YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara mülteciler için alarmda
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinin Dikmetaş köyü sınırında dünden beri bekleyen Suriyelilerin geçişine sabah yaşanan gerginliğin ardından izin verildi. Suriyelilerin Türkiye'ye girişleri başladı. Mülteciler için Ankara'dan 20 bin kişilik çadırlar yola çıkarıld
Ankara mülteciler için alarmda
19 Eylül 2014 / 18:42 Güncelleme: 19 Eylül 2014 / 18:45

Ankara öncelikli olarak sınırın öbür yakasında yardımları ulaştırmaya çabaladı ancak oluşan güvenlik risklerinden dolayı mültecilerin Türkiye'ye alınması sağlandı. Ankara Suriyeli Kürtler alınmıyor yolunda çıkan bilgilerin doğru olmadığını ve tüm Suriyelilere açık kapı politikasını izlendiğinin altını çiziyor.

Yasal prosedürler beklendi

IŞİD tehdidinden kaçan ve geçişlerine izin verilmediği için sınır hattında bekleyen Suriyeliler için gerekli tüm yasal prosedürlerin sabah saatlerinde tamamlanabildiği ve mültecilerin Türkiye'ye girişine izin verildiği kaydedildi.

20 bin çadır istendi

Türkiye'ye gelen ilk göç dalgasının içeriye girişine izin verildiği saatlerde Ankara'da bölgeye acil yardımların gönderilmesi için harekete geçti. 20 bin kişilik çadırların bölgeye hareket ettirildiği bu sayının daha da artabileceği kaydediliyor.

Yerelden gıda alımı hemen yapıldı

Ankara'dan çıkarılan yardımların Akşam saatlerinden mültecilere ulaştırılmasını planlayan Ankara ilk adım olarak yerelden gıda alımı yaparak ilk yardımları ulaştırmaya çalışıyor.

Suriye'ye acil gıda yardımı

Ankara acil eylem planı çerçevesinde bölgeye AFAD ve bazı STK'ların desteği ile 100 bin kişilik gıda desteğinin yerel yetkililere teslim edildiğinde öğrenildi. Bu yardımın Sınırın Suriye tarafında kalanlar için gönderildiği belirtiliyor

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler