YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'da adaylık istifaları sürüyor! İşte o isimler...
Türkiye'nin kaderini belirleyecek genel seçimlere aylar kala, istifa haberleri de art arda gelmeye devam ediyor. İstifası en çok dikkat çeken isim olan Hakan Fidan'ın haricinde kritik mevkilerden kritik istifalar geldi.
Ankara'da adaylık istifaları sürüyor! İşte o isimler...
10 Şubat 2015 / 08:00 Güncelleme: 10 Şubat 2015 / 12:25

Adnan Boynukara, Naci Ağbal, Hasan Albayrak, Erol Göka ve Hüseyin Yayman da milletvekili aday adaylığı için istifa etti.

Milletvekili adayı olmak isteyen bürokratların istifası arasında en çok tartışılan Hakan Fidan'ınki. 2010 yılından bu yana Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı görevini sürdüren Fidan’ın istifasının tartışılmasının nedeni siyaseti tercih etmesinden daha çok Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fidan’ın adaylığına olumlu bakmamasından kaynaklanıyor. Erdoğan Fidan’ın adaylığı konusunda şunları söyledi:

 "Ben adaylığına olumlu bakmıyorum. Bunu çok açık, net söyleyeyim. Bunu sayın Başbakana da söyledim. Adaylığını kabul etmek Başbakanın kendi takdiridir, benim ona karışmam mümkün değildir."

Oysa Fidan, Erdoğan’ın ‘kara kutum’ dediği isim. Erdoğan’ı Fidan’ın siyasete girmesini neden istemediğini henüz açıklamadı. Ancak gözler açıklamanın ardından Başbakan Davutoğlu’nun tavrının ne olacağına döndü.

Yıldönümünde gelen istifa

Fidan 7 Şubat 2012'de yaşan 'MİT krizi'nin yıldönümünde  istifa etti. Anadolu Ajansı, Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı bilgiyi 07 Şubat saat 00.12'de duyurdu.

İstanbul’da Özel Yetkili Savcı Sadrettin Sarıkaya, 7 Şubat 2012'de KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı, eski Müsteşar Emre Taner'i, eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'i ve iki MİT görevlisini ifade vermeye çağırmıştı.

1968'de Ankara'da doğan Fidan, 1986'da Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu'ndan mezun olup Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) astsubay rütbesiyle görev yapmaya başladı.

Kendi isteği ile askerlikten ayrılan Fidan, 2003-2007 yıllarında Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı yaptı.  

Ahmet Davutoğlu'na Dışişleri Bakanlığı döneminde danışmanlık yapan Fidan, Kasım 2007'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'dış politika ve uluslararası güvenlikten sorumlu' Müsteşar Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Fidan, 17 Nisan 2009'da dönemin MİT Müsteşarı Emre Taner'in yardımcılığına getirildi. Taner'in emekli olmasının ardından, AK Parti hükümeti tarafından 27 Mayıs 2010 tarihinde, henüz 42 yaşındayken, MİT Müsteşarlığı makamına atandı. Fidan böylece MİT tarihinde müsteşarlık koltuğuna oturan en genç isim oldu.

Fidan'ın ismini Türkiye gündeminin ilk sıralarına çıkartan gelişme ise PKK'nın yöneticileriyle 2009'da Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan müzakerelerin ses kaydının internete sızması oldu.

TCDD Genel Müdürü istifa etti

TCDD Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2002 yılı aralık ayından bu yana TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten karaman, milletvekilliği aday adaylığı için görevinden ayrıldı.

Karaman, 2003 yılından itibaren Yüksek Hızlı Tren (YHT) projeleri başta olmak üzere 100'ü aşkın önemli demiryolu projesinde görev aldı. Ak Parti hükümetlerinin en fazla önem verdiği alanların başında gelen demiryolu projeleri, Karaman'ın başında bulunduğu ekip tarafından yürütüldü.

Adaletten siyasete

İstifası dikkat çeken bir başka isim ise Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Adnan Boynukara.  2009 yılından bu yana yürüttüğü görevinden milletvekili adaylığı için ayrılan Boynukara, hükümetin en güvenliği bürokratlar arasında yer alıyor.

1964 Adıyaman doğumlu Boynukara, Metalurji Mühendisi.  Türkiye Demir Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğünde mühendis olarak çalıştı.  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’nda muhasebe ve yatırımlar grup başkanlığı yaptı. Özürlüler İdaresi’nde AB Projelerine danışmanlık yaptı.

Boynukara, Adıyaman, Malatya ya da Ankara’dan aday olmayı planlıyor.

Yaşar Uğurlu

 Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanlık Müşaviri görevinden ayrılan Uğurlu, Ak Parti'den aday adayı.

Mehmet Atalay da aday

Siyasete girmek için istifa eden isimlerden bir diğeri Basın İlan Kurumu Genel  Müdürü Mehmet Atalay. Daha önce Gençlik Spor Genel Müdürlüğü görevinde de bulunan Atalay, 1994 – 2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Etkinlikleri Genel Müdürlüğü yaptı. Genel Müdürlük görevinin yanı sıra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Spor Danışmanlığı görevini de yürüttü.

Atalay, IOC’nin (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) en büyük ödüllerinden biri olan ‘Sport and Youth’ (2008 Spor ve Gençlik Ödülü) ile Avrupa Fair-Play Ödülü’ne sahip Türkiye’nin ilk ve tek Genel Müdürü olma unvanına sahip.

1965 Trabzon, Of doğumlu Mehmet Atalay, evli ve 4 çocuk babası.

Maliye’den istifa

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal da siyasete girmek için görevinden istifa etti. Ağbal, 1989 yılından bu yana yani 25 yıldır Maliye Bakanlığı’nda çeşitli kademelerde görev yapmış bir isim.

2006 yılından bu yana ekonomi yönetiminin önemli isimleri arasında yer alan Ağbal, 2009 yılından bu yana ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürütüyordu.

Ağbal, 1968 Bayburt doğumlu.

Başmüşavirliği bıraktı

İstifa eden bir diğer isim ise Başbakanlık Başmüşaviri Hasan Albayrak. 2003 yılından 2013 yılına kadar Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü görevini yürüten Hasan Albayrak, Türkiye Boks Federasyonu, Voleybol Federasyonu gibi kurumlarda çeşitli görevler üstlendi.

2013 yılında Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü görevinden alınan Albayrak, o tarihten bu yana Başbakanlık Başmüşaviri olarak görev yapıyordu.

7 Haziran 2015 seçimlerinde milletvekili adayı olmak için görevinden istifa eden Albayrak, 1954 Trabzon/Of doğumlu.

Prof. Erol Göka da aday

Yeni Şafak Gazetesi yazarlarından Prof.Dr. Erol Göka da aday olmak için istifa edecek. 1998 yılından bu yana Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu olan Göka, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda Profesör olarak görev yapıyordu. Göka, Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Grubu üyesi olarak da çalıştı.

Hüseyin Yayman istifa etti

Akademik camiadan aday olmak için istifa eden bir isim ise Hüseyin Yayman oldu. Üniversitedeki görevinden istifa edeceğini CNN Türk’te katıldığı programda açıklayan Yayman, Ak Parti’de siyaset yapmak istediğini söyledi. “Hem çözüm sürecine, hem refahın büyütülmesine hem de özgürlük alanlarının genişletilmesine katkı sunmak için üniversitedeki görevimden ayrıldım” diye konuşan Yayman, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktaydı. Yayman, Akil İnsanlar üyeleri arasında yer alıyordu.

Aydın Ünal

Aydın Ünal: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanı olan Ünal bürokrasiden ilk seçim istifasını sunan isimdi. Yıllarca Erdoğan'ın beyin takımında yer alan Ünal'ın seçim çalışmalarında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanında yer alacağı belirtiliyor.

Ayhan İsen

Enerji Bakanlığı Müşaviri olan İsen, Ak Parti'den milletvekili aday adayı.

Muammer Muşmal

Merkez Valisi Muşmal, Milliyetçi Hareket Partisi'nden 7 Haziran aday adayı.

Rektör de istifa etti

 AK Parti'den aday adayı olmak için Türk Hava Kurumu Üniversitesi rektörü Ünsal Ban da istifa etti. Rektörlük görevini bırakan Ünsal Ban , istifasını bir açıklamayla duyurdu.

Hulusi Kılıç

Türkiye’nin eski Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, istifa eden isimler arasında

Yalçın Karatepe

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karatepe, CHP’den adaylık için istifa etti.

Naci Koru

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru'nun, Ak Parti’den aday olması bekleniyor.

 Ali Akmaz

Şırnak Üniversitesi Rektörü Akmaz da siyasete atılmak üzere rektörlük koltuğunu bıraktı.

Demirhan Şerefhan

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu başkanı.

Süleyman Girgin

Türkiye Maden-İş Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı CHP'den aday adaylığı için istifa etti.

Recep Konuk

Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Konuk da genel seçimlerde aday adayı oldu.

Sezai Ensari

Sümerbank Genel Müdürü

Ali Akay

İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı milletvekili genel seçimleri için istifa etti.

Ünsal Ban aday adaylığı için aldığı istifa kararını "5 Mart 2011 tarihinden bugüne kadar kurucu rektörlüğünü yaptığım Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ndeki görevimden, Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili aday adayı olmaya karar vermem nedeniyle istifa etmiş bulunmaktayım" sözleriyle duyurdu.

Ünsal Ban istifa metninde şunları yazdı;

"7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN önderliğinde, Başbakanımız Sayın Ahmet DAVUTOĞLU rehberliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi’nde, devlet ve bürokrasi tecrübemi, akademisyen kimliğimle, aziz vatandaşlarımız için milletin iradesi yönünde sonuna kadar kullanmayı arzu ediyorum. Bu düşüncelerle, kuruluşundan bugüne kadar emeği geçen, bizden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere herkese teşekkür ediyorum."

Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya

Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, 25. dönem milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etti.

İstifa yazısını Gençlik ve Spor Bakanlığı'na veren Yerlikaya'nın AK Parti'den İstanbul aday adayı olacağı öğrenildi. Yerlikaya, istifasıyla ilgili yaptığı açıklamada, bugüne kadar kendisine destek olan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a ve ekibine teşekkür ederek, "Yeni Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve parti teşkilatımızın vereceği her görevi layıkıyla yerine getirmeye hazırım" dedi.

Daha önce de parlamento çatısı altında bulunduğunu hatırlatan Yerlikaya, "Federasyon başkanı olarak Türk sporuna tüm çabamla hizmet ettim. Türk Bayrağı'nı göndere çekebilmek ve İstiklal Marşı'nı her ortamda okutabilmek için ekibimle beraber tüm zamanımızı işimize ayırdık. Güreş tarihinde elde edilemeyen başarılara imza attık. Oluşturduğumuz alt yapıyla, güreşin geleceğini de sağlam bir zemine oturttuk. Bu açıdan gönlüm rahat, gözüm arkada kalmayacak. Bundan sonrasında yoluma siyasette devam etmek istiyorum. Yeni Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve parti teşkilatımızın vereceği her görevi layıkıyla yerine getirmeye hazırım" diye konuştu.

Daha önce milletvekilliği yaptığı dönemde birçok sportif kanunda önemli rol üstlendiğine dikkati çeken Yerlikaya, "Devlet Sporculuğu Kanunu gibi birçok sportif konularda çalışmalara imza attım. Parlamentoya girmem halinde, spora ve camialarımıza daha fazla hizmet edebilmek için durmadan yoluma devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal görevinden istifa etti

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın vekillik için istifası konusundaki tartışmalar bitmeden, şimdi de ekonominin en güçlü bürokratı olarak görülen, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, siyasete girme kararı aldı.

Ağbal, istifasını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e sundu. Vekil olmak için görevinden ayrılan Ağbal'ın istifası, yarından itibaren geçerli olacak.

O müsteşarların da adı geçiyor

Yine Ankara kulislerinde, siyasete girecek bürokratlar arasında Ulaştırma Bakanlığı eski Müsteşarı Habib Soluk'un da adı geçiyor.

Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı görevinden ayrılmasının ardından, Soluk da emekliliğini isteyerek, Müsteşarlık görevinden ayrılmıştı.

Müsteşar düzeyinde siyasete girmek için bir başka istifa ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine geçtiğimiz Temmuz ayında atanan Prof Haluk Dursun'un da istifa etmek üzere olduğu Ankara kulislerinde konuşuluyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler