YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa Mahkemesi'nde eylem
Anayasa Mahkemesi'nde eylem
09 Aralık 2009 14:23
Polis, eylemci şahsa ana giriş kapısında eylem yapmasına izin vermeyince arbede çıktı

Parti kapatılmasına karşı çıkan Mersinli bir vatandaş, Anayasa Mahkemesi önünde tek kişilik eylem yaptı. Polis elinde pankart bulunan şahsın mahkemenin ana giriş kapısında eylem yapmasına izin vermedi. Polisle, açıklama yapmak isteyen eylemci arasında arbede yaşandı.

Mersin'den geldiğini ve şair olduğunu savunan Oktay Avcu, DTP hakkındaki kapatma davasının görüşüldüğü Anayasa Mahkemesi'nde eylem yapmak istedi. Elinde pankart ile mahkemenin ana giriş kapısında basın açıklaması yapmak isteyen şahsa polis izin vermedi. Pankartı polis tarafından elinden alınan eylemci, mahkemenin önünden uzaklaştırdı. Bu sırada açıklama yapmak isteyen Avcu ile polis arasında arbede yaşandı. Polis açıklamayı arka giriş kapısında yapabileceğini belirterek, eylemci şahsı sakinleştirdi. Polisin kolları arasında uzun bir yürüyüşün ardından açıklama yapacağı yere getirilen Avcu, Anayasa Mahkemesi üyelerine bir öneri paketi sunmak isteğini söyledi. Barış açılımını karanlık güçlere karşı Türkiye'nin 2. kurtuluş mücadelesi olarak gördüğünü ifade eden Avcu, açılıma karşı çıkanların yeni şehitlerin katili ülkedeki eylemelerin sorumlusu olacağını iddia etti.

Mahkeme üyelerine yazılı olarak 15 maddelik öneri paketi sunan Avcu, "Ülkede savaş başlatılmasın, kan akmasın, bu ülkenin barışa ihtiyacı var. Parti kapatmak çözümsüzlüktür. DTP bu ülkeye lazım." dedi. Basın açıklamasının ardından Avcu, görevlilerine öneri paketini sunarak sivil polislerin eşliğinde Anayasa Mahkemesi'nden ayrıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler