YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Andımız daha önce kaldırılmalıydı
Andımız daha önce kaldırılmalıydı
04 Ekim 2013 23:30
Andımız’ın yazarı, Atatürk dönemi bakanlarından Reşit Galip’in torunu Feyhan Görgün Oran, BUGÜN’e konuştu.

Feyhan Görgün Oran, 1933’te kaleme alınan ant için “O günler için gerekliydi, bugün değil. Çok daha önce kaldırılmalıydı” dedi...

İlkokullarda okutulan Andımız’ın demokratikleşme paketiyle birlikte kaldırılmasına CHP ve MHP büyük tepki gösterirken eserin yazarı Milli Eğitim eski Bakanı Reşit Galip’in torunu Feyhan Görgün Oran tartışmalara son noktayı koydu.

Tartışmaları anlamıyorum

Aynı zamanda Prof. Dr. Baskın Oran’ın eşi olan Feyhan Görgün Oran, BUGÜN’ün tartışmalarla ilgili sorusunu yanıtladı. Oran, Atatürk dönemi bakanlarından biri olan dedesinin 23 Nisan 1933’te yazdığı Andımız’ın kaldırılması kararına bazı kesimlerin tepki göstermesiyle ilgili olarak “Bu kararla ilgili tartışılacak bir şey görmüyorum. Tartışmaları anlamıyorum” dedi.

O zaman toparlayıcıydı

Oran şu ifadeleri kullandı: “Evet o günler için böyle bir ant, bu tür bir uygulama gerekliydi. Ülkenin o dönemini düşünün. Ülkenin günlerinde, o psikoloji içinde bu ant, toparlayıcı olsun diye düşünülmüştü. Ülkeyi o dönem yönetenler, sadece bunu amaçlamıştı. Birlik duygusu için, toparlayıcı olsun diye böyle bir karar alınmıştı. Ancak artık bugünler için ben gereğinin olmadığını düşünüyorum.”

Oran, Andımız’ın kaldırılmasının zamanlaması için de “Bence şimdi de değil, çok çok daha önce kaldırılmalıydı” diye konuştu.

İstiklal Mahkemesi üyesiydi

Andımız’ın yazarı Atatürk döneminin bakanı Dr. Reşit Galip, siyasete bir konuşma ile girdi. 1923 yılında hekimlik yaptığı Mersin’e gelen Reşit Galip, 1925’te Meclis’e girdi. İstiklal Mahkemesi üyeliği de yapan Reşit Galip, Atatürk’ün isteğiyle Serbest Fırka’ya girdi. Aydın Milletvekili seçilen Reşit Galip, Milli Eğitim Bakanlığı yaptı. Galip, 5 Mart 1934’te hayatını kaybetti.

İki kez değişti

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu, 10 Mayıs 1933 tarih ve 101 sayılı kararı ile ‘Öğrenci Andı’nı uygulamaya koydu. 29 Ağustos 1972’de Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle anda “Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk; açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim. Ne mutlu Türk’üm diyene” bölümü eklendi.

İkinci değişiklik ise, 1997’de yapıldı. Ant, “Türk’üm, doğruyum, çalışkanım. İlkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir. Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. Ne Mutlu Türk’üm Diyene” şeklinde son halini aldı.

 

BUGÜN

10:02
 // adam
Dedesi adam olanlarin illaki kendilerininde adam olacaği kaidesi yok. Deden adam olabilir sen olmayabilirsin....
06 Ekim 2013 10:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler