YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa için millete gideriz
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bu millet, Meclis, sivil anayasa yapacak güce, iradeye sahiptir. Meclis bunu yapmazsa, sivil bir anayasayı milletin takdirine sunarız'' dedi
Anayasa için millete gideriz
15 Şubat 2013 / 10:29 Güncelleme: 15 Şubat 2013 / 11:22

 

Erdoğan,  ''Bu millet, bu Meclis, sivil bir anayasa yapacak güce, birikime, iradeye sahiptir. Eğer Meclis bunu yapmazsa, bu iradeyi kullanmazsa, bu yolda bizimle yürüyecek olanlarla birlikte Meclis'in sahibi olan millete gider ve sivil bir anayasayı milletin takdirine sunarız'' dedi.
 
Muhalefete eleştiri
 
Erdoğan, muhalefetin anayasa yapım sürecindeki tavrını eleştirerek şöyle dedi:
 
''Bunlara göre anayasa demek, müdahalelerin ardından yazılan veya yazdırılan metin demektir. Bunlar, siyasi tarihleri boyunca anayasadan bunu anladılar. Darbenin veya darbelerin gölgesinde hazırlanan metinleri anladılar. Ne milletin ne de TBMM'nin bir anayasa yazabileceğine, bir anayasa yapabileceğine hiçbir zaman inanmadılar ve bugün de inanmıyorlar.
 
Bu muhalefet, milleti, tarihinin hiçbir döneminde mümeyyiz olarak görmemiştir. Bu muhalefet, milletin tercihlerini hiçbir zaman dikkate almamış; daima milleti küçümsemeyi tercih etmiştir. İşte bugün de biz anayasa için halk oylamasını telaffuz ettiğimiz andan itibaren milleti küçümsemeye, milleti aşağılamaya, tahkir etmeye başladılar.''
 
Kızaracak yüz yok
 
Erdoğan, CHP sözcülerinin, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda patlamaya sebep olan bomba yüklü aracın Türkiye'den Suriye'ye geçerken patlama yaşandığına ilişkin iddialarda bulunduklarını ancak kamera kayıtlarının yayınlanmasıyla bunun aksinin ortaya çıkarıldığını bildirerek, ''Ama bunlarda mahcup olacak, kızaracak yüz yok ki'' dedi.
 
Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, ''Türkiye'nin çıkarlarını dahi çiğneyecek kadar Suriye'nin zalim rejimiyle bu muhabbetiniz nedir? Aylardır bu konuda, kamuoyunu tatmin edecek tek bir açıklama yapmadınız'' dedi.
 
Gerekirse bedel öderiz
 
Başbakan Erdoğan, ''Eğer milletin yararınaysa, eğer ülkenin yararınaysa eğer kan, gözyaşı duracaksa biz AK Parti olarak her türlü bedeli ödemeye hazırız ve tereddüt etmeden de o bedeli öderiz'' dedi. 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler