YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Anarşist gruplar var'
Devlet Bakanı Arınç, 'Üniversitelerde, ortalığı karıştırmak isteyen, eski günlerin özlemini çeken, tahrikçi, anarşist gruplar bulunmaktadır.' dedi.
'Anarşist gruplar var'
13 Kasım 2010 / 20:27 Güncelleme: 13 Kasım 2010 / 20:34

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bütün üniversitelerde ortalığı karıştırmak isteyen, eski günlerin özlemini çeken, tahrikçi, anarşist gruplar bulunduğunu belirterek, ''Türkiye'de önemli olan milli birlik ve kardeşliktir, artık kimse bunu bozamaz ve bozmalarına fırsat da vermeyeceğiz'' dedi.

Arınç, çeşitli açılış törenlerine katılmak üzere geldiği Kütahya'da, Vali Vekili Haluk Saygı, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Soner Aksoy, Hüsnü Ordu, Hasan Fehmi Kinay, Hüseyin Tuğcu, AK Parti İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından karşılandı.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonuna (TUSKON) bağlı Kütahya Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (KÜSİAD) hizmet binasının açılış kurdelesini keserek binayı gezen Arınç, toplantı salonunda ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kütahya'da, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Germiyan Yerleşkesinde 10 Kasımda yaşanan kavgada 21 yaşındaki öğrenci Hasan Şimşek'in bıçaklanarak öldürüldüğünü anımsatan Arınç, bundan büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

''Osmanlı'nın, eski beylikler döneminin kültür ve tarih varlıklarını taşıyan, tertemiz, namuslu, dürüst insanların yetiştiği bir huzur kenti olan Kütahya'da, üniversitemizde bir masum gencimiz maalesef vefat etti, öldürüldü, şehit edildi'' diyen Arınç, Şimşek'in gözü dönmüş bir güruh tarafından hunharca öldürüldüğünü ifade etti.

Arınç, yanlış ve batıl ideolojiler peşindeki gözü dönmüş insanların, ülkenin ve Kütahya'nın huzurunu bozmak istediğini, ancak buna fırsat verilmeyeceğini dile getirerek, şöyle devam etti:

''Sorumlular yakalanmış, tutuklanmıştır. Yargı süreci içerisinde de hak ettikleri cezayı mutlaka bulacaklar. Ancak her şeyden habersiz, memleketini seven, pırıl pırıl bir genci gözü dönmüş bir şekilde bıçakla öldürmek, unutulacak bir olay değil. Bu hadiseye sebebiyet verenleri, onların arkasındakileri, onları kurup sokağa çıkaranları ve gözü dönmüş hale getirenleri lanetliyorum. Allah memleketimizi bu gözü dönmüşlerin şerrinden kurtarsın. İnşallah bu sondur.

Ülkemizin bütün üniversitelerinde ortalığı karıştırmak isteyen, eski günlerin özlemini çeken, tahrikçi, anarşist gruplar bulunmaktadır. Bunun için hem üniversite yönetimleri hem emniyetimiz ve güvenlik kuvvetleri dikkatli olmak mecburiyetindedir. Olaylar bu noktaya gelmemelidir. İyi bir istihbarat, iyi bir gözlemle olayları bu noktaya taşımak isteyenlere fırsat verilmemelidir. Şüphesiz öncelikli gayret üniversitelere düşer. Rektörü ve üniversite yönetimiyle öğrenciler arasında olası kavgaları önleyebilecek tedbirler mutlaka alınmalıdır, alınacaktır. Artık o eski günler, Türkiye'nin unuttuğu günlerdir. Yeni, büyümüş, kalkınmış, güçlenmiş, ileri bir demokrasiyle özgürlüklerin gittikçe güçlendiği bir Türkiye yoluna devam ediyor. Türkiye'de önemli olan milli birlik ve kardeşliktir, artık kimse bunu bozamaz ve bozmalarına fırsat da vermeyeceğiz.''


-ZAFER BÖLGESEL HAVAALANI-


Arınç, Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak illerinin ihtiyacını karşılaması amacıyla Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde inşa edilecek Zafer Bölgesel Havaalanı'nda son noktaya gelindiğini söyledi.

Her ile bir havaalanı yapılamayacağını, bu yapılırsa millete ihanet edilmiş olacağını bildiren Arınç, şöyle konuştu:

''Bu kadar büyük parayı sadece isminiz geçsin diye bir yere dökmek dünyanın en büyük aptallığıdır. Önemli olan en rantabl, en verimli yere havaalanı kurmak ve bundan başka illerin de yararlanmasını temin etmektir. Geçmişte o kadar gözü kara, millet düşünülmeden bazı şeyler yapılmış ki şimdi onların sıkıntısını çekiyoruz. Uşak'ta bir havaalanı var ama uluslararası standartlarda değil, ancak küçük uçakların inip kalkabildiği bir yer. Afyonkarahisar'da yok, askeri havalaalanı zaman zaman kullanılıyor. Kütahya ulaşım bakımından biraz zor bir yerdeydi. Herkes her zaman arabasına atlayıp, 'şu Kütahya'yı bir göreyim' deme imkanından mahrumdu. Halbuki ne büyük nimetler var. Şu sokaklarda gezseniz, tarihi soluyacak, medeniyetimizi göreceksiniz, şu güzel insanlarla selamlaşacaksınız. Ancak Kütahya'ya gitmek, herkesin gözünde büyüyor.

Ulaşımda hem bölünmüş yollarla hem havayolu ulaştırmacılığını kolaylaştırmakla çok iyi şeyler yaptığımızı düşünüyorum. Eskiden uçaklara binmek çok zengin insanların işiydi. Siyah bond çantalı, takım elbiseli, ağzında pahalı sigaralardan bulunan beyefendiler lütfedip uçaklara binerdi. Biz onların arasında yer alamazdık. Şimdi son yıllarda Türkiye'nin her tarafına uçakla gidip geliyorum. Beri tarafımda bir hacı amca, burada genç bir kadıncağız, önümde askere giden bir çocuk, üniversite öğrencisi, babasının elini öpmeye gidiyor. Nereye istiyorsanız oraya uçakla ulaşmanız mümkün. Dün 1 milyon yolcu taşınıyorsa bugün 40 milyon yolcu taşınıyor.''


-''SİYASİ VE EKONOMİK İSTİKRAR SİYAM İKİZLERİ GİBİDİR''-


Arınç, siyasi ve ekonomik istikrarı siyam ikizlerine benzeterek, ''Çok şükür ülkemizde siyasi istikrar var, ekonomik istikrar da var. Bunlar siyam ikizleri gibidir, birbirlerinden ayrılmazlar'' diye konuştu.

Siyasi istikrar olunca arkasından ekonomide canlanma olup gelişme sağlanabileceğine işaret eden Arınç, şunları kaydetti:

''8 yıldan beri bu ülkede her adım atan sanayici ve işadamı, önünü gördüğünü, ümitli olduğunu, kazanacağını ifade ediyor, bu istikrar ortamının bitmemesi için elinden geleni yapıyor. 12 Eylül referandumu, Türkiye için çok önemli bir noktaydı. Biz daha fazla demokrasi istiyoruz. Din ve vicdan özgürlüğü olmalı, düşünce ve ifade özgürlüğü, teşebbüs özgürlüğü olmalı. Rahmetli Özal'ın sık sık söylediği bu sözler gelişmenin, kalkınmanın, kendini ifade edebilmenin tek yoludur. Bu özgürlüklere hepimiz sahip çıkacağız. Birey odaklı bir anayasaya ihtiyacımız var. Bizim 26 maddelik anayasa değişikliği de bireye, vatandaşa, yurttaşa değer veriyor, onu kıymetli yapıyor. Onun talep ve beyanlarına öncelik veriyor. Artık Türkiye'de sivil, çağdaş demokratik bir anayasaya doğru hızla yol alıyoruz.''

Arınç, daha sonra Kütahya-Eskişehir karayolunun 5. kilometresinde yapılan modacı Cemile Gül'e ait üretim atölyesinin açılış törenine katılarak, tesisi gezdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler