YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa Mahkemesi davayı kabul etti
Anayasa Mahkemesi davayı kabul etti
Anayasa Mahkemesi davayı kabul etti
31 Mart 2008 / 14:40 Güncelleme: 31 Mart 2008 / 00:00

14 Mart'tan beri Türkiye'nin gündemini meşgul eden konu sonuçlandı. Anayasa Mahkemesi heyeti AKP'nin kapatılması istemiyle açılan davayla ilgili iddianamenin ön incelemesini tamamladı.


Anayasa Mahkemesi Yargıtay'ın kapatma istemiyle açtığı davayı resmen kabul etti.
  • Kararı Başkanvekili Osman Alifeyyaz Paksüt açıkladı.


  • İddianamenin Abdullah Gül dışında kabulünün oybirliğine karar verildi.


  • Cumhurbaşkanı Gül'de oybirliği çıkmadı. 7'ye 4 oyla iddianame kabul edildi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?


Bundan sonraki süreçte, iddianame AK Parti'ye gönderilecek ve savunma yapması için bir ay süre verilecek.


AK Parti''nin ek süre talebinde bulunma hakkı var. Ancak son kararı yine Anayasa Mahkemesi verecek.


Ön savunmanın Anayasa Mahkemesine verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü bildirecek.


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının esas hakkındaki görüşü AK Parti'ye gönderilecek. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama; AK Parti yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

EK DELİL SUNULMA HAKKI VAR

Bütün bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.


Raporun, Anayasa Mahkemesinin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar.


EN AZ YEDİ OY GEREKİYOR

AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.


Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.


Anayasa Mahkemesi  Anayasa'nın 69. maddesine göre, temelli kapatma yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre Devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma kararı da verebilecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler