YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Anayasada yasaklayıcı hüküm yok"
"Anayasada yasaklayıcı hüküm yok"
07 Ekim 2010 07:27
YÖK'ün İstanbul Üniversitesi'ne gönderdiği yazı başörtüsünü yeniden gündeme getirdi.CHP bu konuda sessizliğini koruyor. Kılıçdaroğlu'nun "Anayasa ve YÖK Yasası'nda başörtüsünü yasaklayan bir hüküm yok."sözleri dikakat çekti.

YÖK'ün İstanbul Üniversitesi'ne gönderdiği yazı, başörtüsü sorununun çözümünde yeni bir dönemi başlattı. CHP de bu konuda sessiz kalıp süreci yargıya taşımayarak normalleşmeye katkı sağladı. Gazeteci Fikret Bila, CHP'nin bu tutumunu, Kılıçdaroğlu'nun, "Anayasa ve YÖK Yasası'nda başörtüsünü yasaklayan bir hüküm yok." sözlerine bağladı.

Referandum sürecinde başörtüsü sorununun çözümü için olumlu mesajlar veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tavrını sürdürüyor. 'Öğrencilerin kıyafetinden dolayı dersten atılmaması'nı isteyen YÖK'ün yazısına karşı sessiz kalma kararı aldı. Kılıçdaroğlu'nun yaklaşımını dün Milliyet'teki köşesine taşıyan Fikret Bila, "Türbanı kafasında çözmüş." dedi. Daha önce yaptıkları bir televizyon programına atıfta bulunan Bila, CHP liderinin şu cümlesine dikkat çekti: "Anayasa'da veya YÖK Yasası'nda yasaklayıcı bir hüküm yok. Konu, Anayasa Mahkemesi'ne götürüldüğü için bu karar çıktı."

Yazısında Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Anayasa'yla kıyafet düzenlenmez' görüşünün de altını çizen Fikret Bila, bundan sonraki süreci de şöyle yorumladı: "Anamuhalefet Partisi'nin itirazı olmadığına göre, türban serbestisinden yana olan YÖK ve bazı üniversite yönetimleri kısmen uyguladıkları serbestliği daha da genişleteceklerdir."

CHP'nin YÖK genelgesiyle ilgili suskunluğu, bu yorumu doğrular nitelikte. Anamuhalefet partisinin, bu tutumuyla çözüme dolaylı katkı sunduğu ifade ediliyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde derse şapka ile giren bir kız öğrenci, öğretim üyesi tarafından dersten atılınca şikâyetçi olmuş, görüşü sorulan YÖK de İstanbul Üniversitesi'ne bir yazı göndermişti. Bu yazıda, disiplin yönetmeliğine uymayan öğrencilerin cezalandırılmaması istenmiş, öğrencilerin dersten atılmaması, sadece haklarında tutanak tutulması yönünde uyarılarda bulunulmuştu. Bunun, üniversitelerdeki başörtüsü sorununun yasal düzenleme olmadan da çözülebilmesinin yolunu açtığı öne sürülüyor.

Anamuhalefet partisi, 2008 yılında TBMM'de kabul edilen ve üniversitelerde özgürlüğün yolunu açan düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'nde iptal ettirmişti. Kılıçdaroğlu, Yusuf Ziya Özcan'ın 2 yıl önceki benzer içerikli bir genelgesi için de, Grup Başkan Vekili sıfatıyla suç duyurusunda bulunmuş ve YÖK Başkanı'nın hapsini talep etmişti. Ancak başvuru, başsavcılık tarafından 'görevsizlik' kararıyla reddedilmişti.

Başörtüsü meselesi, dünkü CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında da ele alındı. Ardından bir basın açıklaması yapan Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay, üniversitede öğrenim gören kızların türbanla üniversiteye girmesine karşı olmadıklarını belirtti. Okay, bir soru üzerine, "Eğer yükseköğrenimde türban bir engelse biz yükseköğrenimde özgürlük bağlamında bu engelin olmamasını ifade ediyoruz. Şu anda zaten fiilen Türkiye'deki mevcut üniversitelerin belki yarısından fazlasında bu engel uygulanmıyor." dedi. "Yani bu aşamada bir yasal engel yok, bu bir idari tasarrufla çözüldü mü demek istiyorsunuz?" sorusu üzerine de, "Bakın, güvenceye almak başka bir şey, fiilî uygulama başka bir şey. Şu anda ben fiilî uygulamadan bahsediyorum." karşılığını verdi. CHP Sözcüsü, "YÖK Başkanı'nın yazısına göre, türbanın önünde yasal bir engel var mıdır, yok mudur?'' sorusunu da şöyle cevapladı: "Ben bu konuda yasal engel tartışmasını yapmam ama yargı kararlarını ifade ederim. Bu konuda hem AİHM hem Anayasa Mahkemesi kararı varsa hukuktaki bütünlük uyarınca bu kararlarla, diğer yasal düzenlemelerin çelişmemesi lazım. O yazı tek başına bu sorunu çözen bir yazı değildir.'' Okay, başörtüsünü, dokunulmazlık ve YÖK gibi konularla bir paket halinde ele almak istediklerini de tekrarladı.

CHP'Lİ MECLİS ÜYESİNDEN 'BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK' ÇIKIŞI

Öte yandan CHP'li İzmir İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Arısoy da başörtüsüyle ilgili ilginç bir çıkış yaptı. Arısoy, İl Genel Meclisi'nde yaptığı konuşmada, başörtüsü konusunda değişimi savundu. Türkiye'nin artık eskisi gibi yönetilemeyeceğini belirterek, baskı rejimlerinin tarihe karıştığını savunan Arısoy, yeni bir toplumsal anlaşmanın oluştuğuna dikkat çekti. Arısoy, "Herkes savaş istese de savaş bitecek. Türkiye'de barış şartları oluştu, onun gerekleri yerine getirilecek. Kürtçe konuşmayı yasaklamaya kalktılar, olmadı. Anadilde öğrenim yasağı da olmayacak. Başörtülü kızlar üniversitelere girecek. Aleviler, çocuklarını istedikleri gibi eğitecek. İbadethaneleri kabul görecek, düşünce ve inanç özgürlüğü gelecek." dedi.

Abant'ta kampa giriliyor, Baykal yok

CHP, 8 yıllık anamuhalefet sürecinde ilk kez milletvekili kampı düzenleyecek. Bolu Abant'ta yarın başlayacak kamp, iki gün sürecek. Milletvekilleri ve MYK üyelerinin katılacağı kampta, referandum sonuçları ile 2011 genel seçimleri ele alınacak. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki kampa, Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın katılmayacağı öğrenildi. CHP liderinin kampta bütün milletvekillerini dinleyeceği ve partinin yol haritasını şekillendireceği belirtiliyor. CHP'nin 2007 yılında Çeşme'de planladığı kamp, gazetelerde çıkan magazin haberleri nedeniyle iptal edilmişti.


CHP, anayasa taslağı için komisyon kurdu

CHP, 30 yıldır tartışılan 'yeni anayasa' konusunda ilk kez somut bir çalışma yapmaya hazırlanıyor. CHP'nin MYK toplantısında partinin yeni anayasa konusunda bugüne kadar ciddi bir çalışma yapmadığı tespiti yapılarak, kurulacak bir komisyonun bir anayasa taslağı hazırlaması kararlaştırıldı. Taslak, CHP'nin yeni anayasa tartışmalarındaki temel referansı olacak. MYK üyesi Süheyl Batum başkanlığındaki komisyonda MYK üyesi Şahin Mengü, Parti Meclisi üyeleri İsa Gök, Atilla Sav ve Sema Kendirci Uğurman ile milletvekilleri Tayfun İçli ve Atilla Emek görev yapacak. Toplantıda ayrıca her kamu kurumunu izleyecek birimler oluşturulması kararlaştırıldı.
 

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler