YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa Mahkemesi türban kararını iptal etti
Anayasa Mahkemesi türban kararını iptal etti
Anayasa Mahkemesi türban kararını iptal etti
05 Haziran 2008 / 18:26 Güncelleme: 05 Haziran 2008 / 00:00


CHP lideri Deniz Baykal


Türbanı Anayasa Mahkemesi'ne taşıyan Deniz Baykal, karara üzüldü. Ama Baykal'ın üzülme nedeni çok başkaydı. İşte ilk tepkisi.


Türban değişikliğini Anayasa Mahkemesi'ne taşıyan CHP olmuştu. Bu nedenle mahkeme kararına CHP lideri Baykal'ın ne diyeceği merak konusuydu. Diyarbakır'da konuşan Baykal, "sevinmedim, üzüldüm" dedi. Baykal'ın üzülme nedeni işlerin bu noktaya gelmiş olmasındandı. Anayasa Mahkemesi'nin kararını değerlendiren Baykal, "Önemli bir hukuki içtihat ortaya konulmuştur. Anayasanın değiştirilemez maddelerinin savunulması açısından tavrını mahkeme ortaya koymuştur" dedi.


KEŞKE İŞLER BU NOKTAYA GELMESEYDİ


"Gönül isterdi ki böyle bir konu anayasa mahkemesine gelip dayanmasın" diyen Baykal, "Eğer cumhurbaşkanımız bunu onaylamamış olsa bugün farklı bir noktada olacaktık. Keşke konu anayasa mahkemesinin önüne gelmeseydi. Keşke işler bu noktaya gelip dayanmasaydı" diye konuştu.


Baykal şöyle devam etti;


"Bundan mutluluk duymuyoruz. Ben tam tersine bu noktaya gelinmesinden üzüntü duyuyorum. Türkiyeyi yönetenlerin anayasa ile çelişmemesi gerektiğini söylüyorum. Artık dilerim bundan sonra anayasamızı zorlayan bir iktidar anlayışı olmaz. Anayasayı içine sindiren bir yönetim anlaşıyı ile Türkiye'nin huzur içinde yönetilmesini umut ediyorum."


KEŞKE BİZİ DİNLESELERDİ


Baykal, "Keşke bizim uyarılarımız zamanında dinlenmiş olsaydı böyle bir mahkeme ve dava kararı açılmamış olsaydı. Artık hepimize düşen bu karara saygı göstermektir" dedi.


MHP karara ne dedi?


Anayasa Mahkemesi türban kararını iptal etti. Karar önümüzdeki günlerde çok tartışılacak. MHP'nin tepkisi ise şöyle oldu; Anayasa Mahkemesi türban değişikliğini iptal ederek yürürlüğü durdurdu. Anayasada yapılan değişiklik yok hükmünde sayıldı.


HUKUKÇULAR TEMKİNLİ


Hukukçulardan gelen ilk tepki "gerekçeyi görmemiz gerek" oldu... Çünkü onlar Anayasa mahkemesi'nin bir maddeyi esastan görüşme yetkisi olmadığını söylüyor. Üniversitede türbanı serbest bırakan Anayasa değişikliği Meclis'te MHP'nin desteğiyle kabul edilmişti. MHP'den Mahkemenin kararına ilk tepkisi ise "katılmıyoruz" şeklinde oldu.


MHP KARARA KATILMIYOR


MHP'li Faruk Bal, Anayasa Mahkemesi'nin türban düzenlemesini iptal etmesiyle ilgili, 'Karara saygı duyuyoruz ama katılmıyoruz' dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici de "özellikle anayasanın 2 ve 4. maddelerine yapılan atıfa göre Anayasada yapılan değişikliği rejime yönelik değişiklik olarak algıladıklarının düşünüyorum. Kişisel olarak memnun olduğumu söyleyemem." dedi.


Karar Türkiye'yi kutuplaştırdı


DSP Başkanı Sezer, Anayasa Mahkemesi'nin türban kararı değerlendirdi. Sezer, "Türkiye bu noktaya taşınmamalıydı" dedi.


DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Anayasa Mahkemesinin, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğini iptal edip yürürlüğünü durdurmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, başörtüsü tartışması ile gereksiz bir kutuplaşma ve gerilimin içine çekildiğini ifade ederek, ''Türkiye'yi bu noktaya taşımaya kimsenin hakkı yoktu'' dedi.


Başörtüsü tartışmasının gündeme gelmesinin ardından TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret ederek, sürecin durdurulmasını istediklerini hatırlatan Sezer, şöyle konuştu:


TÜRKİYE GEREKSİZ YERE GERİLDİ


''Anayasa Mahkemesinin kararı, o girişimimizin haklılığını ortaya çıkarmıştır. Türkiye gereksiz yere gerilmiş, kutuplaştırılmış oldu. Türkiye'de önemli sorunlar varken ülkeyi böyle bir kutuplaşma noktasına getirmenin bedelini hükümet de bu kutuplaşmadan medet uman diğer kesimler de ödeyecektir. Türkiye zaman kaybediyor, bunu içimize sindiremiyoruz. Bizim girişimimiz karşılık bulabilseydi bugün yaşananlar olmayacaktı. Türkiye'nin sorunlarına çözüm için birlikte adım atma imkanımız olacaktı. Türkiye'nin, coğrafyasının da koşulları nedeniyle demokrasiyi sağlıklı işletebilmek için laikliği gözünün içi gibi koruması gerekir. Başbakan, laikliğin savunucusu olduğunu söylüyordu. Ancak uygulamaları bunu ortaya koymuyordu. Umarım bundan sonra aklıselim hakim olur.''


Yazıcıoğlu: Meclis'e yetki tarbesi


BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, Anayasa Mahkemesinin başörtüsü düzenlemesinin iptaliyle ilgili kararı ile yasamanın yetkilerine müdahale edilmekle suçladı.BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Anayasa Mahkemesinin başörtüsü düzenlemesinin iptaliyle ilgili kararının, TBMM'nin yasama yetkisine müdahale olduğunu savunarak, ''Kararla, yasamanın yetkilerine müdahale edilmiş ve TBMM'nin irade koyuculuğu ortadan kaldırılmıştır'' dedi.


Yazıcıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin söz konusu kararını desteklemediklerini belirterek, kararın ''Türkiye'de laikliğin net tanımının yapılması ihtiyacını doğurduğunu'' kaydetti.


Muhsin Yazıcıoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:


''Kararla, kuvvetler ayrılığı dediğimiz yargı-yürütme ve yasamanın en önemli ayağı olan yasamanın yetkilerine müdahale edilmiş ve yasa koyucu olan TBMM'nin irade koyuculuğu ortadan kaldırılmıştır. TBMM'nin büyük çoğunlukla esasa ve iç tüzüğe uygun olarak aldığı bu kararın iptali ileride sıkıntılı bir ortamın doğmasına vesile olacaktır. Bu da ülke insanımızın vicdanında her zaman tartışmalı bir halde duracaktır.'


Soylu 'kriz geliyor' dedi


DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, türban kararının, Türkiye'yi yeni bir krize sürükleyeceğini ifade etti.


DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesinin baş örtüsüne ilişkin kararı ile yeni bir sürece girildiğini ifade etti.


Soylu, Anayasa Mahkemesinin, baş örtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğini iptal ederek yürürlüğünü durdurması kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, kararın anayasanın 148. maddesiyle örtüşmediğini savundu.


Anayasa Mahkemesinin, alınan kararla anayasa hukuku açısından yeni bir içtihat gerçekleştirdiğini belirten Soylu, şöyle konuştu:


TÜRK SİYASETİ İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALDE


''AKP'nin bu yöntemle açmış olduğu yol, aslında Türkiye'yi bu günden sonra içinden çıkılamaz hale getirmiştir. Türkiye'de yasama, yürütme ve yargı arasındaki görevlerin birbirlerine karışması, görev alanlarına müdahale etmesinin bir örneği daha ortaya çıkmıştır. Türk siyaseti, siyasal ve hukuk sistemi, içinden çıkılmaz bir noktaya ilerlemektedir. Bugünden sonra alınacak diğer kararlarla alakalı zincirleme sistem krizinin ortaya çıkması aşikar gözükmektedir.''


YENİ KRİZ GELİYOR


Türkiye'nin bir sistem krizinin göbeğine oturduğunu savunan Soylu, ''Kelimenin tam anlamıyla yaz aylarında Türkiye'de kriz oluşacaktır. Bu krizi oluşturan taraflara Türkiye önümüzdeki yıllarda teşekkür etmeyecek, kendisine zaman kaybettiren anlayışı ortaya koyan tarafları iyi bir şekilde hatırlamayacaktır'' dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler