YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Anayasayı Meclis yapar"
Abdullah Gül, AK Parti'nin hazırladığı anayasa değişikliği taslağıyla ilgili soruları cevapladı.
"Anayasayı Meclis yapar"
23 Mart 2010 / 13:10 Güncelleme: 23 Mart 2010 / 13:16

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa değişikliği yapmanın TBMM'nin uhdesinde olduğunu belirterek, ''Dün gördüğümüz kadarıyla ilk görüşte, ilk taslaklar ortaya çıktı ama dünkü görüşmelerden sonra belki bunlar değişebilir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese ile Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, ''(Anayasa değişikliği uzlaşmayla yapılmalı) mesajı vermiştiniz. Yüksek yargının görüşleri ortada. Bir de Cumhurbaşkanlığı makamının HSYK ve Anayasa Mahkemesine çok sayıda üye ataması öngörülüyor. Bu konuları nasıl değerlendiriyorsunuz?'' soruları üzerine, yüksek yargının başkanları ve tüm siyasi partilerin başkanlarıyla yaptığı görüşmelerde bu konuları ele aldığını anımsattı.

Herkesin farklı düşünceleri dinlediğini ve bunları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ardından da TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile paylaştığını ifade eden Gül, şunları kaydetti:

''Anayasa değişikliği yapmak TBMM'nin uhdesinde olan bir şey. Dün gördüğümüz kadarıyla ilk görüşte, ilk taslaklar ortaya çıktı ama dünkü görüşmelerden sonra belki bunlar değişebilir. Komisyona gidecektir, komisyonda muhakkak ki bunların üzerinde çalışılacaktır. Neticede nihai metin ne olacaktır bunu bilmeyoruz. Demokratik süreç içerisinde bunlar hep bir çalışmanın neticesinde netleşecek ve ortaya çıkacak olan nihai şekil çok önemlidir. O bakımdan şu anda benim pek bir şey söylemem mümkün değil. Nihai şekil ortaya çıkıp, Meclis'te nasıl oylanacak onlar da bittikten sonra muhakkak ki ben de kendi hukuk danışmanlarıma soracağım ve onlardan alacağım bilgiler çerçevesi içerisinde doğru olanı yapacağım. Şu anda bir şey söylemem mümkün değil, çünkü gördüğüm kadarıyla bütün bunlar hala tartışılacak konulardır ve tartışmaya hala açıktır.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler