YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'dan ABD'ye YPG tepkisi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanada'da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "ABD'nin tarafını belli etmesi lazım, müttefiklerini mi yoksa terör örgütlerini mi tercih ediyor?" dedi.
Ankara'dan ABD'ye YPG tepkisi
15 Ocak 2018 / 21:35 Güncelleme: 16 Ocak 2018 / 00:34

Kanada'nın Vancouver kentinde temaslarına başlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin "Suriye'de sınır birlikleri" hakkındaki açıklamasına, "ABD'nin tarafını belli etmesi lazım, müttefiklerini mi yoksa terör örgütünü mü tercih ediyor? ABD bir terör örgütünü tercih ediyorsa bizim de tavrımız ona göre farklı olur." sözleriyle tepki gösterdi.

Bakan Çavuşoğlu, Kore yarımadası güvenlik ve istikrarı konulu dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere geldiği Vancouver'da basın mensuplarına ABD'nin son YPG adımıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "YPG'ye artık silah verilmeyeceğini" defaatle söylediğini hatırlatan Çavuşoğlu, bu açıklamanın ardından ABD'nin farklı organlarından farklı açıklamaların geldiğini kaydetti.

MÜTTEFİKLERİNİ Mİ TERÖR ÖRGÜTLERİNİ Mİ TERCİH EDİYOR?

Çavuşoğlu, "ABD'nin tarafını belli etmesi lazım, müttefiklerini mi yoksa terör örgütünü mü tercih ediyor? ABD bir terör örgütünü tercih ediyorsa bizim de tavrımız ona göre farklı olur. (Terör örgütlerine karşı) Biz kendi tedbirlerimizi alırız. Arkasında kim olursa olsun; ABD olmuş veya başka ülke olmuş, bizi ilgilendirmez." şeklinde konuştu.

"Her şeyden önce ABD (tek başına) koalisyon adına açıklama yapamaz, çünkü biz de koalisyonun içindeyiz." vurgusunu yapan Çavuşoğlu, Türkiye'nin terör örgütü YPG'ye karşı her türlü tedbiri alacağını şu sözlerle vurguladı:

PKK İLE NASIL MÜCADELE ETTİYSEK YPG İLE DE EDERİZ

"PKK'nın arkasında da başka ülkeler vardı. Ama biz PKK ile nasıl mücadele ettiysek YPG ile de ederiz. Afrin'de ederiz, Fırat'ın doğusunda da ederiz, her yerde de ederiz. Bu bizim için var oluş meselesidir. Türk milletine karşı oluşan bir tehdidi bertaraf etmek bizim görevimizdir. Bunun için de ne gerekiyorsa yaparız. Ama terör örgütünü tercih eden ülkelere yönelik tavrımız farklı olur. Bizim düşmanımız olan bir terör örgütüyle işbirliği yapan, ona destek veren ülkelere bizim güvenmemiz söz konusu olamaz."

KOALİSYON ADINA BÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPAMAZLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "kendi göbeğimizi kendimiz keseriz" açıklamasını hatırlatan Çavuşoğlu, ABD'nin "Suriye'de sınır birlikleri" açıklamasıyla ilgili "Umarım bu açıklama bireysel bir açıklamadır. Gerçeği yansıtmaz. Zaten koalisyon adına böyle bir açıklama yapamazlar. Ve böyle bir adım atılmaz. Aksi takdirde bölgede kaos olur." dedi.

Türkiye'nin terör örgütü YPG'ye yönelik operasyonlarını kimsenin durduramayacağını kaydeden Çavuşoğlu, ABD'nin bu tür bir muhtemel adımının Suriye'nin geleceğini de tehlikeye atacağını dile getirdi.

SURİYE'Yİ BÖLMEK Mİ YOKSA TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ MÜ İSTİYOR

"Şu konuda ABD'nin de Batı'nın da dürüst olması gerekiyor: Suriye'yi bölmek mi istiyor, Suriye'nin toprak bütünlüğünü mü istiyor? Çünkü her zaman bize söylenen Suriye'nin toprak ve sınır bütünlüğüydü. Ama bize verilen sözler de tutulmadı." değerlendirmesini yapan Bakan Çavuşoğlu, ABD'nin Rakka konusunda kentin geri alınmasının ardından Rakkalılara verileceğini söylediğini, aynı şekilde Münbiç'te de verilen sözlerin tutulmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, "Sözünü tutmayan bir ülke ne kadar güvenilir ve itibarlı olur? Bunu en son Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki (Kudüs hakkındaki) oylamada da gördük. ABD'nin burada net bir karar vermesi lazım." ifadelerini kullandı.

Vancouver'da yarın gerçekleştirilecek toplantıda Çavuşoğlu'nun, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile bir araya gelmesi ve bu konuların ele alması bekleniyor.

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun Sözcüsü Albay Ryan Dillon, Suriye’de ağırlıkla (PYD/PKK'nın paravanı) Suriye Demokratik Güçleri'nden (SDG) oluşan ve 30 bin kişiyi bulacak "Sınır Güvenlik Gücü" kuracaklarını açıklamıştı. 

Dillon, "Koalisyon yeni 'Suriye Sınır Güvenlik Gücü' kurmak üzere SDG ile ortak çalışmaktadır.” demişti. 230 kişinin eğitildiğini aktaran Dillon, söz konusu gücün sayısının 30 bini bulacağını bildirdirmişti. 

bir bakalım, görüşelim kendi aramızda diyorlar
 // hursit dilaver
ben amerikalılarla konuştum.daha taraflarını seçmemişler. görüşüp , senatoya falan sunup karar verecekler onun için bekleyin biz diyorlar.siz barış kardeşlik dayanışma,kum deniz güneş,şişkebabi,rakii ülkesisiniz.sakin olun,uhuletle suhuletle davranın. bu kış günü sıcak evinizde tv seyredin.bak bizimkiler mesela 15 temmuzda tv başında heyecenla haber kovaladılar.etliye sütlüye karışmadılar.şimdi de hep öyle olsun diyecekler de,yaltaklandıramadıkları tayyip erdoğan var ya.. hırslarından takla atıyorlar.ŞU 1 KASIM SEÇİMLERİ OLMAYIP TA,YÜZDE 60LIK BLOKA MHP TAŞ KOYMASAYDI,HİİİÇ BU GÜNLERE UZAMAZDI BU İŞ.O ZAMAN BARIŞ KARDEŞLİKLE HALLEDERDİK.diyorlar.. benden demesi.....
16 Ocak 2018 Salı 14:34
NATO ÜYELİĞİ
 // AHMET KARAGÖZ
Bunca yaşananlara rağmen Notoya üyeliğimizin bize ne faydası varki ...
16 Ocak 2018 Salı 11:17
ABD -YPG
 // TURKO
İNCİRLİK KAPATILMALI İLETİŞİM KESILMELİ-ABD NATOYA ŞİKAYET EDİLMELİ-NATO BİRŞEY YAPMAZSA NATODAN CIKILMALI RUSYA İLE EVLENİLMELİ ...
16 Ocak 2018 Salı 08:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler