıştı. Törene, daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılması planlanmıştı. Ancak Putin'in, 24 Nisan'da Erivan'daki törene katılması nedeniyle Erdoğan, Moskova'ya gitmemişti.

Rusya Milli Günü'ne hükümetten katılım olmadı

Rusya Milli Günü, 11 Haziran akşamı verilen resepsiyonla kutlandı. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, büyükelçlilikte verdiği resepsiyona  hükümetten bir bakan temsili olarak katılmadı. "Rus-Türk dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin 95. yıldönümü" temasıyla düzenlenen etkinliğin sonunda Ankara Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü’nden  sanatçılar piyano eşliğinde Rusça şarkılar söyledi. Resepsiyonda havai fişek gösterisi de yapıldı. Ancak bu resepsiyona hükümetten katılım olmaması anlamlıydı. Bu durum diplomatik ifadelerle Ankara’nın 1915 olaylarıyla ilgili resmi tavrının devam ettiğinin göstergesiydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma günü Azerbaycan'ın düzenlediği uluslararası çaptaki spor etkinliği  çerçevesindeki Avrupa oyunları nedeniyle Bükü’de olacak. Erdoğan’ın iki günlük Azerbaycan gezisi çerçevesinde Putin ile de ikili görüşme yapması ihtimal dahilinde. Ankara’nın, 1915 olaylarıyla ilgili bu tavrı, Putin’e de dolaylı bir mesaj anlamı taşıyor.

 

MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler