YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara’da kritik CHP kurultayı
CHP’nin tartışmalı olağanüstü kurultayı, bugün Ankara Arena’da gerçekleşecek. Tüm gözler heyecanla kurultayın sonunu merak ediyor...
Ankara’da kritik CHP kurultayı
18 Aralık 2010 / 10:40 Güncelleme: 18 Aralık 2010 / 10:53

CHP'de bugün kurultay günü ve kurultay başladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel seçimlere gideceği parti yönetimini kendisi belirleyecek. Kılıçdaroğlu, oy birliği ile 'blok liste' kararı alan il başkanlarına seçim sonrası 'tüzük kurultayı' sözü verdi. Kılıçdaroğlu, il başkanlarının PM'de görmek istedikleri isimleri kendilerine bildirmelerini de istedi.

SON TALİMAT: CAMİ CEMAATİ İLE KUCAKLAŞIN

Kurultay öncesi, Kılıçdaroğlu’nun son görüşmesi dün genel merkezde il başkanları ile gerçekleşti. Kılıçdaroğlu, çeşitli platformlarda dile getirdiği içki uyarısını il başkanlarına  da yaptı: “Meyhanelerde vakit geçiren il başkanı görmek istemiyorum." Kılıçdaroğlu, kendisinin özel toplantılarda bir kadeh içtiğini anlatırken bunun makul ölçüleri aşmaması gerektiğini söyledi. İl başkanlarına sokağa inmeleri ve parti politikalarını halka anlatmaları talimatı verdi. Kılıçdaroğlu'nun "cami cemaatiyle kucaklaşın" teklifi dikkat çekti.

11.30’DA ARENA SALONU'NDA

Kılıçdaroğlu, il başkanlarından beklediği desteği aldı. 1.5 saat süren toplantıda, Parti Meclisi (PM) üyeliklerine seçimin blok liste yöntemiyle yapılması kararı, oy birliği ile alındı. Kılıçdaroğlu, il başkanlarına seçimlerin hemen sonrası tüzük kurultayı sözü verdi.

Kurultay, bugün saat 11.30’da Dünya Basketbol Şampiyonası için inşa edilen Arena’da (Ankara Kapalı Spor Salonu) gerçekleşecek. Divan başkanlığını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yapacak.

MANİFESTO BEKLENTİSİ

Kılıçdaroğlu’nun konuşması ile ilgili beklenti yüksek. Kılıçdaroğlu’nun seçim programını ana hatlarını koyacak şekilde konuşma yapması bekleniyor. Kürt sorunu ve azınlık hakları ile ilgili net mesajlar verip vermeyeceği merak konusu. Konuşma için

MYK üyeleri uzmanlık alanları ile ilgili bilgi notları hazırladı.

RAPORLAR İBRA EDİLECEK

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından genel başkan değişikliğinin gerçekleştiği 22 Mayıs 2010 olağan kurultayı ile son olağanüstü PM’nin gerçekleştiği 3 Kasım 2010 tarihleri arasındaki sürelere ilişkin çalışma ve hesap raporları görüşülecek ve aklanacak.

Bu madde, Yargıtay Başsavcılığı’nın uyarısı nedeniyle önem taşıyor. Uyarı, 'MYK yok hükmünde' iddialarını gündeme getirmişti. MYK kararlarının yargıya taşınması durumunda, partinin seçimlere katılamama riskinin ortaya çıkacağı ileri sürülmüştü.

Olağanüstü kurultayda genel olarak ibra maddesi yer almıyordu ancak Kılıçdaroğlu,  'raporların ibra edilmesi' ile Yargıtay’daki dosyanın kapanmasını istiyor. CHP lideri, genel seçimler öncesi, bu tarihler arasındaki MYK kararlarının yargıya taşınması dolayısıyla bir tartışma yaşanmasını engellemeyi amaçlıyor. 

Raporların ibrası konusu da tartışmalı. Baykal cephesi, raporların kurultaya gelmeden önce PM’den geçmesi gerektiğini, yargıya taşınabileceğini savunuyor.

ÇARŞAF ÖNERGESİ ÇIKMAYACAK

Kurultayda, raporların ibrasının ardından PM seçimi gerçekleştirilecek. Eski Genel Sekreter Önder Sav’ın 'çarşaf liste önergesi vermek için harekete geçmemesi'nedeniyle, kurultaydan çarşaf önergesi çıkma ihtimalinin düşük olduğu belirtiliyor. Çarşaf önergesi verilmesi için delege sayısının onda biri kadar (125 imza) gerekiyor. 125 imza ile çarşaf önergesi verilmesi durumunda, bu kez önergenin kabulü için kurultay üye tam sayısının salt çoğunluğunun oyu (622 oy) gerekiyor. Sav cephesi, önerge verilmesi durumunda, çarşaf liste oylamasında, destek verecek.

Kurultayda bin 242 delege oy kullanacak. İstanbul 132 delege ile en fazla delege ağırlığına sahip il. İkinci sıradaki Ankara’nın delege sayısı 58. 101 milletvekili ise, doğal delege konumunda oy kullanacak. 

Çarşaf önergesinin kabulü durumunda ekipler, anahtar listelerle yönetime girmeye çalışacak.  Kılıçdaroğlu’nun listesine karşı blok liste de çıkmayacak.

YÖNETİM GENÇLEŞECEK

Kılıçdaroğlu’nun listesi ile ilgili netleşen tek husus yaş ortalaması. Kılıçdaroğlu, PM’de ağırlıklı olarak genç ve yeni isimlere yer verecek. Kılıçdaroğlu’nun 30-35 yaş arası kontenjanı, kadın ve gençlere ayıracağı belirtiliyor. Kulislerdeki beklenti, Kılıçdaroğlu’nun PM’de Baykal ve Sav ekiplerinden bazı isimlere de yer vermesi yönünde.

Eski Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan ve İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil’in adı geçiyor. Sav ekibinden de Tekin Bingöl listede yer alabilir.

TANRIKULU MYK’DA

Seçimler öncesi Kürt sorunu ile ilgili açılım yapmak isteyen Kılıçdaroğlu’nun, bir süre önce parti üyesi olan Diyarbakır eski Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu'nu önce PM’ye ardından MYK’ya almasına kesin gözüyle bakılıyor. Kulislerde PM için, emekli diplomat Uğur Ziyal’ın da adı geçiyor.

SEYFİ OKTAY İDDİASI

Seyhan Müzik Şirketi’nin sahibi Bülent Seyhan, Cumhurbaşkanlığı eski Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu, eski bakanlar Ercan Karakaş, Seyfi Oktay ve Nihat Matkap ile avukat Eşber Yağmurdereli'nin isimleri de kulislerde konuşuluyor. Eski DYP’li, Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna’nın oğlu Oğul Aktuna da CHP’ye üye oldu. Oğul Aktuna’nın PM’ye de girebileceği belirtiliyor.

KÜSKÜNLERE YER YOK

Kılıçdaroğlu’nun, kamuoyunda 'küskünler' olarak bilinen eski CHP’lilere sıcak bakmadığı belirtiliyor. Kılıçdaroğlu’nun, eski CHP’lilerin parti yönetiminde görev alabilmeleri için "en az 5 yıl partide aktif çalışmaları gereki" şeklinde değerlendirme yaptığı ifade ediliyor.

BİN GAZETECİ İZLEYECEK

Kurultaya davet edilenler de dikkat çekiyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile Fener Patriği Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Ateşyan, Hahambaşı Haleva ile Süryani metropolitlerine de genel merkezden davetiye gönderildi.

Öte yandan kurultay takip etmek için genel merkeze yaklaşık bin gazeteci ve teknik personel başvuruda bulundu.

AKRABA KRİZİ ÇÖZÜLECEK

MYK’daki akraba krizi de, kurultayda çözülecek. İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev alan Hurşit Güneş ile Ar-Ge, Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata akraba. Ayata, Güneş’in ablası Prof. Ayşe Güneş Ayata ile evli. Tüzüğün, il ve ilçe yönetim kurulu üyeliklerine ilişkin maddelerine göre, “ikinci dereceye kadar kan ve kayın hısımları ile karı – koca aynı kurulda bulunamıyor. Hukukçuların, bu hükmün MYK üyeliği için de yorumlanacağı iddiası nedeniyle, Kılıçdaroğlu’nun bu iki isimden birisini yönetime alması bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun Ayata’yı tercih edeceği belirtiliyor.

BAYKAL KONUŞMAMA EĞİLİMİNDE

Bu kurultay, eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın siyasi hayatındaki dönüm noktalarından birisi olacak. İl başkanlarının, Kılıçdaroğlu’nun blok liste tercihine destek nedeniyle Baykal, konuşmama eğiliminde. Bir dönem partide tek adam konumunda bulunan Baykal’ın konuşması durumunda 'atmosferin' nasıl olacağı merak konusu.

Baykal, kurultayda yenilenecek PM listesinde yer almayacak. Hem Baykal hem Kılıçdaroğlu cephesinin bu yönde talebi bulunmuyor.

22 Mayıs’taki olağan kurultayda genel başkanlıktan istifa eden Baykal’ın, PM’de yer almaması kişisel siyasi tarihi bakımından önem taşıyor. 1980 öncesi CHP’de, 1980 sonrası SHP’de belirli dönemlerde parti yönetiminde yer alan Baykal, siyasi yasaklı olduğu dönem dışında CHP’nin 1992’de yeniden açılmasından bu yana ilk kez yönetime girmemiş olacak. Baykal, kurultayı kurmayları ile salondan izleyecek. CHP’nin eski lideri doğal delege sıfatı ile seçimlerde oy kullanacak. (Bugün)

Yeni iki partili sistem
 // Kemaliye
Artık MHP, BDP gibi partiler de dahil diğer bütün partiler tarih olup, her görüşün kendisini ifade edebileceği AKP ve CHP den oluşan iki partili başkanlık sistemi milletimiz tarafından istenmektedir. İlk önce bütün mafyalar (sağ ve sol) mutlaka sonlandırılmalı. Bütün çeteler ve Ergenekon gibi derin yapılar ve derin devlet sonlandırılmalı. Başkanlık sistemine anayasa değişikliği ile hemen seçim sonrası geçilmelidir. ...
18 Aralık 2010 13:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler