YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa'nın yazımına nereden başlanacak?
Anayasa'nın yazımına nereden başlanacak?
08 Mayıs 2012 20:12
TBMM Başkanı Cemil Çiçek Başkanlığı'nda toplanan Anayasa Uzlaşma Komisyonu, anayasa yazımına temel hak ve özgürlüklerden başlayacak.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek Başkanlığı'nda toplanan Anaysa Uzlaşma Komisyonu, anayasa yazımına temel hak ve özgürlüklerden başlayacak.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun, bugün gerçekleştirilen toplantısında alınan kararlar yazılı bir açıklam ile duyuruldu. ''Yazım aşaması için kabul edilen kararlar'' başlığı altında yapılan açıklamada, TBMM Başkanı'nın katılmadığı toplantılarda dönüşümlü başkanlık sisteminin uygulanacağı ifade edildi. Açıklamada, bu sistemde sırasıyla AK Parti, CHP, MHP ve BDP üyelerinden birinin toplantıya başkanlık yapacağı, üzerinde uzlaşılan yazılı metinin basınla paylaşacağı belirtildi.

Komisyonun, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri saat 10.00-18.00 arası toplanacağı bildirildi. Anayasa'da yer alacak ana başlıkların görüşülme sırası; temel hak ve özgürlükler, yasama, yürütme, idare ve kamu hizmetleri, yargı, mali, ekonomik ve sosyal hükümler, başlangıç, genel hükümler, temel ilkeler, diğer hükümler ve geçici hükümler olarak belirlindi.   (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler