YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Andıç'a takipsizliğe itiraz
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 1998'de hazırlanan ''Andıç'' başlıklı belge nedeniyle, eski Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir hakkında verdiği ''kovuşturmaya yer olmadığı'' kararına itirazda bulunuldu.
'Andıç'a takipsizliğe itiraz
07 Ocak 2010 / 16:59 Güncelleme: 07 Ocak 2010 / 17:03

Daha önce BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ile Bir hakkında suç duyurusunda bulunan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, ''kovuşturmaya yer olmadığı'' kararına itiraz etti.

İtirazı, özel yetkili Nöbetçi İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirecek.

İtiraz dilekçesinde, ''Andıç'' başlıklı ''Güçlü Eylem Planı'' belgesinin Bir tarafından hazırlandığı öne sürülerek, belgede öngörülenlerin icraya konulduğu, çok sayıda insanın ve medya grubunun kullanıldığı, İHD'ye yönelik iftira kampanyaları başlatıldığı, dönemin İHD Genel Başkanı Birdal'ın 1998'de silahlı saldırıya uğradığı kaydedildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, belgede, Birdal ve İHD'ye yönelik suça azmettirici herhangi bir ifade bulunmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdiği belirtilen dilekçede, başsavcılığın kararının, bazı belgeler incelenmeden verildiği ve hukuki olmadığı savunuldu. Dilekçede, Birdal'a yönelik suikast girişimiyle ilgili olarak, şüphelerin giderilmesi için bütün yargı mekanizmalarının işletilmesi ve ''Andıç'' başlıklı belgeyi düzenleyenler hakkında kamu davası açılması istendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler