YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa değişiklik teklifine protesto
Anayasa değişiklik teklifine protesto
03 Mayıs 2010 14:13
YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan ve beraberindeki çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri Anayasa Değişiklik Taslağını protesto etti...

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, ''Erkler ayrılığı ilkesinin erkler birliğine dönüştürüleceğine ilişkin endişelerimizi, tüm sivil toplum örgütleriyle ve Mecliste bulunan milletvekillerimizle paylaşmaya çalışıyoruz'' dedi.

Tarhan ve beraberindeki çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, TBMM Çankaya kapısı yakınlarında toplanarak, anayasa değişikliği taslağını protesto etti.

Tarhan, burada yaptığı konuşmada, protesto eylemine katılarak destek verdiğini ifade ederek, yapılmak istenen anayasa değişikliğinin 'erkler ayrılığı ilkesine' aykırı olduğunu savundu.

Anayasal düzlemin değiştirilmeye çalışıldığını öne süren Tarhan, ''Erkler ayrılığı ilkesinin erkler birliğine dönüştürüleceğine ilişkin endişelerimizi tüm sivil toplum örgütleriyle ve Mecliste bulunan milletvekillerimizle paylaşmaya çalışıyoruz'' dedi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Saruhan da, etkinliğe katılan sivil toplum kuruluşları adına hazırlanan ortak basın açıklamasını okudu.

Yapılmak istenen değişiklikteki en önemli konunun hukuk sistemine ilişkin 3 madde olduğunu belirten Saruhan, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu ve Anayasa Mahkemesi'nin oluşumu konusunda yapılacak değişikliklerle bu 2 önemli yargı kurumunun yürütmeye bağımlı hale getirileceğini iddia etti.

Değişiklikle yapılmak istenenin iktidarın emrinde taraflı bir yargı yaratmak olduğunu öne süren Saruhan, bir ülkede yargı, bağımsız değilse orada hukuk devletinin varlığından söz edilemeyeceğini kaydetti.

Yürütmenin, Meclisin yani yasamanın çoğunluğu içinden çıktığını ifade eden Saruhan, ''Yürütmenin, demokratik ve adil olması hukuk sınırları içinde davranması ile olanaklıdır. Hukuku uygulayacak ve yürütmenin etkinliklerinin hukuka uygunluğunu denetleyecek olan yargıçların gelecekleri, iktidarın iki dudağı arasında ise o ülkede hukukun üstünlüğünden söz edilemez'' dedi. A.A.

yargıçlar siyasi dernek kuramazlar.
 // ibrahim çelikoğlu
Yargıçların kurduğu dernek hukuk oluşturmak için olabilir. Hakların hukuk içinde aranması için olabilir. Siyaset yapamaz. Hiç bir siyasetçide;Hukuk içinde verilmiş karara karşı koyamaz.İki değil beş dudağı bile olsa dudak arasına alamaz.Hukuk dışı çalışan yargıyı eleştirmek,yorum getirmek her vatandaşın hakkı olmalıdır.Yargının özgür olması,suç i,şleyebilmek için olamaz.Hukuk içinde olursa,haliyle tarafsız ve özgür yargı kendiliğinden oluşur....
03 Mayıs 2010 18:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler