YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Anayasa değişikliğini yapacak tek merci TBMM'dir"
Başbakan Yardımcısı Çiçek, anayasa değişikliğiyle ilgili açıklama yaptı.
"Anayasa değişikliğini yapacak tek merci TBMM'dir"
22 Mart 2010 / 10:21 Güncelleme: 22 Mart 2010 / 12:09

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, hükümetin anayasa değişikliği ile bir ilgisi olmadığını, anayasa değişikliğini yapacak yegane mercinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) olduğunu, bunu gerçekleştirenlerin de milletvekilleri olduğunu söyledi.

Çiçek, Adalet Bakanı Sadullan Ergin ve AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Çiçek, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirterek, kendileri açısından beş maddenin dışında bütün maddelerin bütünlük içerisinde ele alınmasını arzu ettiklerini hatırlattı. Türkiye şartları içinde anayasa değişikliğini yapmak imkanlarının olmadığına işaret eden Çiçek, anayasaların uzlaşı metini olduğunu ve hala uzlaşı arayışı içinde olduklarını belirtti.

Basın toplantısına milletvekili sıfatıyla çıktıklarını ifade eden Çiçek, "Biz bugün burada 3 arkadaş milletvekili sıfatıyla bulunuyoruz. Bunu söyleyişimizin sebebi şudur: Zaman zaman, medyamızda, bazen altyazı, bazen haber olarak, 'Hükümetin hazırladığı anayasa paketi' deniliyor. Bu, anayasa açısından doğru değildir, Çünkü, hükümetin, anayasa değişikliği ile bir ilgisi yoktur. Anayasa değişikliğini yapacak yegane makam, merci, TBMM'dir ve bunu gerçekleştirecekler de milletvekilleridir." diye konuştu.

Mevcut anayasanın tepki anayasası olduğunu ve bunun arızalarının yaşandığına dikkat çeken Çiçek, anayasanın Türkiye'nin ihtiyaçları karşılayacak durumda olmadığını kaydetti. Çiçek, mevcut anayasa ile AB sürecinin yürütmesinin zor olduğunun altını çizdi. Çiçek, ilerleme raporunda zikredilen hususların yerine getirilmesi için anayasa değişikliğinin zaruri olduğunu belirtti.

Bakan Cemil Çiçek, anayasa değişikliği konusunda uzlaşı arayışı içinde olduklarını, anayasa değişikliğinde amaçlarının kendi iktidarlarını güçlendirmek değil, her alanda halkın iktidarını tesis etmek olduğunu belirtti.
 Çiçek, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirterek, kendileri açısından beş maddenin dışında bütün maddelerin bütünlük içerisinde ele alınmasını arzu ettiklerini hatırlattı. Türkiye şartları içinde anayasa değişikliğini yapmak imkanlarının olmadığına işaret eden Çiçek, anayasaların uzlaşı metini olduğunu ve hala uzlaşı arayışı içinde olduklarını belirtti.

Mevcut anayasanın tepki anayasası olduğunu ve bunun arızalarının yaşandığına dikkat çeken Çiçek, anayasanın Türkiye'nin ihtiyaçları karşılayacak durumda olmadığını, mevcut anayasa ile AB sürecinin yürütmesinin zor olduğunun altını çizdi, ilerleme raporunda zikredilen hususların da yerine getirilmesi için anayasa değişikliğinin zaruri olduğunu belirtti. Türkiye'nin 21. yüzyılı bu anayasa ile karşılamasının doğru olmadığını belirten Bakan Çiçek, amaçlarının kendi iktidarlarını güçlendirmek değil, halk egemenliğini her alanda tessis etmek, halkın iktidarını güçlendirmek olduğunu söyledi.

Çiçek, iktidarların geçici olduğunu, tek değişmeyecek olanın halkın iktidarı olduğunu belirtti. İşleyen bir demokrasi istediklerini de sözlerine ekleyen Çiçek, TBMM'nın anayasa yapamayacağı yönündeki görüşleri eleştirerek "TBMM'nin dışında anayasa yapacak merci yoktur. Bugünkü Meclis'in anayasa yapamayacağı yönündeki görüşleri asla kabul etmiyoruz." dedi.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişiklik paketini, mart ayı içerisinde, TBMM'ye vereceklerini söyledi.

Anayasa değişikliği konusunda, ilgili tüm tarafların bir sorumluluk altında olduklarına inandıklarını ve bu sorumluluğu yerine getireceklerini umdukların söyleyen Çiçek "Hepimiz, siyaset kurumu olarak, siyasetçiler olarak ve siyasi partiler olarak tarihi bir sınavla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyoruz. Bu sınavdan siyaset kurumunun başarıyla çıkması hepimizin arzusudur." diye konuştu. 

DÜZENLEMELER 23 MADDEDEN OLUŞUYOR.

AK Parti'de bir süredir çalışmaları devam eden Anayasa değişikliğine ilişkin taslak metin yürütme ve yürürlük düzenlemeleri dahil olmak üzere toplam 23 maddeden oluşuyor.

Taslakta Anayasa'nın 10, 20, 23, 41, 53, 69, 74, 84, 94, 125, 128, 129, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 156 ve 159. maddelerinde değişiklik; Geçici 15. maddenin yürürlükten kaldırılması ile geçici üç madde eklenmesi öngörülüyor.

AA

DÜNE DÖNMEYİN İŞ KÖTÜ YARINA BAKALIM !
 // BATUHAN
Bizce dünden bir şey çıkarılamayacak gibi,hiç değilse yarına bu güne kadar olanların olmaması için tedbirler,yasalar çıkarın (yalnız delinmeyeceklerden olsun) Bu ülke kurtulsun. Görüyorsunuz kalkınmamamız için ne dolaplar döndürülüyor.Bunların önüne geçin.İstihbaratı güçlendirin kurumları hiç affetmeyin denetleyin kontrol güçlü olsun,Yanlışa gidecek kapıları önceden kapatın.Devlet bir olsun derin veya yufka olmasın.AB.AİHM kanunlarına uygun olsun....
22 Mart 2010 11:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler