21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul23 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya14 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara 2012'yi önemli davalarla kapatıyor
''12 Eylül'', ''28 Şubat'', ''Turgut Özal'ın ölümü'', ''Madımak olayları'', ''ODTÜ olayları'' ve son olarak ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın adreslerinde bulunan dinleme cihazlarına'' ilişkin dava ve soruşturmalarla Ankara Adliyesi, sonuna gelinen 2012'
Ankara 2012'yi önemli davalarla kapatıyor
30 Aralık 2012 / 19:33 Güncelleme: 30 Aralık 2012 / 19:37

12 Eylül döneminin Genelkurmay Başkanı, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya, ''darbe'' suçundan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya 4 Nisan'da başladı.

Darbe sırasında milletvekili olan, darbe sonrasında 1402 sayılı yasayla görevlerinden uzaklaştırılan, işkence gören ve yakınları TBMM kararı olmaksızın idam edilen birçok gerçek kişi ile darbeden zarar gören TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, CHP, MHP, DİSK, HAK-İŞ, TÖB-DER gibi birçok tüzel kişilik davaya müdahil olarak kabul edildi.

Darbe dönemine ilişkin birçok kurumdan çeşitli bilgi ve belgeler istenirken, Genelkurmay Başkanlığı'nın darbe sonrasındaki işkence ve kötü muameleler konusundaki belgeleri, bir süre dikkatleri üzerine çekti.

Sağlık durumları nedeniyle hiçbir duruşmada hazır bulunamayan Evren ve Şahinkaya, savunmalarını bulundukları hastanelerden sesli ve görüntülü iletişim sistemi üzerinden yaptı. Mahkeme, duruşmayı eksiklerin giderilmesi için 17 Ocak 2013'e bıraktı.


-''28 Şubat'' iddianamesi yazılıyor-


Bu yıl gündemi en çok meşgul eden başlıklardan birisi, ''postmodern darbe'' olarak da adlandırılan ''28 Şubat'' soruşturmasıydı.

Soruşturma, Ankara Barosu'na kayıtlı avukat Yunus Akyol'un suç duyurusu üzerine başlatıldı. Sonraki süreçte, Türkiye'deki değişik cumhuriyet başsavcılıklarına bulunulan suç duyuruları dilekçeleri de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki soruşturmayla birleştirildi. Suç duyurusunda bulunanlar arasında, Fazilet Partisi'nden 1999'da milletvekili seçilen, ancak TBMM'de yemin edemeyen Merve Kavakçı da vardı.

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin'in yürüttüğü soruşturmada ilk gözaltılar 12 Nisan 2012'de gerçekleştirildi. Sonraki 5 dalga sonucunda birçok zanlı ifade verirken, emekli Orgeneraller Çevik Bir, Fevzi Türkeri, İlhan Kılıç, Hikmet Köksal, Ahmet Çörekçi, Çetin Doğan, Teoman Koman, Korgeneraller Yıldırım Türker, Tevfik Özkılınç, Mustafa Bıyık ile emekli Korgeneral, MHP Milletvekili Engin Alan ve eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün de aralarında bulunduğu 62 zanlı tutuklandı.

Tutuklananlardan Albay Mehmet Haşimoğlu, tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybetti.


-Çiller ifade verdi-


Dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu, Deniz Kuvvetleri'nde askerliğini yaparken bazı gizli belgeleri sızdırdığı gerekçesiyle hakkında açılan davadan beraat eden Kadir Sarmusak, feshedilen HAS Parti'nin bazı yöneticileri, YAŞ kararıyla TSK'dan uzaklaştırılanların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin ''mağdur'' ya da ''tanık'' sıfatıyla ifadesine başvuruldu.

Dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan da ''Refah Gerçeği'' adlı kitabını soruşturmaya delil olarak sundu.

Savcılar Bilgili ve Çetin, soruşturmaya ilişkin iddianameyi yazmaya başladı. Yeni yılın ilk aylarında iddianamenin tamamlanacağı belirtiliyor.


-''Zehirlenme'' iddiaları Özal'ın mezarını açtırdı-


Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin tartışmalar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Özal'ın İstanbul'daki Anıt Mezarı, 2 Ekim'de açıldı. Özal'ın cenazesi İstanbul Adli Tıp Kurumu'na götürülerek, incelendi.

İnceleme sonrasında hazırlanarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen raporda, ''ölüm olayının meydana gelişi ile ilgili anlatımlar öncelikle ani kardiyak bir ölümü düşündürmekteyse de ölüm sonrası otopsi işlemi uygulanmamış ve iç organlarda, vücut sıvılarında gerekli makroskobik, mikroskobik, mikrobiyolojik, serolojik, toksikolojik incelemeler yapılmamış olduğundan mevcut bilgi ve bulgular ile kesim ölüm sebebinin tespit edilemediğinin oybirliğiyle mütalaa edildiği'' bildirildi.

''Özal'ın, kadmiyum dahil, ağır metal maruziyeti ile öldüğünün tıbbi delillerinin bulunmadığı'' da raporda kaydedildi.

Soruşturma zaman aşımı süresi 20 yıl olduğundan, ''şüpheli'' sıfatıyla birinin ifadesinin alınmaması durumunda, soruşturma 17 Nisan 2003'te kapanacak. Savcılığın, bu süre içinde başka bir işlemi olup olmayacağı merakla bekleniyor.


-''Böcek'' soruşturması-


''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın adreslerinde bulunan dinleme cihazlarına'' ilişkin soruşturma, 2012'nin son günlerinde gündemi en fazla meşgul eden başlıklardan birisi oldu.

Erdoğan'ın, bir programda yaptığı, ''Yani makama, burada kalkıp da bir böcek koydular, koymadılar vesairesinde, bunu sen bilemezsin ki. Zaten bu tür şeyleri yapanlar en yakınınızda yapıyorlar. Biz ne yaptık, arama-tarama esnasında ilgili birimlerimiz bunu buldu, çıkardı. Epey oldu. Bunu bulup çıkartmak yetmiyor ki. Bunu buraya kim koydu, bunu da çıkartacağız'' açıklamasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda konuyla ilgili uzun süre önce bir soruşturma açıldığı ortaya çıktı.


-ODTÜ olayları soruşturması-


Çin'den fırlatılacak Göktürk-2 uydusu için 18 Aralık 2012'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı ODTÜ yerleşkesindeki tören sırasındaki olaylar, polisin müdahalesi, önce ODTÜ'nün ardından diğer üniversitelerin açıklamaları ve bunun siyasetteki yansımaları, yılın son günlerinde kamuoyunun gündemine oturdu.

Olaylar üzerine TMK'nın 10. maddesiyle yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği ''Terör örgütlerinin amaçları doğrultusunda faaliyette bulunmak, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet, kamu malına zarar vermek, görevli memura darp ve etkin direnme'' suçlamaları kapsamında soruşturma başlattı. Savcılığın talimatıyla 21 Aralık'ta gözaltına alınan 10 kişiden 2'si savcılık, 8'i ise nöbetçi hakimlik sorgularının ardından 22 Aralık'ta serbest bırakıldı.


-Madımak olayları davasında zaman aşımı-


Madımak Oteli'nin 2 Temmuz 1993'te yakılmasına ilişkin davanın 7 sanığı yönünden Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava 13 Mart'ta sonuçlandı.

Mahkeme, sanıklar Cafer Erçakmak ve Yılmaz Bağ hakkındaki kamu davasının ölmeleri nedeniyle ortadan kaldırılmasına, diğer sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu hakkındaki kamu davasının ise zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine karar verdi.

Mahkeme, müdahil avukatlarının, olayın ''insanlık suçu'' kapsamında değerlendirilmesi ve zaman aşımının işlememesi yönündeki itirazlarını reddetti. Karar, adliye önünde protesto edildi.


-''Bahçelievler katliamı'' hükümlülerinin infazı durduruldu-


Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, ''3. Yargı Paketi'' olarak bilinen yasal düzenleme doğrultusunda, 10 Temmuz'da ''Bahçelievler katliamı'' davasının hükümlülerinden Bünyamin Adanalı ve Ünal Osmanağaoğlu, 12 Temmuz'da ise Eylül öncesinin Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul ile dönemin CHP Kayseri ve Antalya il başkanlarının öldürülmesi olaylarına karışmak suçundan hüküm giyen Muhsin Kehya'nın cezasının infazını durdurulmasını kararlaştırdı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler