YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa Mahkemesi'nin tuzağını vekiller bozmuş!
Anayasa Mahkemesi iki yıl önce bireysel başvuruyu düzenleyen kanun tasarısında siyasete müdahale etme imkanı veren "kanun iptal etme yetkisi" istedi. Madde, milletvekillerinin fark etmesi ile tasarıdan çıkarıldı.
Anayasa Mahkemesi'nin tuzağını vekiller bozmuş!
06 Aralık 2014 / 10:00 Güncelleme: 06 Aralık 2014 / 10:40

Sabah'ın iddiasına göre; Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) bireysel başvuru ile siyaseti dizayn etme girişiminin yeni olmadığı belirlendi.

2010'da kabul edilen Anayasa Referandumu ile AYM'ye verilen bireysel başvuru hakkını düzenleyen 6216 sayılı Kanun Tasarısı hazırlanırken de Yüksek Mahkeme'nin "kanun iptal etme yetkisini" istediği tespit edildi.

Kanun tasarısı hazırlanırken Adalet Bakanlığı, Yargıtay, Danıştay, Adalet Akademisi ve Anayasa Mahkemesi'nden de görüş ve katkı istedi. Bakanlığın bu yaklaşımını fırsata çevirmek isteyen AYM, bireysel başvuru adı altında geniş kapsamlı yetki veren düzenlemeyi de taslaklarına ekledi. 

Hem Hakim hem Savcı

İlk başta gözden kaçan bu madde o dönem Meclis'e sevk edilen tasarıda "Bölümler, bireysel başvuru incelemesi sırasında temel hak ihlalinin kanun veya KHK hükmünden kaynaklandığı kanaatine varırlarsa iptali istemiyle Genel Kurul'a başvururlar" şeklinde yer aldı.

AYM'nin gerçek niyeti ise tasarının Meclis Adalet Komisyonu'ndaki görüşmelerinde ortaya çıktı. AYM'nin bu uyanıklığını fark eden iktidar ve muhalefet vekilleri yüksek mahkemenin bu madde ile hem hakim hem savcı durumuna geleceği ve birçok yetkilerle donatılacağını dikkate alarak maddeyi tasarıdan çıkardı. Bu maddenin neden iptal edildiği o dönemde yazılan komisyon raporlarına da yansıdı.

Raporda, "Mahkemelerin aradan çıkarılarak AYM'ye böyle bir yetki verilmesinin anayasaya aykırı olduğuna" vurgu yapıldı. 

 

SABAH

any.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler