YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ANDY-AR’ın anketine göre en beğenilen lider...
Seçime 3 hafta kala seçmenin nabzını tutan ANDY-AR’ın anketine göre en beğenilen 3 lider; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu.
ANDY-AR’ın anketine göre en beğenilen lider...
10 Ekim 2015 / 09:11 Güncelleme: 10 Ekim 2015 / 10:05

1 Kasım’da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi’ne 22 gün kala, ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi, Habertürk için seçmenin nabzını tuttu.  ANDY-AR, 3-6 Ekim tarihleri arasında 29 ilde, “CATİ (telefon ile görüşme)” yöntemini kullanarak 1764 seçmenle tek tek görüşüp 1 Kasım için nabız yokladı.

Araştırma şirketi, çalışmasında 0.95 güven aralığı içinde, hata payınıysa +/- % 2.5 olarak açıkladı. Yazı dizimizin 4’üncü ve son gününde seçmenin, “En beğendiği siyası lider kim?”, “tırmanan terör eylemlerinin hangi partiyi etkileyeceği”, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinglerine seçmenin bakışı” ve “HDP’nin barajı geçip geçmemesine” ilişkin değerlendirmelerini okuyacaksınız.

İşte ANDY-AR’ın anket çalışmasından çıkan sonuçlar...

ANDY-AR SEÇMENE EN BEĞENDİĞİ LİDERİ SORDU

ANDY-AR, anket çalışmasında yer alan 1764 seçmene, “En beğendiğiniz siyasi lider hangisi?” diye sordu. Ankete katılanların % 25.1’i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini verdi. Erdoğan’ın ardındansa Başbakan Ahmet Davutoğlu % 17.8 ile ikinci sırada yer aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise az bir farkla % 17.7’yle üçüncü oldu.

SEÇMENİN 4'TE 3'Ü: ERDOĞAN MİTİNG YAPACAK

ANDY-AR, ankete katılanlara, “1 Kasım seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, meydanlara ineceğini, miting yapacağını düşünüyor musunuz?” diye sordu. Bu soruya seçmenin % 74.2’si “Evet yapacak” cevabını verirken, % 25.8’i “Hayır yapmayacak” dedi.

Araştırma şirketinin, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın miting yapmasını destekliyor musunuz?” sorusuna ise katılımcıların % 31.3’ü “Evet destekliyorum” derken, % 68.7’si “Hayır desteklemiyorum” yanıtını verdi.

rs1-469.jpg rs2-140.jpg

SEÇMEN: TERÖR HİÇBİR PARTİYİ ETKİLEMEZ

Kamuoyu araştırma şirketi, 7 Haziran genel seçimlerinin ardından yükselen terörün seçime nasıl yansıyacağını seçmene sordu. Katılımcıların % 20.2’si terör saldırıları ve güvenlik operasyonlarının AK Parti için olumlu bir etkisi olacağını belirtti.

HDP’nin bu süreçten olumlu etkileneceğini söyleyenlerin oranı % 12.8 olurken, “CHP” diyenlerin oranı % 12.2, “MHP” cevabını verenlerin yüzdesi ise 6.2 olarak belirlendi. Terörün kimseye yaramayacağını ifade edenlerse % 32.6’yla pastanın en büyük dilimini oluşturdu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler