YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'da kritik zirve
Ankara'da kritik zirve
22 Ekim 2009 09:24
Fransa Emniyet Müdürü Ankara'ya geliyor

Türkiye, kritik bir zirveye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Fransa emniyet genel müdürü, önümüzdeki ay Ankara'ya gelecek.

Fransız polisinin terör örgütünün merkezini basması ve Cem Uzan'ın Fransa'ya sığınmasının ardından gerçekleşecek bu ziyaret büyük önem kazandı. Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal'ın, meslektaşına PKK'nın Fransa'daki faaliyetleri, finans kaynakları ve Cem Uzan'ın iadesi ile ilgili detaylı bir dosya sunacağı belirtiliyor. Fransız emniyet müdürünün ziyareti öncesinde heyetler arası görüşmeler gerçekleşecek. 22-25 Ekim tarihlerinde Fransa Adli Polis Daire Başkanı Christian Cothion ile yardımcısı Bernard Petit, Ankara'da bazı temaslarda bulunacak.

Terör örgütünün Avrupa ülkelerindeki faaliyetlerinde önemli yer tutan Fransa, tavır değiştiriyor. İnterpol'ün Kırmızı Bülten'le aradığı örgütün elebaşlarından Rıza Altun ve Nedim Seven'in gözaltına alınmasına rağmen kaçmasına göz yuman Fransa'nın, önceki günkü terör örgütüne dönük operasyonu Ankara'da memnuniyetle karşılandı. PKK'ya dönük operasyondan hemen sonra Fransa Emniyet Genel Müdürü de ilk kez Türkiye'yi ziyaret edecek. Fransız genel müdürün ziyareti öncesinde heyetler arası görüşmeler gerçekleşecek. Bu amaçla 22-25 Ekim tarihlerinde Fransa Adli Polis Daire Başkanı Christian Cothion ile Yardımcısı Bernard Petit, Ankara'da bazı temaslarda bulunacak.

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal'ın davetlisi olarak gelecek heyete terör örgütü PKK'nın Fransa'daki faaliyetleri anlatılacak. Kandil Dağı'ndan inecek örgütün elebaşlarından talep edenlerin bu ülkeye yerleştirilmesinin de gündeme geleceği belirtiliyor.

ABD'nin uyuşturucu kaçakçısı ilan ettiği üç PKK'lıdan Rıza Altun uzun süre Fransa'da yaşamıştı. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalan Altun, daha sonra Avusturya üzerinden Kuzey Irak'a kaçmıştı. Toplantıda, İstanbul 8., 7. ve 4. Ağır Ceza mahkemelerinin gıyabi tutuklama kararı verdiği Cem Uzan'ın iadesi de konuşulacak. Fransa'daki adli soruşturmaları yürüten Daire Başkanı Christian Cothion ile Yardımcısı Bernard Petit'ten Uzan'ın iade edilmesine destek vermeleri istenecek.

Fransız polis şefleri ile heyetler arası yapılacak toplantıların ardından önümüzdeki ay Fransa Emniyet Genel Müdürü ilk kez Ankara'ya gelecek. Fransız genel müdürün İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Müsteşar Osman Güneş ile Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ile bir araya gelmesi bekleniyor. Cothion ve Petit, Türkiye ziyaretinin son gününde Zonguldak'ta balık avlayacak. Bir gece bu ilde kalmayı planlayan Cothion ve Petit 25 Ekim'de ülkemizden ayrılacak.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler