YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara - Konya 1.5 saat
"Git gel Konya 6 saat" sözü artık tarihe karışıyor. Çünkü Ankara Konya arası yapılan hızlı tren dün ilk seferini yaptı. Hızlı trenle 1.5 saatte Ankara'dan Konya'ya gidebiliyorunuz. Yani artık o söz git gel Konya 3 saat oluyor
Ankara - Konya 1.5 saat
22 Ağustos 2011 / 08:24 Güncelleme: 22 Ağustos 2011 / 10:54

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yarın (23 Ağustos Salı) saat 18:30’da resmi açılışı gerçekleştirilecek olan Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı’nı incelemek için kendi kullandığı trenle dün Konya’ya gitti. Trenle Ankara’dan 1 buçuk saatte Konya’ya geldiklerini dile getiren Yıldırım, hatta gerekli tüm kontrollerin yapıldığını ve sertifikasyon işleminin tamamlandığını söyledi. Hattın güvenilirliğinin test edilmesi için 100 bin kilometrelik yolcusuz test sürüşünün gerçekleştirildiğini kaydeden Yıldırım, “Bugünkü sürüşü makinistlerin desteğiyle gerçekleştirdim. Hızlı tren o kadar gelişmiş cihazlarla donatılmış ki siz o işin bir parçasısınız. Hata yapsanız bile o hatayı telafi edecek sistemler var. Kişi inisiyatifi en aza indirilmiş. Ülkem adına mutlu olduk, gurur duyduk. Çağdaş teknolojiyi, alt yapıyı, böyle güzel bir hizmeti halkımıza kazandırmaktan mutlu olduk. Cenab-ı Hak bunu bize nasip etti, bundan hamd ettik. Şükrediyoruz. Allah daha nice güzel hizmetleri inşallah yapmayı nasip etsin” dedi. Dünyanın her tarafından Mevlana’yı ziyaret etmek, kenti görmek isteyenlerin yüksek hızlı trenle akın akın Konya’ya geleceğini ifade eden Yıldırım, “(Gez dünyayı gör Konya’yı) derler ya... Yüksek hızlı tren yaptık, Konya’yı görmek daha kolay hale geliyor” dedi. Hızlı tren konusundaki çalışmalarının hızla devam ettiğini vurgulayan Yıldırım, 2023 yılına kadar bu hatları 10 bin kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Yıldırım, normal tren hatlarının ise 5 bin kilometrenin üzerine çıkacağını bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Konya’da gerçekleştirilecek olan açılışa tüm Konyalıları davet eden Yıldırım, Ankara ve Konya’dan karşılıklı olarak günde dört seferin yapılacağını kaydetti. Başta TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman olmak üzere emeği geçen herkesi kutlayan Yıldırım, YHT hattının ilk defa yerli firmalar tarafından yapıldığını da hatırlattı. Yıldırım, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. YHT yapımında bundan sonra da yerli firmalarla çalışılıp çalışılmayacağın dair bir kendisine yöneltilen bir soruya Yıldırım, bu hatların yapımını Türk firmaların gerçekleştirmesini istediklerini ancak rekabete de önem verdikleri yanıtını verdi.

Yıldırım, Ankara-Konya YHT Hattı projesiyle Konya’nın sadece Ankara’ya bağlanmadığını, şehrin Eskişehir’e, İstanbul’a, Bursa’ya, Sivas’a, Yozgat’a ve hatta Erzincan’a kadar YHT hattıyla ulaşılabilir hale geldiğini ifade etti. Yıldırım, yıllar içerisinde Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve batının hızlı tren hatlarıyla donatılmış olacağını kaydetti. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler