YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa değişikliğinde son durum
Anayasa değişikliğinde son durum
26 Nisan 2010 08:53
TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği teklifinin 19. maddesine 337 kabul, 69 ret oyu çıktı.

Genel Kuruldaki gizli oylamaya 407 milletvekili katıldı. Oylamada 337 kabul, 69 ret oyu kullanıldı; 1 üye de çekimser kaldı.

Teklifin 19. maddesiyle Anayasa Mahkemesinin görev ve yetkilerini düzenleyen 148. maddesinde değişiklik yapılarak, kişisel başvuru hakkı tanınıyor. Yüce Divan kararlarına karşı yeniden inceleme başvurusu yapılabilmesi imkanı sağlanıyor. Ayrıca, Meclis Başkanı, Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanının da görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divanda yargılanması hükme bağlanıyor.

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği teklifinin 18. maddesine, 335 kabul, 70 ret oyu çıkmıştı.

Genel Kuruldaki gizli oylamaya 406 milletvekili katılmış, oylamada 335 kabul, 70 ret oyu kullanılmıştı. 1 oy da boş çıkmıştı.

Madde, Anayasa Mahkemesi üyelerinin görev süresine limit getiriyor. Üyeler, 12 yıl için seçilecek. Bir kişi 2 defa üyeliğe seçilemeyecek. 12 yıldan önce yaş sınırını dolduran üye emekliye ayrılacak.

Anayasa değişikliği teklifinin 16. maddesinin oylamasından önce kuliste bir süre oturan, daha sonra bahçede gezen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurul çalışmalarını makamından takip etti.

Genel Kurula, oylamalar başladığında giren Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu sıraları yerine, milletvekili sıralarında oturdu, milletvekilleriyle sohbet etti, ismi okunduğunda da oyunu kullandı.

Milletvekilleri, Anayasa değişikliği çalışmaları sırasında futbolu da ihmal etmedi. Hem Fenerbahçe hem Galatasaray maçlarının, Genel Kurul çalışmalarına denk gelmesi, milletvekillerinin maçları izlemesine engel olmadı. Kulislerde bir yandan Meclis Televizyonu yayın yaparken, diğer yandan da maçların yayınlandığı kanal açık tutuldu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, diğer maddelerde olduğu gibi bugünkü maddelerin görüşmelerini de Genel Kurulda izledi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 18. maddenin oylama sonuçlarının açıklanmasından sonra birleşimi, bugün saat 11.00'de toplanmak üzere kapattı.

A.A.

anayasa
 // ahmet
kim ne derse desin takır takır geçiyo...
26 Nisan 2010 13:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler