YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara Büyükşehir’den Elektromed açıklaması
Ankara Büyükşehir’den Elektromed açıklaması
12 Haziran 2009 20:04
Ankara Büyükşehir’den Elektromed açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediye tarafından Başkent Doğalgaz’ın özelleştirilmesi konusunda açıklama yaptı: Açıklama aynen şöyle:


 


Ankara Büyükşehir Belediyesi,  Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin özelleştirilmesi kapsamında 50 milyon dolarlık teminatı irat kaydedilen Elektromed firmasının iddialarının hiç birisinin gerçekleri yansıtmadığını belirterek, “İdaremiz, ihaleye hazırlık, ihale ve ihale sonrası aşamaları tamamen şeffaf olarak yürütmüştür. Tüm Bu çabalar, firmanın, şartnamenin sorumluluklarından kurtulmaya çalışmasının bir göstergesidir” açıklamasında bulundu.


Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Elektromed şirketinden dün yapılan açıklamaya cevap verildi. Elektromed Şirketi’nin “Bazı bilgilerin ihaleye giren şirketlerden gizlendiğine” yönelik iddialarıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nden belgelerle şu açıklama yapıldı:


 


“Elektromed firması, gerek 14.03.2008 tarihinde sonuçlanan ihaleden önceki aşamada, gerekse ihaleye katılan birinci firmanın süreci tamamlayamamasından sonra, şartname gereğince 23.01.2009 tarihinde daveti kabul ettiği döneme ait ‘Bilgi Odası’  aşamasında aldığı bilgi ve belgeleri görmezden gelmiştir. Firma, istediği her bilgiye ve istemediği halde, bilmesi gereken her bilgiye ulaşmıştır. Bu konuda Elektromed firmasının yetkili temsilcisinin de bilgilerin tamamına ulaştığına dair teşekkür mektubu dahi bulunmaktadır (Ekte)


Büyükşehir belediyesi hiçbir belge saklamamıştır. İhaleye hazırlık, ihale ve ihale sonrası aşama tamamen şeffaf olarak yürütülmüştür. Tüm bu çabalar  firmanın şartnamenin sorumluluklarından kurtulmaya çalışmasını göstermektedir. İddiaların hiçbiri doğru değildir.


 


Diğer yandan Elektromed firması, Baymina ile ilgili davadan kendilerine bilgi verilmediği  iddiasında da bulunmuştur. Oysa ki söz konusu dava Başkent Doğal Dağıtım şirketi lehine neticelenmiştir. Söz konusu karar 22. 2 2008 tarihli olup, bu karar ve buna ait dava dosyasındaki bilgiler firmaya 14.3.2008’den önce teslim edilmiştir.


 


Karar, BOTAŞ tarafından ihale sonrasında temyiz edilmiştir. Temyiz aşamasında Danıştay’ca verilen yürütmeyi durdurma kararı esasa ilişkin değildir.


 


Aynı konuda bir başka davacı olan AGDAŞ lehine verilen iptal kararında da Danıştay 13. Dairesi önce yürütmeyi durdurmuş, daha sonra temyizde kararı şirket  lehine vermiştir. Bu şekilde de kesinleşmiştir. Baymina ile ilgili dava da bu davayla birebir ilgilidir.  


Durum böyle iken firmanın, şartnamenin sorumluluklarından kaçmak amacıyla değişik yollar denemesi ve kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışılması anlaşılır gibi değil. Ekteki belgelerle de bu iddiaların doğru olmadığı açıkça görülmektedir.


Kamuoyunun bilgisine sunulur. “


 


* * *


Büyükşehir Belediyesi tarafından delil olarak gösterilen “Teşekkür” yazısı ve belgeler:


     


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler