YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa için liderlere mektup
TBMM Başkanı Kahraman yeni anayasa için Meclis'teki 4 partinin genel başkanlarına birer mektup göndereceğini açıkladı. Kahraman, Uzlaşma Komisyonu Başkanlığı'nı ise kendisinin yapacağını söyledi.
Anayasa için liderlere mektup
08 Ocak 2016 / 10:09 Güncelleme: 08 Ocak 2016 / 10:48

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yeni Anayasa çalışmaları hakkında Meclis'te düzenlediği basın toplantısında "Meclis'teki 4 partinin genel başkanlarına birer mektup göndereceğim" dedi. Kahraman, kurulacak uzlaşma komisyonunun başkanlığının kendisinin yapacağını söyledi.

Kahraman'ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Halkların Demokratik Partisi genel başkanlarına birer mektup göndereceğim. Sayın genel başkanlardan, yeni bir uzlaşma komisyonu kurmamız ve önceki komisyon gibi, her partiden üç kişinin iştirak edeceği çalışmalar neticesinde bir metin ortaya koyabilmemiz için yardım ve desteklerini beklemekteyim.

Geçen seferki çalışmalarda yol kat edildiğini gördüm 60 maddede mutabakat sağlanmış ve 112 madde ele alınmış. Bütünü ile ele alınmış. Güzel bir netice ortaya çıkmış. Hangi yoldan gidilecek bu takdiri komisyona bırakıyoruz.

Dört partinin grubu var bu dört partinin genel başkanlarına davetimi ileteceğim ve katılacaklarını düşünüyorum.

1982 Anayasasının askeri rejimin bir anayasası çoğulcu demokratik sisteme aykırı olduğu kabul ediliyor. 113 maddesi değişmiş yamalı bir bohça hiç kimse bunun devamını istemez. Bütün partiler beyannamelerinde bunu ortaya koymuşlardır. Bir konsensüs sağlanacağına yürekten inanıyorum.

Ben Meclis'in milletin hakimiyetini temsil eden yerin yeni bir anayasa yapacağına inanırım ve bu dönemin böyle bir şerefi taşıyacağını düşünüyorum.

Usul ve oylama bakımından çalışma esasları dediğimiz metnin ortaya çıkmasını bekleyeceğiz.

ALDATMACA
 // DADAŞ
Hiç Kimse Kusura Bakmasın Anayasa Babayasa Tamamen Aldatmaca Halkı Kandırmaktan Başka Bir şey Değil. Nedeni İse Çok Açık 1. Komisyonların Hangi Şartlarda Kurulacağı ve Temsil Oranları Belirli Olmasına Rağmen 317 Vekili Olan Partide 3 Vekil Verecekmiş 80 Vekili Olanda 3 Vekil Verecekmiş Bu Nasıl Temsilde Adalet Oluyor Anlayan Başkan Millete de Anlatsın ki Anlayalım. Muhalefetteki Partiler Olmasın Diye Ön Şartla ve 9 Vekille Geliyor Bu Anayasa 9/3 Nasıl Değişecek Bu Bir ALDATMACA Aldanmayın....
08 Ocak 2016 Cuma 17:53
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler