YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa ihlali onaylanmamalı
Anayasa Mahkemesi Rapörtörü Osman Can'ın "Anayasa değişikliği paketinin bazı maddelerinin iptal edilmesi halinde bu karar kale alınmamalı"açıklaması AYM üyelerini rahatsz etti.
Anayasa ihlali onaylanmamalı
13 Haziran 2010 / 09:38 Güncelleme: 13 Haziran 2010 / 09:47

Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can'ın, "Anayasa değişikliği paketindeki bazı maddelerin iptal edilmesi halinde bu karar yok hükmünde olacaktır.

Hükümet, söz konusu maddelerin iptal edilmesi halinde, bu hukuksuz kararı kale almadan, iptal edilen maddeler de dahil olmak üzere paketi bir bütün halinde referanduma sunmalıdır." açıklaması tartışma başlattı. Can'ın bu görüşlerinin Anayasa Mahkemesi heyetini rahatsız ettiği iddia edildi. Yüksek Mahkeme'nin rahatsızlık duyan kimi üyeleri Hürriyet'in manşetinden üstü kapalı 'istifa et' mesajı gönderdi. Can ise sorular üzerine, "Nereden çıktı bilmiyorum. Böyle bir uyarı yok." dedi. Can ise Taraf'a açıklamalarını dün sürdürerek, Mahkeme'nin anayasa değişikliğini 'esastan' incelemesinin, Anayasa'nın değiştirilemez maddelerinden olan 'hukuk devleti' ilkesine aykırı olacağını belirtti.

demokrat yargı'dan can'a destek geldi

Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı da olan Can, hükümetin karara rağmen, paketi referanduma bir bütün olarak götürmesinin hukuki olarak herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini belirtti. Can, "Meclis, Anayasa'yı korumak zorundadır. Mahkeme'nin, Anayasa tarafından tayin edilmiş çerçeve dışına çıkması durumunda, hukuksal ve siyasal olarak bu yöntemin takip edilebileceğini ifade ediyoruz.Bu tür bir ihlal gerçekleştiğinde ise Meclis, Yüksek Seçim Kurulu ve Bakanlar Kurulu buna hukuksal geçerlilik kazandıramaz." ifadelerini kullandı. Demokrat Yargı, yaptığı yazılı açıklamada Can'ın görüşlerini destekledi. Açıklamada, "Anayasa'yı ihlal üzerine inşa edilmiş kararların 'karar' olması ve 'bağlayıcı'lık iddiasında bulunması mümkün değildir. Anayasa Mahkemesi, kararına uyulmasını Anayasa'yı ihlal etmediği sürece bekleyebilir. Parlamento'nun Anayasa'yı gerektiğinde Mahkemeye karşı koruması sorumluluğunun bir gereğidir." denildi.
Zaman

derin karar
 // ramazan malkoc
maalesef görmekteyiz ki bu referandum olmali ancak engellemek isteyenler ortaligi karistirmak icin cok ince konulara el atmaya baslamislardir...
13 Haziran 2010 13:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler