YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'dan ABD'ye sunulan 10 kriter
Ankara'dan ABD'ye sunulan 10 kriter
13 Ekim 2014 07:09
ABD'li generallerden oluşan askeri heyetin Ankara ziyareti öncesi Hükümet, Genelkurmay ve ilgili kurumlar, kapsamlı bir hazırlık yaptı.

Ankara, IŞİD'le mücadele kapsamında güvenli bölge, askeri destek, kara harekatı, eğit-donat sistemi, askeri planlama ve insani yardım konusunda kırmızı çizgilerini belirledi. Görüşmelerde masaya konulacak önemli başlıklar şöyle:

1. Koalisyon ülkelerinin terör grupları ve rejime karşı ortak tutum ortaya koymaları birinci öncelik.

2. Eğitime gelecek Suriyelere yönelik kapsamlı bir güvenlik soruşturması zorunlu.

3. Saldırılardan sonra başlayacak göç dalgasının karşılanması gerekiyor. Askeri hareket öncesi güvenli bölge oluşturulması gerekiyor.

4. Eğitime Türkiye ve Müslüman ülkelerin de katılması isteniyor. Böylece, savaş hattındaki ABD karşıtlarının da IŞİD'e destek vermesinin önüne geçilmiş olacak.

5. Eğit-donat programı kapsamında silah kullanımına yönelik eğitim verilecek. Ancak ağır silahların kullanımı gibi tatbikatlar olmayacak.

6. IŞİD'in kuşatma altına aldığı Kobani başta olmak üzere bölgeye yönelik insani yardımlar kesintisiz sürdürülecek. Ancak Kobani'ye silah, mühimmat ve savaşçı geçişi için bir koridor açılması mümkün değil.

7. Bölgeye gönderilecek silahların kaydı tutulacak. PKK'nın eline geçmesinin önüne geçilecek.

8. İncirlik Üssü'nden yapılan keşif uçuşları sürüyor, ihtiyaç halinde ulaştırma, lojistik amaçlı kullanılabilecek. Üssün hava saldırılarına açılmasına sıcak bakılmıyor.

9. Sınır hattında "emniyet şeridi" olarak tanımlanan güvenli bölgede Türk askeri de sorumluluk üstlenebilir.

10. IŞİD terörünün son bulması, Esad rejimi ile mücadele eden muhalefetin güçlendirilmesi, kalıcı çözüme ulaşılması için her türlü desteği verecek.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler