YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'daki midye çetesi çökertildi
Ankara'daki midye çetesi çökertildi
03 Kasım 2011 13:35
Kızılay'da Sakarya Caddesi'nde esnafı silah, satır ve sallamayla tehdit ederek haraca bağlayan çete polisin başarılı operasyonuyla çökertildi.

Ankara'nın en işlek bölgelerinden biri olan Sakarya Caddesi'nde esnafı tehdit ve darp yoluyla korkutarak haraca bağlayan 'Midye' çetesi Başkent polisinin başarılı operasyonuyla çökertildi. Bölgeye uzun süre önce gelen ve civardaki 15 midye tezgahına zorla el koyan çete üyesi 12 kişinin esnafa saldığı korku ise güvenlik kameralarına yansıdı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri, Kızılay Sakarya Caddesi'nde faaliyet gösteren suç örgütünü tespit etti. Yaklaşık 8 ay süren teknik takibin ardından operasyon için düğmeye basan polis, geçtiğimiz Salı günü 06.00'da eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda, çete lideri Metin Ö.'nün de aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı.

GÜVENLİK KAMERASINA TAKILDILAR

Sakarya Caddesi civarında faaliyet gösteren yerel suç örgütünün varlığını tespit eden ekipler ilginç detaylara ulaştı. Çevredeki güvenlik kameralarını inceleyen polis ekipleri, çetenin esnafa nasıl korku saldığını ortaya çıkardı.

Kameralara yansıyan görüntülerde bir dürümcüye gelen çete üyelerinin rahat tavırları dikkat çekiyor. Kasada duran işyeri sahibinden para isteyen çetenin, para alamayınca burada kavga çıkardığı görülüyor. Dışarı çıkan çete üyeleri, işyeri çalışanını darp ederken, yemek yiyen vatandaşlar ise panik halinde buradan hızla uzaklaşıyor. Dışarıda kavgayı sürdüren çete masaları dağıtıp, silahla havaya ateş açıyor.

BOŞ KOVANLARI DELİL BIRAKMAMAK İÇİN TOPLAMIŞLAR

Çevre esnafına korku salan çete üyelerinin bu şekilde birçok işyerini bastığı belirtildi. Başka bir işyerine gelen çete üyelerinin tezgahta bulunan satır ve bıçakları aldığı, yine işyeri sahibini tehdit ettiği görülüyor. Kızılay civarında güvenlik kamerasına takılan çete üyelerinin çevre esnafa korku salmak için havaya ateş açtığı görülüyor. Çetenin yere düşen boş kovanları ise delil bırakmamak için topladığı ortaya çıktı.

MİDYE TEZGAHLARINA ZORLA EL KOYMUŞLAR

Daha önce Ulus civarında faaliyet gösteren çete üyelerinin, son yıllarda Kızılay'a geldikleri ve midyecilerin tezgahlarına tehdit yoluyla el koydukları öğrenildi. Bölgedeki yaklaşık 15 tezgaha el koyan çetenin, midye satışından günlük 500-600 lira kazanç sağladığı belirtildi. Buraya yerleşen çetenin bir süre sonra çevre esnafından zorla para topladığı yapılan sorguda ortaya çıktı.

Gözaltına alınan çete lideri Metin Ö.'nün değişik suçlardan çok sayıda sabıkası bulunduğu öğrenildi. Yakalanan 12 zanlı mahkemeye sevk edildi.

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler