YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'da sürpriz toplantı
IŞİD’e karşı başlatılan operasyonların ardından Ankara’da sürpriz bir toplantı yapıldı. IŞİD ve Esed’e karşı savaşan 20 Türkmen tugayının temsilcisi biraraya geldi. Kurulması planlanan 5 bin kişilik Türkmen ordusuna son şekli verildi.
Ankara'da sürpriz toplantı
28 Temmuz 2015 / 12:10 Güncelleme: 28 Temmuz 2015 / 13:03

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun “Bundan sonra sınırımızda IŞİD'i görmeyeceğiz. Nasıl yapacağımız bizde saklı” açıklamasının ardındaki detayları ortaya çıkmaya başladı.

Bu kapsamda, MİT'in koordinasyonunda muhalif Türkmen tugaylar Ankara'da sürpriz bir toplantıda biraraya geldi.

Suriye kuzeyinde ve Halep çevresinde bulunan muhalif Türkmen tugaylar, MİT koordinasyonunda, güvenlik, istihbarat ve askeri birimlerden yetkililerin de katılımıyla geniş kapsamlı bir toplantı düzenledi.

Dün başlayan toplantıda ele alınan ağırlıklı konu ise kurulma çalışmalarına hız verilen Birleşik Türkmen Ordusu oldu. Çağrıları “gizli” yapılan toplantıda kurulması planlanan 5 bin kişilik Birleşik Türkmen Ordusu'na son şekli verildi.

Yeni yol haritası

Toplantıya Halep ve Bayır-Bucak bölgesinde Esed ve IŞİD'e karşı savaşan muhalif tugaylardan yaklaşık 20 temsilcinin katıldığı ifade ediliyor. Toplantıya Sultan Murad, Muntasır Billah, Sultan Mehmed gibi etkili tugaylardan temsilcilerin katıldığı ve yeni dönemdeki yol haritasının şekillendirildiği öğrenildi.

Eğit - donat iflas et 

ABD öncülüğünde başlatılan eğit-donat projesinin istenen başarıyı göstermemesi üzerine yeni formüller devreye girdi. Bu formüllerin başında ise Ankara'nın destek verdiği Birleşik Türkmen Ordusu olduğu belirtiliyor.

Bu ordunun TSK'nın yapacağı sınır ötesi harekatlarda Ankara'yla koordineli olacağı iddia ediliyor. Türkmen Ordusu, IŞİD'den kurtarılacak Türkmen bölgelerinde denetimi ele alacak ve bölgenin nüfus yapısının değiştirilme tehlikesinin de önüne geçecek.

İki bölgede konuşlu

Kurulma çalışmalarında son noktaya gelinen Birleşik Türkmen Ordusu, 2 bölge odaklı şekillendirilecek. Ordunun Bayır-Bucak yapılandırması geçtiğimiz hafta tamamlandı ve Ahmet Arnavut Genel Komutan olarak tayin edildi. 2. Sahil Tümen Komutanı Teğmen Tarık Solak, Dış İlişkiler Sorumlusu Başşar Molla, saha komutanları ise Ömer Abdullah ve Adil Orli oldu.

Halep'te tek çatıda

Halep bölgesinde ise en büyük üç tugay başta olmak üzere mahalli Türkmen birliklerle beraber diğer grupların da Sultan Murad Tümeni adı altında toplanması bekleniyor. Dün Ankara'da başlayan toplantıda ordunun görev dağılımının tesbiti bekleniyor.

Birleşik Türkmen Ordusu'nun Türkmen Dağı'nda büyük bir gövde gösterisiyle tüm dünyaya ilan edileceği öğrenildi. Türkmen Ordusu'nun Suriye içinde ve dışında yaşayan Türkmenlere “vatanınızı savunun” çağrısında bulunacağı da belirtiliyor.

İlk hedef Lazkiye

Ordunun, Bayır-Bucak bölgesinde mevzilendireceği tümen ise diğer muhalif ordularla birlikte Esed'in kalesi Lazkiye'yi hedefliyor. Ordunun öncelikli hedeflerinden biri olarak Lazkiye sahil yolunun Esed ve İran unsurlarından temizlenmesi ve Lazkiye'ye gidecek yolun açılması gösteriliyor.

 

YENİ ŞAFAK

Allah (c.c)
 // uykucu
Her daim mansur ve muzaffer eylesin insallah....
28 Temmuz 2015 Salı 15:30
1
 // 1
Senin ordun ne işe yarıyor.Onlara yardimci olacak mı olacaksa ne ala Dara düştükleri nde yanlarında olacaksa ne ala yoksa kullanıp sonrada unutulacaksa diğer ırklara yapılan yardım ve tevazu bunlara da yapılmazsa Bahsettiğiniz abd den ve Haçlı yönetiminden bi farkı kalmaz...Tüm Türk boyları tek komuta altında toplanır da birbirlerine yardimci olurlarsa Allah yolunda Allah'tan başka bizi kim durdurabilir......
28 Temmuz 2015 13:20
 // mustafa
10 yıl sonra sınırları da kaldırırız, inşALLAH...
28 Temmuz 2015 12:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler