YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yasakçı rektörler h
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yasakçı rektörler h
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yasakçı rektörler h
01 Mart 2008 / 08:29 Güncelleme: 01 Mart 2008 / 00:00


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, anayasa değişikliğine rağmen başörtüsü yasağını sürdüren Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras hakkında inceleme başlattı.


Gazi Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerindeki 16 öğrenci ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nden 9 öğrenci, anayasa değişikliğinden sonra yasağa devam eden rektörler ve fakülte dekanları hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.


Suç duyurusu dilekçelerinde, rektörlerin anayasayı ihlal ettiği, Türk Ceza Kanunu'nun eğitim ve öğretimin engellenmesi, inanç, düşünce va kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme ve görevi kötüye kullanma suçlarını işledikleri belirtilmişti.


Rektörler hakkındaki suç duyuruları üzerine Başsavcılık Memur Suçlarını Soruşturma savcıları, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras hakkında inceleme başlattı.


ANAYASAL HAK ÇİĞNENİYOR


Suç duyurusu dilekçesinin verilmesinin ardından Adliye önünde konuya ilişkin bir basın açıklaması yapan avukat İsmail Aydost, müvekkillerinin anayasa ve kanuna aykırı bir şekilde derslere alınmadığını söyledi. Kampüsün kapısındaki güvenlik görevlilerinin rektörün talimatıyla başörtülü öğrencileri içeri almadığını belirten Aydost, “Bizde çareyi mağduriyetimizin giderilmesi için en temel hakkımız kullanabilmek için müvekkilerimizle birlikte Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na G.Ü rektörü başta olmak üzere ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunduk, cezalandırılmalarını talep ettik. Biz de bu şekilde hakkımızı arayarak mağduriyetlerimizin giderilmesine çalışıyoruz” diye konuştu. Suç duyurusunda bulunan öğrencilerden Fen-Edebiyat Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Ayşe Usta ise “Pazartesi günü yasal düzenleme tamamen çıktıktan sonra okulumuza başörtülü ile girmek istedik. Maalesef güvenlik güçleri karşılaştık, giremedik” dedi.


ÇUKUROVA VE AKDENİZ'DE SUÇ DUYURUSU


Başörtüsü yasağının devam ettiği Akdeniz ve Çukurova üniversitelerinde de Anayasa değişikliğinin dikkate alınmayarak başörtülü öğrencilerin derse alınmaması nedeniyle, öğrenciler ve bazı sivil toplum kuruluşları rektörler hakkında suç duyurusunda bulundu.


Akdeniz üniversitesi önünde toplanan Hukukder Antalya Şube Başkanı Celal Okutan, anayasa değişikliğini dikkate almayan yetkikiler hakkında yasal işlem yapılmasını istedi. Anayasa değişikliğine rağmen kız öğrencilerin başörtülü derse girmesini engelleyen Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu hakında suç duyurusunda bulunuldu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler