YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa Mahkemesi yüzde 10 barajını neden tartışmaya açtı?
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Anayasa Mahkemesi'nin yüzde 10 barajını kaldırma isteğini, "Darbenin sonucu olarak kurulan bir mahkeme, başka bir darbe ile gelen seçim barajını kaldırıp Türkiye'ye demokrasi mi getirecek?" dedi.
Anayasa Mahkemesi yüzde 10 barajını neden tartışmaya açtı?
06 Aralık 2014 / 08:50 Güncelleme: 06 Aralık 2014 / 09:23

Kanal A ekranlarında, Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Sivil Düşünce' programında, konukları Gazeteci Yazar Talat Atilla ve Tamer Korkmaz ile gündemi değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesine, "12 Eylül darbesinin getirdiği yüzde 10 barajını, 27 Mayıs ihtilalinin getirdiği Anayasa Mahkemesi kaldırıp Türkiye'ye demokrasiyi getireceklermiş?" sorusunu soran Alper Tan konuşmasını şöyle sürdürdü:

Sayın Cumhurbaşkanı Başbakanlık görevini yürütürken seçim barajını kaldırmayı teklif etti. Sayın Cumhurbaşkanı, "İsterseniz kaldıralım, dar bir bölge, daraltılmış bir bölge isterseniz hiç olmasın, isterseniz yüzde 3 olsun ya da yüzde 10'da kalsın" dedi. Bunu şimdi asıl yarar sağlayacağı için tepki gösterdiği söylenen partinin genel başkanı yaptı.

Ama o günden bu yana ne HDP ne CHP ne de MHP böyle bir teklifle gelmediler. Şu an ki stratejileri ise kazanma üzerine değil kaybetme üzerine.  Önceki bireysel başvurularda, AİHM barajın normal olduğunu söylüyor.  Ayrıca mevcut Anayasa Mahkemesi'nin 1995 yılında barajın normal olduğuna dair bir açıklaması var."

"Ahmet Türk ve diğer vekillerin siyasi yasaklı olup milletvekili olması nasıl bir siyasi yasaktır. O da ayrı bir saçmalık."

Tartışmaya ilişkin Celal Kazdağlı'nın konuşmasında öne çıkan kısımlar şöyle;

"Bu meselenin demokrasi ve adil seçim gibi ulvi bir amaç taşımadığı anlaşılmıştır. Bu büyük bir plandır. Amaç herkesin seçilmesini sağlamak ve istikrarı bozmaktır. Bilinçli olarak iç tüzüğü değiştirmişler, bireysel başvurular dairelerde görüşülmesi gerekirken, 9 ay önce bunu değiştirerek genel kurulda da görüşülebilir hale getirmişler. Ve bu karardan 2 ay sonra böyle bir hak ihlali karşımıza çıkmış."

"Buradaki asıl tehlike AK Parti içerisinde üçüncü dönemi dolan bazı milletvekillerini bir yerde toplamak ve Rıfat Hisarcıklıoğlu gibi başka bir isim üzerinden bu isimleri seçime dahil etmek."

Orhan Miroğlu ise tartışma hakkında şu sözleri söyledi:

"Muhalefet partileri bu teklifle bir hesap yaptılar ve barajı kaldırmanın kendilerine bir faydası olmadığı gibi zararı olacağını da gördüler. Çünkü AK Parti Türkiye'nin her yerinde var ama CHP ve MHP sadece bazı yerlerde var. Dolayısıyla seçim barajının düşmesinden AK Parti'nin yararına olacağına karar verdiler.

Bu süreçte bütün hesaplar HDP üzerinden yapılıyor. Çünkü HDP'nin parti ile seçime gitmesi ve parlamento dışında kalması Türkiye'yi kaosa sürükler. HDP bağımsız adaylarla girdiği bir seçimde bile niteliksel temsiliyeti elde etti ve çözüm sürecini şekillendirdi. Eğer HDP barajın kalkmasıyla AK Parti'nin koltuk sayısını düşürürse kendisine bir muhatap bulabileceğini ve rahat rahat İmralı'ya gidebileceğini mi zannediyor?"

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapanlardan birisi de benim. 21.yy'da küresel dünyada bir insanın siyaset yapamaması ne demek? Siyasal bir partiye üye olamaması ne demek? Ahmet Türk Milletvekiliydi. Ama siyasi yasaklı olduğu için partisinde siyaset yapamıyordu.
Madem siyasi temsile bu kadar önem veriyorsunuz? Ben siyaset yasaklıyım. 6 aydır bana neden cevap vermiyorsunuz? Kapattığınız Kürt partileri yüzünden bir sürü insan dağa çıktı.

Tamer Korkmaz ise şu değerlendirmeyi yaptı:

"Anayasa Mahkemesi ile ilgili bir süreçte dikkat edilmesi gereken noktalar şunlar, Demirtaş'ın açıklamaları, Haşim Kılıç'ın açıklamaları ve tuzluk partilerinin kurulması önemli ayrıntılar. Bunların bir araya gelmesi bir üst akıl olduğunu gösterir. Ayrıca Anayasa Mahkemesinin 1995 yılında seçim barajının anayasaya uygun olduğu kararını Haşim Kılıç ne yapacak? Bunu bir izah etsin. Kendi imzası var."

 

KANALAHABER/ÖZELİÇERİK

 

.
 // serhat
darbe ile gelen bir mahkeme diyorsunuzda barajda darbe ile koyulmadımı?...
08 Aralık 2014 Pazartesi 14:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler