YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa değişikliği açıklaması
Başbakan Erdoğan: A'dan Z'ye bir Anayasa değişikliği düşünmüyoruz.
Anayasa değişikliği açıklaması
28 Şubat 2010 / 17:37 Güncelleme: 28 Şubat 2010 / 20:03

Başbakan Tayyip Erdoğan, Anayasa değişikliği konusunda uzlaşma istediklerini belirterek, parlamento içinde uzlaşma sağlanamaması durumunda değişiklikleri referanduma götüreceklerini söyledi. Erdoğan, "A'dan Z'ye bir Anayasa değişikliğini konuşmuyoruz." dedi. Erdoğan, yargı reformunun 27 AB üyesi ülke ve dünya genelindeki düzenlemelerin benzeri olacağını da kaydetti.

Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği'ne üyelik sürecini izlemek üzere kurulan Reform İzleme Grubu'nun 19'uncu toplantısına katıldı.

Başbakanlık Yeni Bina'daki toplantıya; Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin katıldı. Bakan düzeyinde yapılan bu reform sürecini değerlendirme toplantılarına ilk kez Başbakan Erdoğan da katıldı.

Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, Anayasa değişikliği paketi en kısa zamanda, farklı alanlarda yasa değişikliklerini içeren bir reform paketi de Mart ayı sonuna kadar TBMM'ye sunulacağını söyledi. Erdoğan, daha sonra soruları yanıtladı.

Erdoğan, "Yargı reformu konusunda yargı organlarının farklı düşünmeleri sizin için bir engel mi?" sorusu üzerine, şunları söyledi;

"Türkiye'de yasama organı HSYK değildir. Yasaları yasama organı yapar. Anayasayı yasama organı yapar. AB'nin bu noktadaki 27 ülkesinde uygulamalar neyse dünyadaki uygulamalar neyse adeta bunun bileşkesini oluşturmanın gayreti içindeyiz. 'Geri adım atmayız, atarız'. Bu tür gibi bir çatışmanın içine girersek orada sağlıklı neticeye ulaşamayız. Burada ben anlayışı yok. Biz anlayışı var. Biz anlayışı içinde yer alanlarla biz bu tür bu adımı atmak istiyoruz.,

Benim Bakanım ziyaret ediyorsa o nezaket görevini yerine getirdi. Karşı nezaketi de biz kendilerinden bekleriz. Onlar düşüncelerini söylerler. Düşüncelerini söyledikten sonra yasama organı bu düşüncelerin içinde çalışmasını yapar. Bu çalışmalar neticesinde de TBMM olması gerekeni Parlamento'da müzakere ederek yasayı çıkarır. Olay budur. Bunun işleyişi budur.

'AK Parti iktidarıdır' diye bakarsanız veya Parlamento'da sayısal olarak kalabalık diye bakarsanız, bu dünyanın hiçbir ülkesinde, ileri demokrasilerde görülmüş bir uygulama değildir. Böyle bir şey de bugüne kadar yaşanmamıştır. Bizim tavsiyemiz şudur. Lütfen önyargıları bırakalım. Ön yargılardan uzak bir şekilde 27 AB üyesi ülkede uygulama nedir? Bu uygulamayı herkes gözden geçirsin. HSYK içindekilere tavsiye ediyorum onlar da gözden geçirsin. Parlamento'daki grubu olan partiler inanıyorum onlarda gözden geçiriyorlar. STK'lar da gözden geçirsinler. Burada konsensüs oluşsun istiyoruz. Hatta bunu uzlaşma ile gerçekleştirelim diyoruz. Onun için de Bakanımızı dolaşın, müzakere edin. Ondan sonra grupları aynı şekilde dolaşın müzakeresini yapın, ondan sonra Parlamento'da bu adımı atarız. Çünkü Türkiye'nin buna şiddetle ihtiyacı var." diye konuştu.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ PAKETİ

"Anayasa değişiklik paketinin mart sonuna kadar Meclis'e sunacağınız söylediniz. Bu paketi içinde hangi başlıklar olacak? Muhalefete gelecek hafta götürecek misiniz?" sorusuna da Erdoğan, şu cevabı verdi;

"Çalışmaları yapılıyor. Basında yer aldığı gibi baştan aşağı, A'dan Z'ye bir Anayasa değişikliğini konuşmuyoruz. Böyle bir şey söz konusu değil. Başta yargı reformu olmak üzere ombudsmanlık gibi AB sürecinde hep gündemimizde kalan bu tür maddeler. Bunun yanında siyasi partilerle ilgili özellikle seçimlerde sandık güvenliği ile alakalı buna benzer konularda arkadaşlarım çalışmalarını yapıyor.

Bu çalışmalar da netleştikten sonra sizler de bunu duyacaksınız. Zaman itibariyle çok fazla bir zamanımız, elimizde böyle bir fırsat da yok. Süratle bitirip diğer siyasi partilere, Parlamento içi Parlamento dışı götüreceğiz. Parlamento dışındaki siyasi partilerle de görüşmeyi hedefliyoruz. Onlarla da görüştükten sonra nihai kararı verip adımı atacağız."

"ERKEN SEÇİM YOK DEDİM"

"Bir erken seçimle bir referandum sandığı vatandaşın önüne gitme ihtimali var mı?"yönündeki soruya Erdoğan, şu yanıtı verdi;

"Ben erken seçim yok dedim. Referandum başka şey, erken seçim başka şey. Seçim zamanında yapılır. Benim ülkem referandumlara alışmalı diyorum. Bunu bundan önceki referandumda ısrarla söyledim. Beş yılı 4 yıla indirirken, Cumhurbaşkanımızı halkın seçmesini gündeme getiren -ki bunu yıllar yılı kimse gündeme getirememiştir. Şimdi Cumhurbaşkanı'nı halk seçecek. Biz 5 yıl iktidarda kalabilirdik. Ne yaptık? Madem böyle bir talep var. Beş yıl uzun diyorlar. Bunu 4'e indirelim, indirdik. Böyle çekincemiz yok. Niye? Bunun her zaman kararın halk vermeli.

Bizim rotamızı millet çiziyor. Referandumlara da alışmalıyız. Öyle kararlar olmalı ki milleti götürmekte rahat olmalıyız. Sıkıntılar olmaması lazım. Hala sıkıntı var. Parlamento içinde Anayasa değişikliği gerçekleşmiyorsa referanduma götürebilme imkânını da yakalayabilmeliyiz. Böyle bir değişikliği yapmayı arzu ediyoruz. Teşebbüs ediyoruz. Olursa olur, olmazsa olmaz. Ama yarın niye yapmadın kimse diyemez."

ASKERİ YARGI

Meclis'e götürülecek Anayasa değişikliğinde askeri yargıyla ilgili bir düzenleme bulunup bulunmayacağı yönündeki soruya ise Erdoğan, "Arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyorlar. Çalışmalar yapıldığı zaman askeri yargıyla ilgili değişiklik söz konusu olursa onu da yine bu konuda askeri yargının kanaatlerini almak suretiyle onu da masaya yatırırız. Onu da ona göre Parlamento'ya taşırız." dedi.

"Anayasa değişikliği paketiyle ilgili olarak muhalefetler liderleriyle görüşmeyi düşünüyor musunuz?" sorusuna ise Erdoğan, "Bu konuyla ilgili arkadaşlarım çalışmayı yürütecek." cevabını verdi.  CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler