YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Angajman nedir? Angajman kuralları nelerdir ve ne zaman uygulanır?
Angajman nedir? Angajman kuralları nelerdir ve ne zaman uygulanır?
25 Kasım 2015 10:01
Angajman ne demek? Angajman sözünü bugünlerde daha sık duyuyoruz. Sık sık duyduğumuz angajmanın ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Angajman nedir? Angajman kuralları nelerdir? Angajman hangi durumlarda uygulanır?

Angajmanın ne olduğunu biliyor muyuz? Dün, Türkiye'nin angajman kurallarını ihlal etmesi nedeniyle Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından sık sık 'angajman' kelimesini duyuyoruz. Angajman nedir? Angajman ülkeler arasındaki dengeyi ve güvenliği sağlayan önemli kriterlerden biridir. Angaymanın kelime anlamını ve kurallarını bilmeyenler araştırmaya koyuldu.   Angajman nedir? Angajman kuralları nelerdir? Angajman hangi durumlarda uygulanır? Angajman nedir, Angajman kuralları nerlerdir, Hangi durumlarda Angajman kuralları ihlal edilmiş sayılır?  tüm bu soruların cevabı haberimizde.

ANGAJMAN NEDİR?

Angajman, Sözlük anlamı alarak “Bağlantı” olan Angajman askeri anlamda da “tehdide karşı verilecek askeri tepkinin şartlar” anlamında kullanılmaktadır. Angajman kuralları ise; diplomaside, tarafların birbirleriyle olan ilişkilerini yürütürken kullanmış oldukları prosedürleri ifade eder.  Askeri anlamda ise, bir ülkenin diğer bir ülkenin hava sahasını ihlal etme ya da ülke topraklarında oluşacak bir tehdide karşı yapılacak askeri tepkinin şartlarını belirleyen kurallar bütünüdür. 

Angajman askeri alanda ise, tehdite karşı tepkinin şartlarını belirler. 

Angajman kuralları; geniş anlamda demokraside tarafların ilişkilerini yürütürlerken kullanmış oldukları prosedürleri ifade eder.  Sözlük anlamı alarak “Bağlantı” olan Angajman askeri anlamda da “tehdide karşı verilecek askeri tepkinin şartlar” anlamında kullanılmaktadır. Angajman kuralları geniş anlamda, diplomaside tarafların karşılıklı ilişkilerini yürütürken uydukları prosedürleri ifade eder. Angajman askeri alanda ise, tehdite karşı tepkinin şartlarını belirler. Kısa bir süre önce Angajman Kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Rus Uçağının düşürülmesiyle gündeme gelen Angajman nedir, Angajman kuralları nerlerdir, Hangi durumlarda Angajman kuralları ihlal edilmiş sayılır? 

ANGAJMAN KURALLARI NELERDİR?

Angajman kuralları, devletlerin yapacakları askeri operasyonların siyasi ve hukuki boyutlarını belirten eden metinlerdir. Başka bir deyişle, yetkili bir otorite tarafından çıkarılan ve askerİ kuvvetlerin hedeflerini yerine getirirken bağlı olacakları kuralları ve sınırları çizen direktiflerdir. Angajman kuralları ulusal askeri doktrinlerde, tamamlayıcı (yardımcı) emirler, dağıtım emirleri, harekât planları, yürürlükteki direktifler de dâhil olmak üzere çeşitli şekillerde görülür. Bu direktifler, kuvvet kullanımı konusunda yetkilendirme ve sınırlandırmalar içerir.

ANGAJMAN KURALLARININ UYGULAMA ŞARTLARI!

Angajman kelime olarak yükümlülük altına girme, toplumsal, taahhüt etme, siyasal bir eylemin içinde yer alma ve ona bağlanma anlamlarını da taşımaktadır. Bu kurallar barış ve savaş zamanları için ayrı ayrı düzenlenmektedir.  Söz gelimi Angajman kuralları, askeri birliklerin nasıl konumlandırılacağından operasyonlarda kullanacakları merminin kalibresine ya da taciz ateşlerine nasıl cevap verileceğinden uyarı ateşlerinin nasıl olacağına kadar ince ayrıntıları düzenler. Angajman kuralları ulusal askeri doktrinlerde, tamamlayıcı yardımcı emirler, harekât planları, dağıtım emirleri hali hazırdaki yürürlükteki direktifler de dâhil olmak üzere çeşitli şekillerde görülmektedir. Bu direktifler, güç kullanımı konusunda yetkilendirme ve sınırlamalar içerir. İşte bu angajman kuralları herhangi bir havadan sınır ihlali sırasında gündeme gelmektedir. 

ANGAJMAN KURALLARI 2012'DE DEĞİŞTİ

Türkiye Angajman kurallarını, Haziran 2012’de Türk savaş uçağı uluslararası sularda, silahsız ve kimliği açık bir şekilde keşif uçuşu yaptığı sırada düşürüldüğü zaman değiştirdi. Değişen bu kurallar, son olarak Suriye ordusuna ait bir helikopterin sınır ihlâli nedeniyle 17 Eylül’de düşürülmesiyle uygulandı. 

TÜRKİYE ANGAJMAN KURALLARINI ŞU TARİHLERDE UYGULADI!

3 Ekim 2012: Akçakale ilçesine düşen top mermisi nedeni ile 5 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi üzerine Türkiye, Suriye’de tespit edilen askerî noktaları top atışına tuttu.

17 Temmuz 2013: Suriye tarafından açılan ateş sonucunda Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bir kişi hayatını kaybetti iki kişi de yaralandı. Yine angajman kuralları gereği Suriye mevzilerine ateşle karşılık verildi.

2 Ağustos 2013: Genelkurmay, Ceylanpınar'da Suriye tarafından açılan ateşe karşı ağır makineli tüfek ile “cezalandırıcı mahiyette” karşılık verildiğini açıkladı. Böylece ilk kez aynıyla değil cezalandırıcı mahiyette bir karşılık verilmiş oldu.

24 Kasım 2015: Türk F-16'ları Rusya'ya ait bir savaş uçağını Kızıldağ mevkiinde düşürdü. TSK'dan yapılan açıklamada olayın angajman kuralları çerçevesinde yapıldığı açıklandı. Açıklamada Rus uçaklarının 5 dakika içinde 10 kez uyarıldığını da belirtildi.

ANGAJMAN KURALLARI TEMEL OLARAK ŞU SORULARA CEVAP VERMEKTEDİR!

 Ne tür eylemlere izin veriliyor?

Hangi durumda izin veriliyor?

Ne zamana kadar izin veriliyor?

İzin verilen eylem kime karşı gerçekleştirilecek?

İzin verilen eylem nasıl gerçekleştirilecek?

TÜRKİYE NATO’NUN ANGAJMAN KURALLARINI UYGULUYOR!

Angajman kuralları, her ne kadar her ülkenin kendine özgü askerî, politik ve hukukî metinleri olsa da, Türkiye’nin bir NATO ülkesi olduğu dikkate alındığında, angajman kuralları NATO mevzuatları ve uluslararası hukuka uyumludur. Ancak Türkiye’de yerleşik bulunan PATRIOT füze sistemleri için, NATO’nun kendi angajman kuralları geçerlidir.

Türkiye ile Rusya arasında büyük bir soruna neden olacak bir gelişme yaşandı. Sabah saatlerinde iki Türk F16 uçağı tarafından müdahele edilen Rus savaş uçağında bulunan pilotlardan biri olay yerinde yaşamını yitirdi. Pilotlardan diğerinin Türkmenlerin elinde bulunduğu haberi geldi. Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya ile Türkiye arasında neler yaşanacağı merak ediliyor. 

Rus savaş uçağı düşürüldü

Türkiye sınırını açıkca ihlal ettiği görülen Rus uçağı F16'larımız tarafından düşürüldü. Uçak düşerken fırlatma koltukları devreye girdi ve iki pilotun paraşütle yere doğru yaklaştığı görüldü. 

Suriye sınırında bir savaş uçağı düşürüldü. Sınır ihlali yapan uçağın SU 24 tipi Rus uçağı olduğu sanılıyor. Uçağın uyarıldığı, sonra Türk jetleri tarafından düşürüldüğü belirtiliyor. 

TSK'dan yapılan açıklamada "Sınır ihlali yapan milliyeti bilinmeyen uçak 5 dakika içerisinde 10 ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Savasını ihlal etmiştir" denildi. Uçağa 2 Türk F-16'sının müdahale ettiği belirtildi.
 
Düşürülen uçakla ilgili radar iz analizi ortaya çıktı. İz analizinde uçağın Türk hava sahasını açıkça ihlal ettiği görülüyor.
 
Türk jetleri, sınır ihlali yapan bir savaş uçağını düşürdü. Uçağın S24 tipi Rus uçağı olduğu iddiası var...  Uçağın, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürüldüğü belirtiliyor.
 
Rus uçağının Hatay’ın Yayladağı İlçesi’ne yakın bir noktada bulunan Suriye’nin Yamadi Köyü’ndeki Türkmenlerin barındığı çadırların üzerine düştüğü öğrenildi.
 
 GENELKURMAY'DAN FLAŞ AÇIKLAMA
 
Genelkurmay Başkanlığı yaşanan olayla ilgili flaş bir açıklama yaptı... İşte o açıklama:
 
"24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir.
 
Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GENELKURMAY'DAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar arayarak bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada Türk jetleri tarafından vurulan uçağın S 24 tipi Rus uçağı olduğunun tahmin edildiği belirtildi. 
 
Yerel kaynaklar, uçağın Türkmen Dağın'daki tepeler üzerinden Türkmenler'in barındığı Yamadı kampı bölgesine yaklaşırken Murtlu ve Kepir köyleri belgesindeki Kızıldağ Tepesi üzerinde düştüğünü söyledi. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler