YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa Mahkemesi başörtüsünü esastan görüşecek
Anayasa Mahkemesi başörtüsünü esastan görüşecek
Anayasa Mahkemesi başörtüsünü esastan görüşecek
06 Mart 2008 / 12:20 Güncelleme: 06 Mart 2008 / 00:00

Anayasa Mahkemesi, üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasına yönelik Anayasa değişikliğinin iptali için CHP ve DSP'nin açtığı davanın ilk incelemesini yaptı. Anayasa Mahkemesi, CHP ve DSP'nin, üniversitelerde başörtüsüne serbestlik getiren 5735 sayılı ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un birinci ve ikinci maddelerinin iptali veya yok hükmünde olduklarına karar verilmesi ve dava sonuçlanıncaya kadar yürürlüklerinin durdurulması'' istemiyle açtığı davada herhangi bir eksiklik tespit etmedi ve davayı kabul etti. Anayasa Mahkemesi heyeti, bugün yaptığı toplantıda, CHP ve DSP'nin açtığı davada ilk incelemeyi yaptı. Yüksek Mahkeme, başvurunun süresinde ve usule uygun olarak yapıldığına karar verdi. Davayı kabul eden yüksek mahkeme, raportörün raporunu hazırlamasının ardından daha sonra belirlenecek bir günde anayasa değişikliğinin''iptali veya yok hükmünde kabul edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması'' istemini karara bağlayacak. Anayasa Mahkemesi’nin, CHP'nin türban konusundaki başvurusunu kabul etmesinin, 'başvuru kabul edildi' şeklinde yorumlanmasına AK Partili Sadullah Ergin'den tepki geldi.Ergin: Kararı yanlış yorumluyorlar                                                


Anayasa Mahkemesi’nin, CHP'nin başörtüsü konusundaki başvurusunu kabul etmesi tartışma başlattı. Mahkeme’nin davayı görüşmeyi kabul etmesinin, ‘mahkeme davayı kabul etti’ şeklinde yorumlanmasına AK Parti’den tepki geldi. “Mahkeme, dava dilekçesinin uygunluğunu kabul etmiştir. Ortada verilen bir karar yoktur.”diyen AK Parti Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin Haber 7’ya yaptığı açıklamada, CHP'nin üniversitelere türbanı serbest bırakan düzenlemenin iptali için yaptığı başvuru dilekçesini davanın görüşülmesi için Anayasa Mahkemesi’nce kabul edildiğini söyledi. Bu gelişmenin, başvurunun usulüne göre yapıldığının göstergesi olduğunu belirten Ergin, bunun mahkemenin vereceği kararla hiçbir ilişkisinin olmadığının da altını çizdi.

CHP’nin Anayasa’nın 10 ve 42. maddelerinde yapılan değişikliklerin, Anayasa’nın "Değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek 2. ve 4. maddesine aykırı" olduğunu belirterek, mahkemenin "esastan" inceleme yapmasını için yaptığı başvuru dilekçesini kabul eden Yüce Mahkeme şimdi CHP'nin başvurusunu raportöre teslim edecek. Raportör de dosyayı hazırlayarak Yüksek Mahkeme heyetine sunacak. Daha sonra karar verilecek.


Konunun bunun aksine, ‘Mahkeme CHP’nin başvurusunu uygun gördü’ şeklinde değerlendirildiğine dikkat çeken Ergin, “Şekil şartları dilekçede vardır ve ‘incelemeye değerdir’ diyor. Mahkemenin verdiği karar budur. Ön inceleme yaptılar ve ‘Bu dilekçe süresi içerisinde verilmiş bir dilekçedir. Yeteri kadar imza vardır üzerinde.’ Şeklinde karar aldılar. Verilen karar budur.” diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler