YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa paketine pazar rötuşu
Başbakan, kurmaylarıyla siyasi partilere sunulacak Anayasa paketi üzerinde dün son kez çalıştı
Anayasa paketine pazar rötuşu
22 Mart 2010 / 08:00 Güncelleme: 22 Mart 2010 / 08:01

Bugün yapılacak turun ardından MYK toplanacak ve yol haritası belirlenecek...

Anayasa değişiklik paketi üzerindeki son rötuş dün yapıldı. Sanatçılarla Cumartesi günü İstanbul’da biraraya gelen Başbakan Erdoğan, dün öğleden sonra sürpriz bir şekilde Ankara’ya geldi. Erdoğan, havaalanından AK Parti’ye gitti. Erdoğan partide, sabahtan beri toplantı yapan bazı bakan ve kurmaylarıyla biraraya geldi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ve partinin hukukçu ismi, Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, Erdoğan’la birlikte Anayasa değişiklik paketi üzerinde çalıştı. Yaklaşık 2.5 saat süren toplantıda bugün partilerin yanısıra medya ve bazı sivil toplum kuruluşlarına da sunulacak olan ve 2’si geçici olmak üzere toplam 24 madde olduğu belirtilen Anayasa değişiklik paketine son şekli verildi. Erdoğan, AK Parti’den ayrıldıktan sonra Başbakanlık Konutu’na gitti. Sadullah Ergin ile Beşir Atalay da bir süre sonra Başbakanlık Konutu’na gittiler. Burada da Anayasa paketi üzerinde konuşulduğu ifade edildi.

Detayları paylaşacağız

AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik, Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında, Anayasa değişikliği paketine ilişkin yapılan toplantı sonrasında parti genel merkezinden ayrılırken basın mensuplarının sorusu üzerine, “Yarın (bugün) muhalefet partilerine taslağı sunduktan sonra detayları sizinle paylaşacağız” dedi.

Erdoğan’ın uygun gördüğü yöntem çerçevesinde AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP, MHP, BDP ve DSP’den Pazartesi günü için randevu talep etmişti. Dört parti de AK Parti’nin anayasa paketi için görüşme talebine ”olumlu“ yanıt vermişti.

Bugün nezaket ziyareti

Kulislerde bugünkü ilk görüşmede sadece “nezaket ziyaretinde” bulunulacağı, muhalefetin öneri paketine ilişkin tavrının netleşmesi için hükümetin 3 gün bekleyeceği ifade edildi.

Yine kulislerde tartışmalı konular olan yargı ile ilgili maddelerde muhalefetin tavrına göre değişiklik yapılabileceği, muhalefetin katkı vermesi durumunda paketin genişletilebileceği de dillendirildi. AK Parti kurmayları, muhalefete sunacakları önerinin bir taslak olduğunu vurgulayarak, “Eksiği, ilave edilmesi, düzeltilmesi gereken konular olabilir. Bütün bunlar hem siyasi partilerimizden, hem de kamuoyundan gelecek eleştiriler, öneriler doğrultusunda yeniden değerlendirilecek” dedi. AK Parti değişiklik paketini bu ay sonunda Meclis’e teklif olarak sunmayı öngörüyor.

MYK toplanacak

Anayasa değişiklik paketine ilişkin bugün yapılacak muhalefet turunun ardından, AK Parti’de Başbakan Erdoğan başkanlığında MYK toplanacak. MYK’da Anayasa değişiklik paketine ilişkin izlenecek yol haritası ve takvimin ele alınması bekleniyor.

AYM’nin yapısı değişiyor mu?

Başbakan’ın dün kurmaylarıyla yaptığı toplantıda son şekli verilen Anayasa değişiklik paketine, Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değiştirilmesine ilişkin maddenin de konulduğu kulislerde belirtildi. AK Parti’nin taslakla ilgili ilk çalışmasında Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değiştirilmesi de yer alıyordu. Ancak muhalefet ve yargı çevrelerinden gelen tepkiler üzerine AK Parti’nin bu düzenlemeyi paketten çıkardığı öne sürülmüştü. Ancak dün kulislerde bu maddenin yeniden taslağa monte edildiği belirtildi. Buna göre Anayasa Mahkemesi’nin üye sayısı üye sayısı 11’den 17’ye çıkarılacak. İki daire oluşturulacak, yedek üyelik sistemi kalkacak.

Vatandaşlar, insan hakları ihlalleri konusunda mahkemeye kişisel başvuru yapabilecek.

Yüce Divan’a temyiz yolu

Başbakan ve bakanların yargılandığı Yüce Divan kararları temyiz edilebilecek. Yüce Divan yetkisi yine iki daireye ayrılacak olan Yüksek Mahkeme’de olacak. Dairelerden birisi Yüce Divan yetkisini kullanacak. Burada alınan kararlara yönelik temyiz başvurusuna, iki dairenin birleşiminden oluşacak kurul bakacak. İktidar partisinin hazırladığı Anayasa değişikliği paketinde HSYK’nın yapısının değiştirilmesi, parti kapatmanın zorlaştırılması, Yüksek Askeri Şura kararlarının ve kamu görevlerine verilen disiplin cezalarının yargı denetimine girmesi gibi maddeler bulunuyor.

İkinci sürpriz ne?

Anayasa değişikliği paketinde “iki süpriz” yer alacağı ifade edilmişti. Bunlardan birinin 12 Eylül darbecilerine yargı yolunu açan geçici 15. madde olduğu ortaya çıkmıştı. Kulislerde diğer süpriz olarak pakette yer alabilecek düzenlemeler ise şöyle dillendirildi: Dokunulmazlıklar, Yüce Divan kararlarına temyiz yolu açılması, Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değiştirilmesi, Türkiye milletvekilliği sisteminin getirilmesi ve memurlara grevli ve toplu sözleşmeli sendika hakkının, detayları yasa ile düzenlenmek üzere Anayasa’ya monte edilmesi.

Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler