YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Andıç'ın işaret fişeğine 26 yıl
Andıç'ın işaret fişeğine 26 yıl
05 Aralık 2009 10:35
Albay Dursun Çiçek imzalı 'darbe andıcı'nı uygulayarak Erzincan'da korku ve yıldırma operasyonu yaptığı ileri sürülen Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'le ilgili iddialar yargıya taşındı.

Adalet Bakanlığı, Albay Dursun Çiçek imzalı 'darbe andıcı'nı uygulamakla suçlanan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında 26 yıl hapis talebiyle dava açtı.

SORUŞTURMADA ANDIÇ İZİ

Cihaner 2 yıl önce İsmail Ağa Cemati ve Medine Vakfı'na yönelik Erzincan ve ilçelerinde soruşturma başlattı. 2009'da birçok ünlü işadamı ve siyasetçiyi kapsayacak şekilde dosyayı genişleten Cihaner, 16 kentte operasyon yapmak için hazırlık yaparken, soruşturmanın 'Darbe Andıcı'ndaki hedeflerin gerçekleştirmek için yapıldığı ortaya çıktı. Erzurum Cumhuruyet Başsavcısı Osman Şanal, bir ihbarla soruşturmanın kendi yetki alanına girdiği gerekçesiyle dosyayı Cihaner'den aldı. Cihaner bu arada Gülen Cemaati'yle ilgili ikinci bir soruşturma başlattı.

TUNCELİ'DE YARGILANACAK

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Cihaner'in hakkında 'Darbe Andıcı'nı uygulamaya koyduğu ve Erzurum Ağır Ceza Savcısı'nın yetkilerini çiğnediğine yönelik iddialar üzerine Adalet Bakanlığı müfettişleri inceleme başlattı. Müfettişlerin raporu doğrultusunda Adalet Bakanlığı, 30 Kasım'da Cihaner hakkında kovuşturma izni verdi. Hazırlanan fezleke ile Erzincan'a en yakın ağır ceza mahkemesi olan Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

BAKANLIK'TAN GİZLİ SORUŞTURMA

Davanın iddianamesine göre, 'Darbe Andıcı' doğrultusunda kamuoyu oluşturmak için cemaatlere yönelik soruşturma yaptığı ileri sürülen Cihaner, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturmayla ilgili şahıslar hakkında teknik takip, adli dinleme bulunup bulunmadığı yönündeki talebine olumsuz cevap vererek soruşturmayı gizledi. Cihaner, ilgili genelgelere aykırı olarak 2 yıl cemaatlerle ilgili ilk soruşturmayı ve 2009'da başlattığı soruşturmayı da bakanlığa bildirmedi.

CEMAAT MERKEZİ ERZİNCAN'MIŞ

İddianamede soruşturma dosyasında yer alan ve jandarmanın istihbaratın doküman ve şemalarıyla İsmailağa Cemaati'nin merkezinin İstanbul olduğunun açıkça anlaşıldığı belirtildi. Buna rağmen Cihaner'in cemaatin merkezinin Erzincan'mış gibi gösterek yetkisi dışında Erzurum'un da aralarında bulunduğu 9 ile gözaltı talimatı yazdığı belirtildi.

 

Ergenekon bağlantısı var

Erzurum Başsavcılığı Cihaner'in talimatıyla hareket eden jandarma yetkililerinin, Çatalarmut Barajı'nda bulunan mühimmatla komplo kurduğunu tespit etti. İfadeleri soruşturma dosyasına giren gizli tanıklar, jandarma görevlerinin baskı yaparak 'bombaları polis koydu' şeklinde tanıklık yapmalarını istediğini anlattı. 'Darbe Andıcı' bağlantısı nedeniyle Ergenekon savcılarına gönderildi. Üç jandarma görevlisi tutuklandı.

 

Evrakta sahtecilik meslektaşa hakaret

İddianamede Cihaner hakkında göreviyle ilgili suçlamalara da yer verildi. Buna göre Cihaner, yıllık iznini kullanıp döndükten sonra 22 Eylül 2008 tarihinde göreve başlamasına rağmen, 20 Eylül Cumartesi günü göreve başlamış gibi bakanlığa telgraf çektirerek resmi evrakta sahtecilik yaptı.

SAVCIYA HAKARET: 2008'de 5 kez izinli olmadığı halde görev yerini terk etti. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, soruşturma dosyalarını talebine, küçük düşürücü tarzda ifadelerle cevap veren Cihaner, Erzincan Valilik makamına yazdığı yazıda da hakaret içeren ifadeler kullandı.

Cihaner, Kemah'taki vakıf şubesine arama yapılmasına yönelik faks talimatı gönderdi. Cihaner, Kemah Cumhuriyet savcısı emniyete müzekkere yazmasına rağmen aramayı jandarmaya yaptırdı. Cihaner, şüphelilerin çoğu polis bölgesinde bulunmasına rağmen, arama, el koyma, ifade alma gibi tüm işlemleri yasaya aykırı olarak jandarmaya yaptırdı.

YETKİSİNİ AŞTI: Cihaner, Gülen taraftarının şeriat ihtilali planladıkları şeklindeki ihbari Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı yetki alanında olmasına rağmen, yazışmaları sürdürerek ısrarla soruşturmaya devam etti.

 

Cinsel içerikli mesajla tehdit

Cihaner'in, cemaatlere yönelik soruşturmadaki usulsüzlükleri de iddianameye girdi. İddianamede Şüpheli Adem Sayar'ın Cumhuriyet Savcılığı'nda ifadesinin alınması sırasında, yasal dinleme ile elde edilen ancak suç unsuru bulunmayan cinsel içerikli konuşma ve mesajları tehdit unsuru olarak kullanıldı. Savcılığın, şüpheliye 'dinleme kayıtlarının cinsel taciz suçu oluşturduğunu' söyleyerek baskı yaptığı belirtildi. İddianamede Cihaner'in gözaltına alınan ve tutuklanan şüphelilere bağırarak baskı oluşturduğu da ileri sürüldü.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler