YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara belgelerle kanıtladı! İşte dünyanın konuştuğu o rapor!
Ankara, PYD’'nin terör örgütü olduğunu tereddüte yer bırakmayacak belgelerle ortaya koyarak, raporu BMGK’'nın 5 daimi üyesinin yanı sıra, 50 müttefik ülkeyle de paylaştı.
Ankara belgelerle kanıtladı! İşte dünyanın konuştuğu o rapor!
27 Şubat 2016 / 08:30 Güncelleme: 27 Şubat 2016 / 10:08

PYD'’nin silahlı kanadı YPG'nin, terör örgütü PKK ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği Ankara'daki hain saldırı, Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik tehditleri bir kez daha ortaya koydu.

Saldırının ardından, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi beş üyesine kapsamlı bir rapor gönderen ve PYD'nin kanlı bir terör örgütü olduğunu belgeleriyle ortaya koyan Ankara, oluşturduğu raporun örneğini müttefik ülkelerle de paylaştı.

Bu kapsamda yaklaşık 50 ülkeyle diplomasi trafiği yürütüldüğü bildirildi. 

ORTAKLAŞA TERÖR EYLEMLERİ 

Ankara'nın hazırladığı raporda, PYD ve silahlı kanadı YPG'nin, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu olduğu ve PKK'dan gelen talimat üzerine kurulduğu istihbarat raporları ve PYD'nin kuruluş tüzüğünde yer alan aynı yöndeki açık ifadelerle ortaya konuldu.

Ankara'nın müttefiklerine gönderdiği dosyada, PKK ile PYD'nin "organik", "ideolojik", "lojistik", "hiyerarşik" ve "militan" bağlantıları tereddüte yer bırakmayacak belgelerle kanıtlandı.

Türkiye'nin hazırladığı raporda, askeri servis araçlarına yönelik hain canlı bomba saldırısının da aralarında yer aldığı, PKK ile PYD/YPG'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği terör eylemleri sıralandı. 

ULUSAL GÜVENLİĞE TEHDİT

PYD'nin, hem metropoller, hem de Suriye sınır hattında ulusal güvenliğe yönelik tehdit oluşturan bir terör örgütü hatırlatılan raporda,  "PYD/YPG'yi terör örgütü olarak tanıyın" çağrısı da yapıldı. 

Türkiye'nin büyükelçilikleri kanalıyla BM Güvenlik Konseyi'nin geçici üyeleri, NATO paydaşı ülkeler, AB ülkeleri ile Suudi Arabistan ve Katar'a gönderilen dosyada, "DAEŞ'le mücadele" adı altında PYD'ye verilen silahların bir bölümünün, kaçak yollarla Türkiye'ye gönderildiği de vurgulandı. 

TÜM DETAYLAR PAYLAŞILDI

Bu silahların Güneydoğu'da terörle mücadele eden asker ve polisi hedef aldığı ifade edilen raporda, silahların  menşei ve seri numaraları da paylaşıldı.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler