YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara uyardı: 300 bin kişilik göç kapıda!
Türkiye Halep'in düşmesi durumunda 300 bin kişiyi kapsayan bir göç senaryosu hazırladı. Ankara, Halep’in düşmesi halinde yaşanacaklar konusunda ABD ve bölgede etkin olan ülkeleri uyardı.
Ankara uyardı: 300 bin kişilik göç kapıda!
08 Kasım 2014 / 08:03 Güncelleme: 08 Kasım 2014 / 08:49

Suriye’nin Halep kentinde, Esed güçleriyle ÖSO arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Ankara, Halep’in düşmesi durumunda 300 bin kişilik göç için senaryo hazırladı. Türkiye’ye 150 bin kişi gelecek.

Suriye’de Esed güçleri, Suriyeli muhaliflerin elinde bulunan Halep’in merkeziyle bağlantıyı sağlayan Handerat’a saldırılarını artırdı. Rejim güçlerinin, muhaliflerin tek bağlantı hattı olan 4 kilometrelik koridoru kapatıp kenti tamamen kuşatmayı amaçladığı öğrenildi.

Esed rejimi bu koridoru kapatmayı başarırsa Halep-Kilis hattından Türkiye’ye büyük bir göç dalgasının yaşanmasından korkuluyor. Suriye ve IŞID’den kaçanlara açık kapı politikası uygulayan Türkiye, yeni bir göç dalgasını içeren felaket senaryosu hazırladı.

Senaryoya göre kent düşerse 300 bin kişilik bir göç dalgasının başlayacağı tahmin ediliyor. Göç dalgasıyla Türkiye sınırınaysa 150 bin kişi gelecek. Türkiye, sınıra dayanacak on binlerce göçmen için hazırlıklarını tamamladı.

Tek güvenli bağlantı noktası

Halep’ten başlayıp Kilis’e uzanan 80 kilometrelik Handerat-Kilis hattı, muhaliflerin Türkiye ile tek güvenli bağlantı noktası. Halep’in Şam rejiminin kontrolüne geçmesiyle muhalifler Türkiye sınırına çekilmek zorunda kalacak.

Çatışmalardan kaçan on binlerce kişi, hem Esad hem de IŞİD güçlerinin hakim olduğu bölgelerden Türkiye’ye geçmek zorunda kalacak. Bu da on binlerce insanın can güvenliğinin olmaması anlamına geliyor.

Türkiye, Halep’in düşmesi halinde yaşanacaklar konusunda ABD ve bölgede etkin olan ülkeleri uyardı.

Halep’in Esed'in eline geçmesi halinde muhalif Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) elinde Suriye genelinde büyük kent kalmamış olacak. Esed rejimi, IŞİD’in elindeki Rakka ve Deyrizor dışında Suriye’deki bütün büyük kentlerde kontrolü eline geçirmiş olacak.

Suriyeli göçmen sorunu provokasyon tehlikesi 

Güvenlik raporlarına da yansıyan göçmen sorununa karşı BM tarafından acil önlem alınmazsa Türkiye’nin ciddi sorunlar yaşayacağı belirtiliyor.

İşte rapordaki sorunlar:

-Göçmen Suriyeli sayısının artmasıyla yerel halk kendini ihmal edilmiş gibi hissetmeye başladı, provokasyonlara açık hale geldi.

-Dilencilik, refakatsiz çocuklar, hırsızlık, fuhuş, insan ticareti, çocuk işçiliği, çok eşlilik, erken yaşta evlilik ve şiddet olaylarında artış başladı.

-Göçmen kamplarının dışına çıkılmasıyla metruk, boşaltılan evlerin kiralanması ve işgal edilmesi sorunu ortaya çıktı.

-Suriyeli göçmenlerin şartlarının ağırlaşması provakatif eylemlere zemin hazırlıyor.

rs2-042.jpg

Varil bombası güneşi kesti

Halep'i Suriyeli muhaliflerin elinden almak için Esed’e bağlı güçler dün ağır silahlarla yoğun saldırı düzenledi. Saldırılar kentin kuzeyindeki Handerat ve Sıfet bölgesinde şiddetlendi. Çok sayıda muhalif grup ve cephe, Esed güçlerine karşı Handarat’ta güçlerini birleştirdi.

Muhalifler Şam yönetiminin, kenti ele geçirebilmek için İran üzerinden Afgan militanları getirdiğini ileri sürdü. Muhalifler, Esed güçlerinin ağır silahlarına, mutfak tüpünden bozma ‘cehennem topu’ adı verilen havan topları ve Katyuşa füzeleriyle yanıt vermeye çalışıyor.

Muhaliflerin Handerat’ta hendek ve tüneller kazarak Şam yönetimine bağlı güçlerin bölgede ilerlemesini önlemeye çalıştığı da gelen haberler arasında. Suriye uçakları önceki gün Halep’e 2 kez varil bombası atmış, çok sayıda kişi ölmüştü.

Suriye’nin başkent Şam’dan sonra ikinci büyükşehri olan Halep’te yaklaşık 4.5 milyon kişi yaşıyor. Muhaliflerin kontrolündeki yüzde 60’lık kesimde 2 milyon sivil bulunuyor.

'Esed Halep'e Afgan asker getirdi' iddiası

Suriye uçakları Halep’te muhaliflerin denetimindeki bölgeleri yoğun bombardımana tutuyor. Önceki gün uçakların El Şaar Mahallesi’ne bıraktığı varil bombaları yıkıma yol açarken, kalkan toz bulutu bu tabloyu yarattı. Bir varilin içine TNT türü patlayıcılar doldurularak havadan bırakılan ‘varil bombaları’ düştükleri yerde dev kraterler açıp çevreye büyük zarar veriyor.

 

HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler