YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa değişikliğinde kritik gün...
Meclis bu hafta, Anayasada yapılacak 17. değişiklik için uzun sürecek mesaisine başlıyor.
Anayasa değişikliğinde kritik gün...
19 Nisan 2010 / 08:19 Güncelleme: 19 Nisan 2010 / 08:19

Anayasa değişikliği görüşmelerine, 23 Nisan’da yapılacak özel gündemli toplantı nedeniyle ara verilecek. AK Parti milletvekilleri tarafından verilen ve TBMM Anayasa Komisyonu’nda 3 gün süren çalışmanın ardından kabul edilen Anayasa değişikliği teklifi, bugünden itibaren Genel Kurul’da görüşülecek.

Teklifin görüşmelerinden önce AK Parti TBMM Grubu toplanacak. Başbakan Erdoğan’ın toplantıda Anayasa değişikliği konusundaki görüşlerini yinelemesi bekleniyor.

Genel Kurul 13.00’te toplanacak


Teklifin tümü üzerindeki görüşmeler bugün yapılacak. Saat 13.00’de toplanacak olan Genel Kurul, tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerine geçilmesi için gizli oylama yapılacak. Teklifin maddeleri daha sonraki günlerde görüşülecek. Genel Kurul, TBMM’nin açılışının yıldönümü olan 23 Nisan’da özel gündemle toplanacak. Anayasa değişikliği teklifleri, Genel Kurul’da iki tur halinde görüşülüyor. Bu hafta başlayacak ilk tur görüşmelerinde geneli ve maddeleri üzerinde yapılan konuşmaların ardından maddelerin tek tek gizli oylamasına geçiliyor.

Teklif için ilk turda ‘maddelere geçilmesi’yle 29 madde için (biri üç geçici maddeyi içeren çerçeve madde) 30 gizli oylama yapılacak. TBMM İçtüzüğü’ne göre, ikinci tur görüşmeye birinci görüşmenin bitiminden 48 saat geçmeden başlanamıyor. İkinci turda, maddeler üzerinde konuşma olmayacak. İkinci turda da maddelerin yanı sıra teklifin tümüyle birlikte 30 gizli oylama yapılacak. Teklifin kabulü, Meclis’in üye tam sayısının beşte üç çoğunluğunun (330) gizli oyuyla mümkün.

Tuğluk: Paketi halkın önüne götürmek gerekiyor

KAPATILAN DTP’nin eski milletvekili Aysel Tuğluk, Türkiye Barış Meclisi’nce Petrol-İş Sendikası konferans salonunda düzenlenen “Anayasa Tartışmaları ve Demokratikleşme” konulu panele katıldı. Konuşmasında, Anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili görüşlerini dile getiren Tuğluk, şöyle dedi: “Paketin Meclis’te oylanması sırasında 330’un altına düşürülmemesi gerekiyor. Demokratikleşme değil ama en azından kısmi adımları ifade ettiği için paketi halkın önüne götürmek gerekiyor.

Tüm eleştirilerimizi sunarak, ’halk karar versin’ demeyi daha demokratik buluyorum.” Toplumun anayasa değişikliği taslağı üzerinden kutuplaştırıldığını, herkesin, üçüncü bir yol yokmuş gibi ’evet’ ya da ’hayır’ diyenlerden olmaya zorlandığını iddia eden Tuğluk, bunun tehlikeli bir dayatma olduğunu kaydetti. Tuğluk, “Bizler hakikatten yana olmalıyız. Hakikati ortaya çıkaracak bir siyaset izlemeliyiz. Bu ikilemin ve dayatmanın yanlışlığını, gerekçelerini ortaya koyarak reddetmek bizim yaklaşımımız olacaktır” dedi.

Meclis dün gençlerindi

7. Dönem Çocuk Meclisi dün TBMM’de toplandı. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin başkanlığında gerçekleştirilen özel birleşimde, 81 ilden gelen öğrenci temsilcileri, 1 saat süreyle ant içti. Daha sonra, başkanlık divanına seçim için başkanlığa 4 önerge verildi. 4 aday beşer dakika süreyle projelerini anlattılar ve listelerine oy istediler. Gizli oylamada, Muğla Anadolu Öğretmen Lisesinden Çağrı Keçecioğlu’nun listesi kazandı. Şahin, divan üyelerini tebrik ederek, koltuğunu Keçecioğlu’na devretti. Nimet Çubukçu da öğrencilere hediye verdi ve resim çektirdi. (Bugün)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler