YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'dan Esad'a 3 mesaj...
Ankara'dan Esad'a 3 mesaj...
28 Nisan 2011 08:45
Kaosun hakim olduğu ülke Suriye'de yönetim karşıtı protestolar hız kesmeden devam ediyor. Gelişmeleri yakından takip eden Ankara, çatışmaların sona ermesi için Suriye lideri Beşşar Esad'a 3 aşamalı plan sunacak.

Suriye’deki muhalifler dün Devlet Başkanı Beşşar Esad’a, “demokrasiye geçişe öncülük etmediği müddetçe, tabandan gelen kitlesel devrimlerinin rejimi yıkacağını” bildirirken, bugün yapılacak MGK toplantısında, Başbakan Erdoğan’ın özel temsilcilerinin Şam Yönetimi’ne vereceği mesajlar netleşecek. İlk aşamada verilecek mesajlar, “Kamu Yönetimi’nde hesap verebilirlik ve şeffaflık sağla”; “İhalelerde kayırmacılığın önüne geç” ve “Güvenlik Reformu yap, orantısız güce son ver” olarak belirlendi.

MGK’da gündem Suriye

Ankara, krizin derinleşmesiyle birlikte Türkiye’ye yönelik göç dalgası ve PKK sızmalarından endişelenirken, MGK toplantısına, Türkiye’nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon da katılacak. Önhon, Başbakan Erdoğan’ın bugün Suriye’ye göndereceğini açıkladığı özel heyetin de başkanlığını yürütecek. Önhon, MGK üyelerine Esad rejiminin dengelerini ve muhalefetin taleplerini anlatacak. Diplomatik kaynaklar, Suriye’ye gidecek özel heyetin, siyasi bürokratlar, ekonomi ve güvenlik uzmanlarından oluşacağını belirtirken, bunun nedenini ise krizin siyasi, ekonomik ve güvenlik boyutu olmasına bağlıyorlar. Edinilen bilgilere göre, özel heyet Esad’a “kamu yönetimi”, “Ekonomik Reform” ve “Güvenlik Reformu” adı altında, şu mesajları verecek:

Kamu Yönetimi: Esad’a, toplumun taleplerine duyarlı, katılımcılığa önem veren, hedef ve önceliklerini netleştirmiş, hesap veren, şeffaf, küçük ancak daha etkin bir kamu yönetimi talebi dile getirilecek. Günümüz dünyasında totaliter rejimlere yer kalmadığını vurgulayacak olan özel temsilciler, Esad’a, toplum ile devlet arasındaki mesafeyi kaldırmak, kamu hizmetlerinin kalitesini artırıp bunu halka hissettirmek gerektiğini vurgulayacak. Bu konuda, Türkiye’nin son 10 yıllık tecrübeleri aktarılacak.

Ekonomi Reformu: Suriye’deki muhalefetin en çok eleştirdiği noktalardan birinin de Esad ailesinin, kamu ihalelerinden kaptığı paylar olduğunu; bunun somut göstergelerinden birinin de Dera’daki gösterilerde, Esad’ın kuzeninin tekel durumundaki GSM şirketinin ateşe verilmesi olduğunu anımsatacak. Özel temsilciler, “İhalelerde kayırmacılığa son” çağrısı yapacaklar. “Ekonomide şeffaflık” vurgusu yapacak olan temsilciler, kamu ekonomisi ve kamu mali yönetimine ilişkin bilgi ve hesapların açık, anlaşılır ve düzenli olarak Suriye halkının bilgisine sunulmasını dile getirecek. Ayrıca, Türkiye’nin ekonomik reformlarından da örnekler verilecek.

Güvenlik Reformu: Temsilciler, 400 kişinin hayatını kaybetmesinden ve kaybolan insanlardan büyük endişe duyulduğunu belirterek, hayatını kaybedenlerin arasında Suriye güvenlik güçlerinin de bulunduğunu anımsatarak, “Güvenlik Reformu” çağrısı yapacak. Ayrıca, sosyal olaylarda, askerin değil, polisin etkin olması; polisin ise bu tür olaylarda müdahaleler için özel eğitimli olması gerektiği anlatılacak. Kriz anında sağduyunun elden bırakılmaması gerektiği vurgulanarak, aşırı güç kullanımından kaçınılması, kitle gösterilerine karşı orantılı güç kullanılması  çağrısında bulunacak. 

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler