YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ancak, güçlü bir ordu caydırıcı olur"
"Ancak, güçlü bir ordu caydırıcı olur"
"Ancak, güçlü bir ordu caydırıcı olur"
07 Mayıs 2008 / 08:59 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ''Ne kadar yüksek eğitime sahip olursanız ve ne kadar teknolojiye sahip olursanız, o kadar caydırıcı bir silahlı kuvvetlere sahip olursunuz. Bu, ülkemizin geleceği açısından da hayati derecede önemlidir'' dedi.


Orgeneral Büyükanıt, "Anadolu Kartalı Eğitimi 2008/1 Seçkin Gözlemci Günü" faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Orgeneral Büyükanıt tatbikatın bugün sadece bir bölümün izlendiğini, faaliyetin devam edeceğini belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin iki konuda çok büyük hassasiyeti olduğunu ifade eden Orgeneral Büyükanıt, "Kuvvet komutanlıkları dahil, Jandarma Genel Komutanlığı dahil, hedefimiz; yüksek teknoloji sistemlere sahip olmaktır. Bu çok önemli. Gördüğünüz gibi uçaklar eskiden dalar, aşağılara iner, vururdu. Şimdi bulutların üstünden de vuruyor" dedi.

İkinci hassasiyet duydukları noktanın ise yüksek seviyeli eğitim olduğuna dikkat çeken Büyükanıt, silahların ne kadar modern olursa olsun, bunları kullanacak olanların insan olduğunu söyledi.

"Bu da çok iyi bir eğitim ile kazanılır" diyen Yaşar Büyükanıt, "Bugün gururla iftihar ediyorum ki TSK bir bütün olarak Karası, Denizi, Havası ve Jandarma Genel Komutanlığı bu yüksek eğitim seviyesine sahiptir" diye konuştu.

"Yaşadığımız coğrafya, çok belalı bir coğrafyadır. Etrafımıza bir bakın, halen kriz olan mesela Irak veya potansiyel kriz alanları..." diyen Büyükanıt, bu alanlarda yaşamak için güçlü bir silahlı kuvvetlere sahip olmanın kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Büyükanıt, "Buna sahip olduğunuz taktirde aynı zamanda güçlü bir silahlı kuvvetleri ile güçlü bir caydırıcı unsur oluşturursunuz. Bu da bize yanlış bakan insanların yanlış hesap yapmasını önler. Bu, ülkemizin geleceği açısından da hayati derecede önemlidir" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler