YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa Mahkemesi'nde neler oluyor?
AYM Başkanı Haşim Kılıç'ın başkanlık oyunu geri tepti. Kılıç kendi yerine başkanlık koltuğuna aday gösterdiği başkanvekili Serruh Kaleli'nin seçilmesi için baskı yapınca üyelerin "İstifa ederiz" restiyle karşılaştı. Kılıç ise çareyi seçimi süresiz ertelem
Anayasa Mahkemesi'nde neler oluyor?
07 Şubat 2015 / 10:00 Güncelleme: 07 Şubat 2015 / 10:26

Sabah'ın haberine göre; Anayasa Mahkemesi (AYM) kulisleri başkanlık seçimleriyle ilgili tartışmayla çalkalanıyor.

AYM Başkanı Haşim Kılıç'ın görev süresi 13 Mart'ta dolacak. Yasa gereği yeni başkanın kim olacağının belirlenmesi için seçim takviminin 13 Ocak'ta başlaması gerekiyordu. Ancak mahkemeye yeni üye seçilen Kadir Özkaya'nın yemin töreni gerekçe gösterilerek seçim ertelendi.

Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı yemin töreninde yumuşak mesajlar verdi.

Kılıç'ın Erdoğan ile arayı düzeltme çabalarının perde arkası kısa sürede ortaya çıktı. Kılıç'ın AYM'nin başkanlık koltuğuna mesai arkadaşı olan başkanvekili Serruh Kaleli'nin oturması için kulis yaptığı ortaya çıktı.

İbre Arslan'dan yana

Ancak Kaleli'nin karşısında AYM başkanlığı için Zühtü Arslan gibi güçlü bir üye yer aldı. Seçim öncesinde yapılan değerlendirmelerde AYM başkanlık seçiminde Arslan'ın 11, Kaleli'nin ise 6 oy alacağı bir denge ortaya çıktı. Bu dengeye göre Kılıç'ın başkan olmasını istediği Kaleli, AYM Başkanı olarak seçilemiyor.

Kulislerde Kılıç'ın bu sonucu fark edince seçimi ertelediği ve diğer üyelere "oyunuzu Kaleli'ye verin" telkini yaptığı belirtiliyor. Yapılan kulislerde, yaş haddi nedeniyle Kaleli'nin görev süresinin kısa olacağı, bu kısa sürede Aslan'ın başkanvekilliği yapıp tecrübe kazandıktan sonra AYM Başkanı yapılması gibi öneriler getirildi. Ancak bu da işe yaramadı. Bunun üzerine Kılıç dün yapılması gereken başkanlık seçimlerini süresiz erteledi. 

Üyelere yoğun baskı 

Kaleli'ye oy vermeyen, Arslan'ı destekleyen AYM üyeleri üzerinde yapılan kulis faaliyetlerinde özellikle iki üyenin görüş değiştirmesi için büyük bir çaba harcandığı öğrenildi. Yapılan kulis faaliyetlerinden rahatsız olan bazı AYM üyelerinin istifa noktasına geldiği ifade ediliyor. 

9 oy yeterli

AYM'de yeni başkan genel kurulun 17 üyesi arasında gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 9 oyla dört yıl için seçilecek. Kılıç seçimi süresiz ertelediği için seçimin ne zaman yapılacağı öngörülemiyor.

Teamüllere göre Kılıç'ın seçimi görev süresinin bittiği 13 Mart'tan önce gerçekleştirmesi gerekiyor. AYM kulislerine göre, Kılıç'ın başkan olmasını istediği Kaleli, 17-25 Aralık darbe girişimlerinin ardından AYM'nin YouTube ve Twitter gibi önemli kararlarının perde arkasında önemli rol oynadı.

 

SABAH

bitmez denilen saltanat çabuk bitti
 // Ömer
Şunu da unutmamak lazım.60 dönümlük araziye ve onlarca boş odaya rağmen personelin ibadetlerini ifa etme için yıllarca otoparkta kendi imkanları ile bir yer oluşturdukları halde Kılıç'ın bir talimatı ile Melih Gökçek büyükşehirin imkanlarını Aym'ne seferber etti.resmi bir kurum değil sanırsınız ki özel bir tatil köyü, özel bir işletme.asıl işyükünü sırtalayan raportörler 16 metrekarelik yere mahkum kendileri ise 3+1 gül manzaralı özel donanımlı odalarda.Bunların adalet ve hukuk anlayışı da bu...
07 Şubat 2015 Cumartesi 23:18
Miguel de Cervantes'in kılıçlı kahramanı
 // Ömer
Sayın A.akyalçın neden emekli oldu,Sn.S.akgüldür neden susturuldu ( paralelcilerin hedefi olmuştu,bazı makaleleri nedeniyle),mahkemeden gönderilen personellerin dünya görüş ve inançları nedenyile kim neden gönderdi? Gönderilen Raportörler gönderilme gerekçeleri ne idi? dersane ve özel okullar ile ilgili dosyaya bakan raportör için ne demeli peki? bir de etrafındaki emniyet mensuplarına bakı paralelci olmayan var mı? bu insan 60 dönümlük bir yerde personelini tuvalette abdest almaya mahkum etti....
07 Şubat 2015 Cumartesi 22:25
Paralel yuvası dağılıyor.
 // Ömer
Akyolun eline verdiği metin ile donkişotvari kahramanlığın böyle rezil olmakla sonuçlanır.Mahkeme gündemi imiş bekleyen dosyalar imiş,1,5-2 yıldır bekleyen bireysel başvuru dosyaları imiş. bir hafta da ne yaptın 12.000 TL maaş alan adalet dağıtan hukukçu? ne önemi var.oraya buraya koşuştur,kulis yap kaleli yeter ki başkan olsun diye çırpınıp dur.Bir kurum düşün ki personel müdürü bile odasına özel yemek,süt,meyva ve içecekler istetiyor,Kalelinin hizmetli sekreteri önünde müdürler ceket ilikliyor...
07 Şubat 2015 Cumartesi 21:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler