YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'da kuş bile uçmayacak
Ankara, 513 noktaya yerleştirilen yüksek çözünürlüklü 1400 kamera ile 24 saat gözetlenecek. Yerleştirilen kameralar, bırakılan şüpheli paketler karşısında da alarm verecek.
Ankara'da kuş bile uçmayacak
23 Ağustos 2010 / 13:47 Güncelleme: 23 Ağustos 2010 / 14:01

Ankara'ya kurulan ve ''MOBESE'' olarak adlandırılan ''Kent Güvenlik Yönetimi'' sayesinde 513 noktaya yerleştirilen 825 sistem içerisindeki yüksek çözünürlüklü yaklaşık 1400 kamera, önemli güzergah ve bölgeleri günün 24 saati gözetleyecek.

Varlık Mahallesi'ndeki Ankara Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Merkezi'ne kurulan sistemin alt yapısı Türk Telekom tarafından sağlandı. Öncelikle Başkent'in ana güzergahları, protokol geçiş noktaları ve yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgeleri kameralarla donatan Ankara Emniyet Müdürlüğü, belirlenen yerlere üstün özelliklere sahip yüzlerce kamera yerleştirdi.

Yetkililer, 513 noktaya yerleştirilen 825 sistemin içesindeki kameralardan 298'inin 360 derece dönebilen hareketli kameralardan oluştuğunu, 652'sinin ise güvenlik amaçlı kullanılacağını belirterek, diğer kameraların da araç trafiğinin izlenmesinde etkili olacağını kaydetti.

''Full High Definition (HD)'' olarak adlandırılan yüksek çözünürlüklü kameraların 2 ila 4 megapixel görüntü kalitesine sahip olduğunu belirten yetkililer, 21 kavşak noktasına yerleştirilen 78 sistemle kırmızı ışık ve hız ihlallerini saptayacağını, 10 ayrı noktadaki 19 kameranın da sadece hız ihlallerini belirleyeceğini bildirdi.

Sisteme dahil edilen 68 ayrı bölgedeki 71 kameranın ''plaka tanıma'' sistemine bağlı olduğunu ifade eden yetkililer, bu sistem sayesinde kameraların çevre illerden il merkezine giriş yapan araçlar ile ana kavşaklarda hareket halindeki araçlara odaklanacağını belirterek, her birinin plakalarını özel bir yazılımla kayıt altına alacaklarını, kayıp, çalıntı veya aranan araçların da anında tespit edileceğini vurguladı.

Söz konusu araç trafiğiyle ilgili plaka verilerinin POL-NET adı verilen Emniyet Genel Müdürlüğüne ait veri tabanında sorgulanacağı ifade edilirken, sistem üzerinde yapılacak otomatik sorgulamalarla aranan araçların yakalanması için telsiz operatörleri aracılığıyla bölgedeki birimlerin harekete geçirileceğini bildirdi.

Dünyadaki benzer sistemlerin sadece hız ve kırmızı ışık ihlali yapan araç plaka tespiti yaptığını hatırlatan yetkililer, ilk kez Türkiye'de kullanılacak bu sistemle yoldan geçen tüm araçların plakalarının kamera tarafından okunup, söz konusu araçlarla ilgili tüm verilerin kayıt altına alınacağı bilgisini verdi.

Sisteme entegre ''Mobil Plaka Tanıma Sistemi''ne sahip 15 polis aracı da her gün cadde ve sokaklarda dolaşarak görüş alanı içindeki araç plakalarını, özel bir yazılım sayesinde anında sorgulayacak.

KAMERALAR ''ŞÜPHELİ PAKET'' ALARMI VERECEK

Kişilerin hareketlerine karşı da duyarlı olan kameraların, bir yere bırakılan şüpheli paketler karşısında da alarm vereceğini kaydeden yetkililer, şu bilgileri verdi:

''İlk etapta 16 operatör tarafından izlenecek bu sistemde örneğin bir kişi, elindeki paketi bir yere bırakıp kameranın görüntü alanı içerisinden çıktıktan belli bir süre sonra sistem bu paketi şüpheli olarak algılayıp alarm verecek. Tabii bu uygulama kalabalık olan yerlerde değil hassas olan yerlerde uygulanacak. Aynı şekilde alan içerisindeki heykel, büst gibi mevcutta bulunan bir objenin kaybolması, objeye zarar verilmesi durumlarında sistem alarm verecek.''

Ankara Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis merkezlerinin de kendi bölgelerindeki kameraları polis merkezlerinde izlemeleri için görüntü izleme ünitelerinin kurulduğunu ifade eden yetkililer, ''Öncelikle polis merkezi, kendi sorumluluk bölgesindeki az sayıdaki kameraya bakarak, bölgeyi izleyecek. Aynı zamanda ilçe emniyet müdürlükleri de kendilerine bağlı olan karakolların bölgelerindeki kameraları izleyebilecek. Yani bu kameraları karakol, ilçe emniyet müdürlükleri, terör, kaçakçılık, asayiş ve güvenlik birimlerinde görev yapan polisler de izleyecek'' bilgisini aktardı.

Sistemin devreye girmesiyle gündeme gelen ''özel hayatın gizliliğinin ortadan kalkacağı'' eleştirileriyle ilgili de ayrı bir çalışma yapıldığını belirten yetkililer, ''perdeleme'' adı verilen yöntemle kamuya açık olmayan alanların görüntü kayıtlarında yer almayacağını ve böylelikle özel hayatın izlendiğiyle ilgili şüphelerin ortadan kaldırılacağının altını çizdi.

TRAFİK İHLALİ KAYITLARI MAHKEMELERDE ''DELİL'' OLACAK

Hız ihlali yapan ya da kırmızı ışıkta geçen araçların sahiplerine ceza makbuzları gönderileceğini ifade eden yetkililer, cezalara itiraz edilmesi durumunda mahkemelere açılan davalarda, cezaya neden olan ihlalle ilgili fotoğraf ve 12 saniyelik görüntü kayıtlarının ''delil'' olarak kullanılacağını bildirdi.

Yetkililer, davanın otomatik olarak düşmesini sağlayacak bu görüntü ve fotoğrafların, sadece mahkemelere gönderileceğini vurguladı.

TOPLUMSAL OLAYLARDA KIŞKIRTICILAR BELİRLENECEK

Üstün özelliklere sahip 5 portatif kameranın ise toplumsal olaylar ve eylemlerde alana yerleştirilerek, herhangi bir suç unsuruna karışan veya kalabalığı kırkıştan kişilere odaklanacağını bildiren yetkililer, ''Yüksek çözünürlüklü bu kameralar, toplumsal olayların olduğu zamanlarda bu yerlere monte edilecek. Her yere takılabilen bu kameralar sayesinde kalabalığı kırkıştan kişilerin görüntüleri vesikalık fotoğraf şeklinde büyütülüp basılarak mahkemelerde delil olarak kullanılabilecek'' dedi.

Yetkililer, kapalı devre çalışan bu sisteme dışarıdan girilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler