YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara açık konuştu: Vizeyi kaldırın
Ankara, Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilmesi için Brüksel üzerindeki baskıyı artırıyor.
Ankara açık konuştu: Vizeyi kaldırın
16 Mart 2010 / 08:59 Güncelleme: 16 Mart 2010 / 09:02

AB Komisyonu'nun yeni Genişleme Komiseri Stefan Füle'nin Türkiye'ye yaptığı ilk ziyaretin ana gündem maddesi de vize muafiyeti oldu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ortak basın toplantısında mutlak vize muafiyetinde ısrar ettiklerini vurguladı. Ancak Füle topu üye devletlere attı. Görüşmede ayrıca AB'nin küresel vizyonuna Türkiye'nin katkısı ve Kıbrıs meselesi üzerinde duruldu. Dün Başbakan Tayyip Erdoğan'ı da ziyaret eden AB komiseri, Türkiye'nin üyeliğine ise tam destek verdi. Birliğin itibarı ve inandırıcılığı için Türkiye'ye verdiği taahhütleri yerine getirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Vize muafiyeti konusunda uluslararası anlaşmalardan gelen haklarına rağmen geçtiğimiz yıla kadar bunları talep etmekten bile çekinen Türkiye artık yüksek sesle mücadele ediyor. Ankara'ya ilk ziyaretini gerçekleştiren Füle ile Davutoğlu'nun görüşmesinde bu konu geniş yer tuttu. Bakan Davutoğlu, Ankara Protokolü, Katma Protokol ve Gümrük Birliği'ni hatırlattı ve AB'den geçmiş hukuki taahhütleri göz önünde tutarak, Türkiye'nin mutlak vize muafiyeti talebini tekrarladı. Bu konuda en önemli sorun, kaçak göçmenlerin durumunu belirleyen Geri Kabul Anlaşması. AB uzun zamandan beri yakalanan göçmenlere harcanacak külfet konusunda topu Türkiye'ye atıyordu. Ancak Ankara külfet paylaşımında ısrar etti. Halen süren müzakerelerin yakın zamanda neticelendirilmesi bekleniyor. Davutoğlu da bu engel aşıldıktan sonra AB'nin başka bahanesi kalmayacağına işaret etti. Aynı meseleye değinen AB Komiseri Füle, önce bu alanlarda ilerleme kaydedilirse bundan sonraki aşamalarda vize konusunda kolaylaştırıcı çalışmalara geçilebileceğini bildirdi. Stefan Füle, bu adımdan sonra da bütün üye ülkelerin uzlaşısıyla vize muafiyeti konusunda gerekli adımların atılabileceğini kaydetti.

Vize muafiyetinde hassas davranan Bakan Davutoğlu yanlış tercüme üzerine hemen devreye girdi. Füle bu konudaki bir soruya cevap verirken önce "kolaylaştırma" sonra da "vize muafiyeti" ifadesini kullandı. Tercüman iki kelimeyi de "kolaylaştırmak" diye tercüme edince Ahmet Davutoğlu hemen araya girdi ve "Vize kolaylaştırılması değil, vize liberalleşmesi yani tümüyle kalkması" sözleriyle çeviriyi düzeltti. Çek Komiser, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine desteğini tekrarladı. Stefan Füle, AB'nin itibarı ve inandırıcılığı için Türkiye'ye verdiği taahhütleri yerine getirmesi gerektiğini vurgularken Ankara'nın ise gerekli reformları gerçekleştirmesini istedi. Füle, Türkiye'nin komşularla sıfır problem politikası ve Ermenistan'la normalleşme yönünde attığı adımları övdü. AB yetkilisi Kıbrıs'a süren müzakerelere destek verdi. Komiser Füle, "AB'nin sadece içe değil, dışa dönük bir bakışı olması gerektiği konusunda görüş birliğine vardık. AB'nin sadece gözlemci olarak değil, dünyanın lideri olarak bir rolü olması gerektiğini de teyit ettik." sözleriyle de Türkiye'nin stratejik önemine işaret etti.

Zaman

AMAN AMERİKA DUYMASIN !
 // BATUHAN
ABD nin pabucu damamı atılmak isteniyor inanın inadına sevindim,Tabiki gönlümde yatan aslan bizim bu liderliğe soyunmamız. Komiser Füle'nin AB dünyanın lideri olarak bir rolünün olması gerektiğini söylemesi sanırım ABD nin moralini bozmuştur tam tersine benide çok mutlu etmiştir....
16 Mart 2010 09:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler