YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'da DHKP-C operasyonu: 10 gözaltı
Aralarında bazı sendikaların da yer aldığı 21 ayrı noktaya eş zamanlı operasyon düzenleyen polis söz konusu adreslerde arama yaptı. 10 kişi gözaltına alındı.
Ankara'da DHKP-C operasyonu: 10 gözaltı
25 Mart 2013 / 08:44 Güncelleme: 25 Mart 2013 / 10:55

Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezine düzenlenen saldırılara yönelik yürütülen soruşturma kapsamında terör örgütü DHKP-C'ye yönelik operasyon başlatan Ankara polisi çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığına yönelik saldırıların ardından sürdürülen operasyonlar kapsamında, sabah saatlerinde aralarında Liman-İş Sendikasının da bulunduğu 21 adreste yapılan arama tamamlandı.

Operasyonlar kapsamında, aralarında sendikaların da olduğu 21 adreste yapılan aramalar sona erdi. Örgütün Ankara il sorumlusu olduğu ileri sürelen kişinin de aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Liman-İş'teki arama sona erdi

Operasyon kapsamında, sabah 05.45'te Liman-İş Sendikası'nın genel merkez binasına gelen polis ekipleri, aramalarına başladı.

Dış kapıyı kırarak içeri giren polis ekipleri, kişi ve parmak izi araması yaptı. Yaklaşık 2 saat süren arama, saat 08.00 civarında sona erdi. Polis ekiplerinin, hiçbir evrak almadığı bildirildi.

Biz, demokratik kitle örgütüyüz

Türkiye Liman ve Kara Tahmil-Tahliye İşçileri Sendikası (Liman-İş) Genel Başkanı Önder Avcı, operasyondan apartman görevlisinin bilgisiyle saat 06.30'dan haberdar olduklarını söyledi. Avcı, şunları söyledi:

"Kapıları kırmışlar, parmak izi araması ve kişi araması yaptıklarını söylediler. Bize bildirmiş olsalardı binanın iki yıllık kamera kayıtları var, kendilerine bunları verirdik. Böyle bir operasyon böyle bir sendikaya yapılmamalıydı. Burası bir işçi kurumu. Bu kurum zan altında bırakılmamalıydı. Hasan Biber denilen şahıs eski genel başkanımızdır. 1999 yılında seçimi kaybetmiştir. Yapılanları doğru bulmuyoruz. Gereği neyse zararımızın, ziyanımızın ve psikolojik anlamda sendikanın ismi çok kötü biçimde lanse edildi, düzeltilmesi konusunda İçişleri Bakanlığından gerekli ilgi ve alakayı bekliyoruz. Bizim kimseden sakladığımız, gizlediğimiz bir şey yok. Biz, demokratik kitle örgütüyüz. Yapılanları şiddetle kınıyorum.''
Avcı, sendika genel merkezinde sadece kişi ve parmak izi araması yapıldığını, herhangi bir gözaltı olmadığını bildirdi.

Şahıslarla ilgimiz yok

DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nın Örgütlenme Dairesi Başkanı Remzi Çalışkan da polisin kendilerine operasyonun gerekçesinin, AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığına yapılan saldırıların şüphelilerinin aranmasıyla ilgili olduğunu söylediğini kaydederek, ''Bizim kurumsal yapımızla, kurumsal işleyişimizle Genel-İş Sendikasının kurumsal varlığıyla aranan şahısların herhangi bir ilişkisi, alakası yoktur'' diye konuştu.
Çalışkan, genel merkezden herhangi gözaltı olmadığını söyledi.

 

AA

susmayacağız
 // deniz
akpnin katil polisi çek elini devrimcilerin üzerinden
yoksa kötü olur bizi operasyonlarla bitiremeyeceksiniz
çünkü yakında eyleme geçiyoruz ....
09 Mayıs 2013 Perşembe 09:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler